Yöllinen alapään raapiminen

Anonyymi-ap

Ei varsinainen sairaus, mutten oikein tiedä minne kirjoittaisin tästä. Minulla siis on kiusallisena "vaivana" sellainen, että raavin/hinkkaan nukkuessani alapäätäni, ihan joka yö (todennäköisesti vain ulkopuolelta). Tiedän tuon siitä, että aamulla käteni haisevat alapäälle ja kerran heräsinkin raapimiseeni. Ällöttävää, tiedän.

En todellakaan ymmärrä tuota tapaani. Päivisin alapäässä ei tunnu kutinaa, niin en tiedä voisiko kutista öisinkään ja mistä syystä?

Onko kukaan muu kokenut vastaavaa? Vaiva todella haittaa minua ja haluaisin saada sen pois, mutta minkäs teet kun nukkuessa olet tiedottomassa tilassa.

5

414

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, on osittain tuttua. Minkä ikäinen olet?

      Alapää siis kutisee? Yksi syy voisi olla limakalvojen kuivuus, etenkin jos olet vaihdevuosissa tai yli. Apua löytyisi gynekologin kautta.

      Toinen syy voisi olla korkea verensokeri. Se aiheuttaa usein pidemmän päälle juuri tuollaista. Nyt pitäisi saada mitattua se verensokeri. Jos lukema on korkea, se voidaan hoitaa, ja kutina loppuu. Lääkärikäynti tarvitaan.

      Jos haluat yrittää hillitä kutinaa vielä omin neuvoin, apteekista saa balsamia, joka voi auttaa. Farmaseutti euvoo.

      • Anonyymi

        Satiaisiin saa tuhoaineita myös samoin kuin täi tartuntaa syyhyyn mutta myös hiivatulehdus kutittaa ja taudit sekä todella sokeri joka myös kuivattaa ihoa hilseilee.Nykyään on kraanavesi niin klooripitoista sekin kutittaa ja pesuaineet.Pullovesi helpottaa ja kun huuhtelee hyvin pyykit.Apteekista saa verensokerin mittaajia ja hoivaan puikkoja.Trikhomonas on sukupuoli tauti mikä myös kutittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Satiaisiin saa tuhoaineita myös samoin kuin täi tartuntaa syyhyyn mutta myös hiivatulehdus kutittaa ja taudit sekä todella sokeri joka myös kuivattaa ihoa hilseilee.Nykyään on kraanavesi niin klooripitoista sekin kutittaa ja pesuaineet.Pullovesi helpottaa ja kun huuhtelee hyvin pyykit.Apteekista saa verensokerin mittaajia ja hoivaan puikkoja.Trikhomonas on sukupuoli tauti mikä myös kutittaa.

        Jos on tulehduksia hormonit sekaisin tarvitaan antibiootit ja estrogeenia.


    • Anonyymi

      Mulla auttoi se kun lopetin sheivaamisen ja annoin työterveyshoitajan ohjeita noudattaen häpykarvoitukseni alkaa taas normaalisti kasvaa rehottaa. Toki pidän sen siistinä ja rajattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe