Minnekä ne suunnittelee kuntoportaita, minä oon kiivennyt sillankorvan portaita tähän asti
Kuntoportaat
Anonyymi-ap
361408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ukkohallassa, tarpeeeksi pitkä rinne, viereen tulee rollaattiluiska alas, saa kokeilla vauhdin hurmaa Hyryllä
No on isotöistä ajat autolla ukkohallaan portaita kipuamaan miksi kaikki pitää siellä ukkohallassa olla
Alkon eteen portaat, joissa ensin noustaan ylös ja sitten laskeudutaan alas, alkoon. Kyllä Tapioviina maistuu sen urakan jälkeen
Koskitielle ja urheilukentälle
Ai Iskun kentälle vai?
Rakentavat kanssa torille käyttöhuoneen missä roskasäiliöt yöpymistä varten.
Hyvä hyvä👌
Noei hyrynsalmelaiset tartte kuntoportaita, höpö-höpö. Multissa aivan tarpeeksi portaita ja on lähellä, sopivan matkan päässä. Siellä on monenasteista nousua. Ottaa vaikka aluksi sen kymmenen kertaa ylös , eikä tartte ajella autolla.
Kukahan tuommosia huhuja virittelee että kuntoportaat hyrylle?..
Lehdes luki että päätetty asia jo. Kunnan pöytäkirjoissa lukee
Pari isoäänistä pöljää saa tuollaisen hankkeen vireelle.
Multin laittoman ampumaradan takie saattaa satunnainen kuntoilija tulla ammutuksi.
Tartette te portaat, Suomussalmella on kolmet.
Ja noinkohan tuulella käy hyryn päättäjät. Pitää matkia, voi hyvännenaeka
Iskun taakse kuntoportaat, eihän siellä ole, kuin tasasta hiekka kangasta, yks pieni notko😅😅
Ei laske kunnallisvero, kun tuulivoimaloiden verotuotot menee jonnii joutavaan ***kaan.
Miksi sen pitäs laskea, sinä perseaukinen muutenkaan maksa veroja, maksan oikein miellellään verot, kun niille saadaan vastiketta
Oliko se silleen että hyrynsalmisilta kysyttiin että mitä voisi tehdä viihtyvyyden/mukavuuden lisäämiseksi? Ne vastasi että esim kuntoportaita. No, nyt niitä sitte kunta rupejaa tekemään. Mikä on vastaanotto? EI EI EI MITÄÄN KUNTOPORTAITA VANHUKSET VANHUKSET ON HEITTEILLÄ VÄLTTÄÄ YLÄMÄKI UKKOHALLA JOUTILAILLA JOTAIN KUNNAN HERRAT MENKÄÄ TÖIHIN EI OO ENNENKÄÄ OLLU ENNEN HIIHDETTIIN NYKYÄÄN EI JOULUKIN ON PILATTU KUNPA MIKÄÄN EI KOSKAAN MUUTTUISI MOPEDIT PÄRISEVÄT MINÄ OLEN VANHA M I N Ä PE L K Ä Ä N K U O L E M A A
No voe hele....i kuntoportaat menkää hyvät ihmiset luontoon kävelemään/juoksemaan siinä on kuntoportaita on monipuolista liikuntaa, kylän hienohelmoillekko ne pitää rakentaa eikö löytynyt tärkeämpää rahanreikää, mennöö sitä iston mäkeä juoksemaan ylös ja sauvojen kanssa niin kuntoilusta käy varmasti
Kyllä, Istossa on hyvä maasto ja Multissa myös.
Kävikö kellään mielessä että jos jonnekin laitetaan kuntoportaat niin kuka pitää ne käyttökunnossa läpi vuoden eli poistaa lumet ja hiekottaa tarvittaessa?
Ei tarvita, käyttäjämäärä hyvin pieni jos sitäkään, tämä on taas näitä ohimeneviä muoteja että joka kylällä pitää olla omat.
Ennemmin lapsille ostoon auki mäenlaskupaikka ja hyvä sellainen. Siellä me ennen kakaroita illat laskettiin.
Mäenlasku on hyvä liikuntamuoto ja harrastuksena ulkoilu on kaikessa muodossaan loistava juttu. Sitä harrastavat nykyajankin lapset monessa muodossa, kuka suksilla, kuka lumilaudalla, kuka pulkalla ja kuka mitenkin ja se on hienoa. Se että kuntoportaita ei saisi rakentaa sen takia että ennenkin on lapset laskeneet mäkeä on hieman omituinen ajatus.
