Manner lähtee, hyvä niin

Anonyymi-ap

Mielestäni tämä pankista tullut heppu olisi saanut lähteä jo aikoja sitten.
Finnairin palvelu ajettiin samaan tasoon Nordean kanssa.

2

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä. HS:ssä Manner veistelee kuinka "halvan lentämisen aika on ohi" yleistäen näkemyksensä koskemaan koko toimialaa. Manner perustelee näkemystään ilmastohysterisillä persuteluilla. Ilmastohysteria upppoa kansaan vain Suomessa. Muualla maailmassa tätä hysteriaa ja voisiko sanoa toivottomuutta tulevaisuuden suhteen ei koeta. Mannerille on säästöjen aikaansaamisista ja hintojen korottamisista on tullut päähänpinttymä. Korona-aikana ja sen jälkeenkin hintojen korotukset ja palveluiden supistamiset oli tietysti pakko tehdä, mutta vähitellen toimintaympäristö palaa entiseen.

      Pankissa hintoja voi nostaa millä tahansa syyllä 3-4 kertaa vuodessa, mutta lentämisessä sama korotusautomaatio ei toimi. Manner unohtaa kysynnän ja tarjonnan välisen riippuvuuden. Finnair on aina ollut kallis ja on sitä varmasti jatkossakin, koska Suomi Ky on pussinperä, josta puuttuu kilpailu. Lähin kilpailu löytyy Ruotsista. Finnairkin lennättää ruotsalaisia Ruotsista halvemmalla kuin suomalaisia Suomesta. Syöttölentojen kautta lennättäminen on varmuudella kalliimpi kustannus yhtiölle, mutta Finnair tekee sen silti, miksi? Koska kilpailutilanne pakottaa myymään Ruotsissa halvemmalla jotta täyttöasteet saadaan korkeiksi.

      Edullisen hintaisia pitkiä ja lyhyitä lentoja on maailmalla ihan yleisesti edelleen. Toimialalla vallitsee konsensus siitä, että lentomatkustus tulee kasvamaan tulevina vuosina ja vuosikymmeninä. Mantereen näkemys reiluista hinnankorotuksista sopii huonosti yhtään kasvavan kysynnän kanssa. Hintatason nostaminen vähentää kysyntää. Ilmastohysterian aiheuttamiin ongelmiin tullaan löytämään ratkaisuja, joista suurin osa tullenee olemaan luonteeltaan poliittisia. Kunnianhimoisia ilmastotavoitteita tullaan lykkäämään ja tavoitteista tullaan asteittain luopumaan sitä mukaa kun määräpäivät päästöleikkauksille lähestyvät.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        😋 ­­N­­y­­m­­­f­­­o­­m­­­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17979013V

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe