Hei.Onko kuka perunut asuntoja,olisin halukas ostamaan,kaksio olis hakusessa.
Vastaukset 4
- Anonyymi
HASO:n "vapaat ja vapautuvat" -sivulta löytyy kolme kaksiota Koskelantieltä
https://haso.fi/hason-kodit/vapautuvat-kodit/?results_page=1&district=koskela&order=desc - Anonyymi
Vanha viesti, mutta vastaan. Nyt on koko ajan ollut asuntoja vapaina tuolta. Kaksioita, yksiöitä jne. Vuokrat on kuitenkin kohtuulliset, sijainti hyvä ja talo uusi.
Mikä siis mättää?- Anonyymi
Osa asunnoista on laitettu vasta nyt myyntiin, sillä kun talo valmistui oli tullut jonkin peruutuksia eikä YIT/Haso saanut aikaiseksi myydä niitä aiemmin. Nämä asunnot ovat ihan uusia eikä niissä ole kukaan asunut. Hason yleiset hinnan nousut varmaan vaikuttaneet peruutuksiin ja muuttoihin. Kun talo valmistui, kaikki ei ollut vielä valmista ja ehkä porukka tympiintyi tilanteeseen. Bussi 55 ajaa keskustaan ja sen pysäkki on ihan talon kulmalla ja keskustasta päin tulevan 55 pysäkki siirtyy myös talon kulmalle kevään/kesän aikana (se on nyt 200m päässä). Läheltä kulkee useita bussilinjoja eri puolille kaupunkia. Ykkösen ratikkapysäkille on matkaa noin 800m, Alepaan 300m ja K-kauppaan 500m. Luontoa on joka puolella lähti mihin tahansa suuntaan ja esim. ihana vanhankaupunginlahti ja Taivaskallio lähellä. Olemme asuneet alusta saakka ja olemme viihtyneet tosi hyvin.
- Anonyymi
Sijainnin hyvyys on suhteellista. Lähin kauppa Alepa on reilun puolenkilsan päässä ja K-kauppaan kilsa ja seuraava kauppa on vajaan parin kilsan pässä ja Alepa sekin. Oikeisiin kauppoihin onkin sitten jo kilometrikaupalla matkaa.
Ei raideliikennettä lähimaillakaan tai no reilu kilometri ja spora löytyy. Suora dösälinja keskustaan kulkee ihan siitä vierestä, mutta siltä menee yli 20 minuuttia ennen kuin se on edes Kalasatamassa ja muut bussit jotka menee siitä läheltä vaatii siirtoja jos haluaa ytimeen. Nopein yhteys kun ottaa odotusajat huomioon taitaa olla sporahallien takana motarin liepeillä ja sinnekin taitaa tulla kävelymatkaa melkein kilsa.
Kannatta kuitenkin muistaa, että talo valmistui juuri korkojen ja HASOn käyttövastikkeiden noustessa joka aiheutti sen etteivät HASOt ole enää niin kiinnostavia kuin ennen ja vapaita asuntoja löytyy pilvinpimein pitkin HASOn asuntokantaa.
Talo valmistuo myöhässä ja kun porukka pääsi muutamaan sisään ei siellä ollut vielä läheskään valmista. Verkkokellarit saatiin käyttöön n.kuukausi muuton jälkeen samoin kuin talopesula/fillarikellari/kerhotila. Autotalliin taisi päästä vasta puolivuotta muuton jälkeen. Koskelantien puoleinen jalkakäytävä valmistui vasta seuraavana kesänä. Talossa oli sen valmistuttua yli kymmenen asuntoa joissa ei ollut nimikylttejä ja HASOlta kysyttäessä syynä oli se, että useita asukkaita perui kaupat juuri ennen muuttoa. Ja näitä asuntoja ei näkynyt missään myynnissä ja tuntui siltä että ne oli unohdettu ja ilmeisesti ne pysyivätkin tyhjillään jopa vuoden ja asukkaiden luottamus HASOon/AT:hen on aika alhaalla tähän asuntojen myyntiin liittyen kuin myös siihen yhteydenpitoon välillä asukkaat/HASO/AT/rakentaja. Kun talossa oli jotain ongelmia niin nämä osapuolet vaan pallottelivat niitä toisilleen eikä mitään tapahtunut.
Ensimmäisenä talvena asukkaat valittivat asuntojen kylmyydestä ja ilmanvaihdosta. Niitä yritettiin säätää, mutta ainakaan aluksi siinä ei onnistuttu jos joitain asukkaita on uskomista. Omakohtainen kokemus oli ettei lämmön kanssa ollut mitään erityistä ongelmaa vaan se oli sitä nykyaikaa, että lämmityksessä säästettiin, mutta oli normirajoissa. Toki asuntokohtaisia eroja saattaa olla.
Minä muutin sieltä pois ihan sijainnin takia ja kun sain paremmasta kohteesta kämpän eli en tiedä onko siellä tehty muutoksia lämmitykseen/ilmanvaihtoon, mutta siitä ehkä joku nykyasukas kertoo mielipiteensä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421630- 1481091
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70970Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi327922- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69671
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33581