Kuntoportailla ei ole talvikunnossapitoa. Ne ovat tarkoitettu vain sulan ajan käyttöön.
Istoon siis
Ja kakaroina siis laskettiin mäkeä.
Olen sitä vuosimallia kun vielä ala-aste oli Istossa ja sen koulun hiihtokisat oli iston päällä ja siellä aina hiihdettiin ja suunnistettiin.
Ja hyvässä kunnossa oltiin kun illat mäenlaskussa monesti oltiin.
Kuntoportaat on erittäin hyvä kuntoilupaikka. Vastaa ylämäkiharjoittelua mutta koska alusta on tasainen ja tukeva, on se pelkkää ylämäkeä turvallisempi. Kaikki kuntoilun edistämiseen tähtäävä rakentaminen on sijoitus terveyteen ja hyvinvointiin. Hyvä kunta, näin sitä pitää! Tulee mieleen tästä keskustelusta aikoinaan kun Hyrylle rakennettiin liikuntahalli niin sen yhteyteen tarjottiin myös kuntosalia. Sitä ei kuitenkaan siihen rakennettu koska valtuusto ei hyväksynyt. Sanoivat että höpöhommaa, menkööt pöllimehtään jos haluavat kuntoilla. Harrastajat sitten rakensivat itse välinevarastoon jonkinlaisen kuntosalin. Nyt kun ajanmukainen ja toimiva kuntosali on kuntaan saatu kukaan ei kiistäne sen tarpeellisuutta. Etenkin ikääntyvälle väestölle lihaskuntoharjoittelu on erittäin tärkeää tuki- ja liikuntaelin sairauksien ehkäisijänä ja tasapainon ylläpitäjänä. Liikunta on lääke! Kuntosaliharjoittelu soveltuu tietenkin kaikenikäisille ja kaikenkuntoisille. Luojan kiitos päättäjillä ei enää ole sitä " menkööt pöllimehtään" asennetta vaan osataan ajatella monipuolista liikuntaa terveyttä ja hyvinvointia edistävänä palveluna. Kuntoportaat on Hyrynsalmen kunnalta erittäin hyvä liikuntapoliittinen teko. Kiitos!
Senverran tuossa kommentissa on oikein että liike on lääkettä.
Kuntoportaat , jos ovat kunnolliset ja vaativat on hyvä , mutta meillä on lähellä hyviä mäkiä , jotka ovat ylämäki nousua haluaville parempi.
Että vähän hukkaan menevä investointi, kukahan niitä käyttää.
Pitäs ottaa myös huomioon muut liikuntamuodot ja edistää niiden mahdollisuutta, jotka liikuttavat hyrynsalmelaisia suuren tuntimäärän. Tuoden kuntoa ja samalla parantaa monen terveyttä .
Eipä ne polvivaivaset pysty portaita kiipeilemään
Eikä muutkaan joilla on nivelsairauksia.
Melkein kaikki eläkeläiset, elikkä puolet hyrynsalmelaisista!. Ja kyllä portaat on vaarallinen paikka sydänsairaillekkin.
Ja ylämäet yleensä. Hyryllä pitäisi olla vain tasaista ja alamäkeä.
Eikä mäkiä
Lehdessä lukee että kuntoportaat Istossa palvelee ohikulkijoita, jotka voi pysähtyä Hyrynsalmelle jalottelemaan.
Nii eikait tämän pitäs olla mitenkää huono asia?
Palvelee.
Isse aion ihailla kuntoportaita autostani, kun ajan vakiopilistäni rautatieasemalta äSmarketin ristaukseen ja takaisin. Ja sama uudestaan ja uudestaan, kuten jo 1970-l alkaen, kun sain ajokortin.
On se, tänne ei kenenkää etelän vetelän tarvi pysähtyä kukkoilemaan kunnollaan ja vielä rahoillaan kauppoihin leventelemään
Tuskin pysähtyy
Kuntoportaille tarvisi ohjattua liikuntaa. Portaat ovat älyttömän tehokas kuntoilupaikka, muttei sitä itse keksi mitä siellä tekisi.
äsken oli aamutvssä vinkkejä