Yöllinen alapään raapiminen

Anonyymi-ap

Ei varsinainen sairaus, mutten oikein tiedä minne kirjoittaisin tästä. Minulla siis on kiusallisena "vaivana" sellainen, että raavin/hinkkaan nukkuessani alapäätäni, ihan joka yö (todennäköisesti vain ulkopuolelta). Tiedän tuon siitä, että aamulla käteni haisevat alapäälle ja kerran heräsinkin raapimiseeni. Ällöttävää, tiedän.

En todellakaan ymmärrä tuota tapaani. Päivisin alapäässä ei tunnu kutinaa, niin en tiedä voisiko kutista öisinkään ja mistä syystä?

Onko kukaan muu kokenut vastaavaa? Vaiva todella haittaa minua ja haluaisin saada sen pois, mutta minkäs teet kun nukkuessa olet tiedottomassa tilassa.

5

471

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, on osittain tuttua. Minkä ikäinen olet?

      Alapää siis kutisee? Yksi syy voisi olla limakalvojen kuivuus, etenkin jos olet vaihdevuosissa tai yli. Apua löytyisi gynekologin kautta.

      Toinen syy voisi olla korkea verensokeri. Se aiheuttaa usein pidemmän päälle juuri tuollaista. Nyt pitäisi saada mitattua se verensokeri. Jos lukema on korkea, se voidaan hoitaa, ja kutina loppuu. Lääkärikäynti tarvitaan.

      Jos haluat yrittää hillitä kutinaa vielä omin neuvoin, apteekista saa balsamia, joka voi auttaa. Farmaseutti euvoo.

      • Anonyymi

        Satiaisiin saa tuhoaineita myös samoin kuin täi tartuntaa syyhyyn mutta myös hiivatulehdus kutittaa ja taudit sekä todella sokeri joka myös kuivattaa ihoa hilseilee.Nykyään on kraanavesi niin klooripitoista sekin kutittaa ja pesuaineet.Pullovesi helpottaa ja kun huuhtelee hyvin pyykit.Apteekista saa verensokerin mittaajia ja hoivaan puikkoja.Trikhomonas on sukupuoli tauti mikä myös kutittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Satiaisiin saa tuhoaineita myös samoin kuin täi tartuntaa syyhyyn mutta myös hiivatulehdus kutittaa ja taudit sekä todella sokeri joka myös kuivattaa ihoa hilseilee.Nykyään on kraanavesi niin klooripitoista sekin kutittaa ja pesuaineet.Pullovesi helpottaa ja kun huuhtelee hyvin pyykit.Apteekista saa verensokerin mittaajia ja hoivaan puikkoja.Trikhomonas on sukupuoli tauti mikä myös kutittaa.

        Jos on tulehduksia hormonit sekaisin tarvitaan antibiootit ja estrogeenia.


    • Anonyymi

      Mulla auttoi se kun lopetin sheivaamisen ja annoin työterveyshoitajan ohjeita noudattaen häpykarvoitukseni alkaa taas normaalisti kasvaa rehottaa. Toki pidän sen siistinä ja rajattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe