Heips! Eli töitä olisi tiedossa Dublinissa, mutta ilmeisesti siellä eläminen, ainakin asuminen, on kalliimpaa kuin suomessa? Kysymys siis kuuluukin että kannattaako sinne lähteä 22 000 euroa vuodessa palkalla? Paperisota ei ilmeisesti olisi kovinkaan kummoinen? Pankkitilin avaaminen ilmeisesti kuitenkin hankalaa?
Vastauksista kiitollinen. =)
Dubliniin töihin...
5
804
Vastaukset
- janne
kokemus varmasti olisi arvokkaampi kuin se raha, jotkut maksavat päästäkseen ulkomaille ja jotkut eivät koskaan uskalla vaan unelmoivat siitä ikuisesti kuten itse. Jos et ole ennen asunut ulkomailla voi kokemus olla todella antoisa ja ikimuistoinen sekä opettava
- Miguel
On sitä ennenkin tullut oltua ulkomailla töissä... Kiinnostais miten tolla rahalla siellä pärjää, ei viitsis rahattomana sitten siellä olla.
- Dublin 4ever
Miguel kirjoitti:
On sitä ennenkin tullut oltua ulkomailla töissä... Kiinnostais miten tolla rahalla siellä pärjää, ei viitsis rahattomana sitten siellä olla.
Heippa,
tulet tolla rahalla toimeen - riippuen minkalaisen elmantyylin haluat.
Asunnon joudut luultavasti jakamaan, ja hieman keskustan ulkopuolella jotta vuokra on halvempi.
Ruokaa taalla saa ostettua halvemmalla ja kalliimalla. Kunhan ostat fiksusti niin saastat rahaa.
Autoa et luultavasti tolla rahalla saa (vakuutus on kallis).
Ulkona kayminen on pikkasen halvempaa kun Suomessa. Ja sita rahaahan saa kulumaan just niin paljon kun lompakossa on.
Voit vuokrata asunnon 'jarkevasti' - lahelta toita ja jos oikeen baareissa tykaat kayda ni aika moneen paikkaan taalla menee yobussi.
Eli pystyt tuolla rahalla elamaan kun elat tulojen mukaisesti. - Miguel
Dublin 4ever kirjoitti:
Heippa,
tulet tolla rahalla toimeen - riippuen minkalaisen elmantyylin haluat.
Asunnon joudut luultavasti jakamaan, ja hieman keskustan ulkopuolella jotta vuokra on halvempi.
Ruokaa taalla saa ostettua halvemmalla ja kalliimalla. Kunhan ostat fiksusti niin saastat rahaa.
Autoa et luultavasti tolla rahalla saa (vakuutus on kallis).
Ulkona kayminen on pikkasen halvempaa kun Suomessa. Ja sita rahaahan saa kulumaan just niin paljon kun lompakossa on.
Voit vuokrata asunnon 'jarkevasti' - lahelta toita ja jos oikeen baareissa tykaat kayda ni aika moneen paikkaan taalla menee yobussi.
Eli pystyt tuolla rahalla elamaan kun elat tulojen mukaisesti.Auto tulee varmaankin otettua täältä Suomesta mukaan. Hinta eroa (käyttökulut) suomalaisen auton ja sieltä ostetun välilä pitää sitten vähän vertailla.
Veroprosentti kiinnostaisi eli paljonko siellä mahtaa mennä palkasta veroa? Olen yrittänyt etsiä, mutta tiedot on kiven alla ja ne mitä löyty ovat ristiritaisia. - Dublin 4ever
Miguel kirjoitti:
Auto tulee varmaankin otettua täältä Suomesta mukaan. Hinta eroa (käyttökulut) suomalaisen auton ja sieltä ostetun välilä pitää sitten vähän vertailla.
Veroprosentti kiinnostaisi eli paljonko siellä mahtaa mennä palkasta veroa? Olen yrittänyt etsiä, mutta tiedot on kiven alla ja ne mitä löyty ovat ristiritaisia.Terve Miguel,
Taalla on ns. kaksinainen veroprosentti. Eli on 'Standard rate of Tax' ja 'Higher Rate of Tax'. Suomessa muistaakseni sai tiettyyn summaan asti verovapaata ja sitten noin 30% veroa.
Mun vero on 20% EUR2450 asti/kk ja ylimenevasta summasta maksan 42%. Mun mielesta noi summat riippuu tilanteen mukaan.
Sitten saat 'Rent Allowance' (jos vuokraat) ja jos sulla on ykistyinen sairasvakuutus niin siita saa myos verohelpotusta. Kuten myos asuntolainasta, lapsista ym. Eli tilanteen mukaan voit anoa helpotuksia.
Eli 22000 per vuosi en usko etta kovin paljon yli 20% maksat veroa.
Bensa taalla maksaa talla hetkella 99 centtia per litra. On menny ylospain tassa parissa kuukaudessa. Jos sulla on suomalainen auto ottaisin selvaa vakuutuksesta, ja taalla on myos road tax, en kuitenkaan usko etta suomalaisella autolla joutuu sita maksamaan (koska ei joudu myoskaan Pohjois Irlannista tuodulla).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748503KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4557717Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763900Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633766Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223095Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään602945Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211881