Eikö jo olisi aika kirjata lakiin että asunnon sisäilman laatu (hometta, radonia ym. vipeltäjät) pitää olla tarkastettuna ennen kaupantekoa, sekä myös vuokrakohteissa. Energiatodistukset ja pintapuoliset kuntotarkastukset ovat yhtä tyhjän kanssa. Myös asunnon ostajilla pitäisi olla oma kiinteistönvälittäjä valvomassa ostajan etua.
Hometalot!
9
498
Vastaukset
- Anonyymi
Siis ilmanlaatu mukana osana kuntotarkastusta, joka yleensä on puutteellinen ja jonka voi tehdä käytännössä kuka tahansa?
Kiinteistövälittäjällä on ensisijaisena tavoitteena saada asunto myydyksi ja provikat itselleen. On sitten kysymys myyjän tai ostajan välittäjästä. Tarkasti ottaen he eivät edes ole vastuussa mistään.
Eiköhän ostajan kannata itse paneutua asiaan, esim. homekoirat kannattaa käyttää ostokohteessa ennen kaupantekoa.- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17979820l
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Home sinänsä ei ole ongelma, jos se ei asunnossa haise (kellarille). Jos ihminen on yliherkkä koivun siitepölylle, ei niitä koivuja ruveta poistamaan pihoista. Toisiin ihmisiin sisäilman homepitoisuudet vaikuttaa ja toisiin ei. Homeeseen sairastuneilla on varmasti yliherkkyyttä myös muihin allergiaa tuottaviin asioihin.
- Anonyymi
Home on käytännössä aina ongelma ja ympärivuotinen, verrattuna esim. juuri tuohon koivun siitepölyyn. Kaikki vaarallisetkaan homelajit eivät edes haise.
Joten muuttaminen homeasuntoon on aina riskiasia. Pahin on tilanne, jossa homepitoisuus selviää vasta jälkikäteen. Tämän vuoksi asia on selvitettävä ennen kaupan tekoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Home on käytännössä aina ongelma ja ympärivuotinen, verrattuna esim. juuri tuohon koivun siitepölyyn. Kaikki vaarallisetkaan homelajit eivät edes haise.
Joten muuttaminen homeasuntoon on aina riskiasia. Pahin on tilanne, jossa homepitoisuus selviää vasta jälkikäteen. Tämän vuoksi asia on selvitettävä ennen kaupan tekoa.Sulla varmaan pitkä kokemus homeen hajusta ja lajeista. Haistatko näin syksyisin ulkona eri homelajien itiöt toisistaan? Metsässä joka sammalen alla valkoista hometta ja lähettää sulle viestejä.
Rohkeasti vaan.
- Anonyymi
Asunnon homeisuus muodostuu kosteudesta. Suhteellinen kosteus yli 70% niin home lisääntyy.
Nyt muurahaiset aiheuttavat rakennuksessa ongelmia. Vaikka rakennus on kuivalla paikalla ja salaojitukset kunnossa niin murkkusrmeija aiheuttaa perustuksissa ongelman.
Murkut viljelevät hometta ja home nostaa maaperästä kosteutta rihmastoa pitkin isojakin matkoja. Tyroksit on koverrettu perustuksissa muurahaisten toimesta käytäviä täyteen, kun olen purkanut joitakin taloja.
Jokaisen talon omistajan tulee torjua murkut vuosittain oman talonsa perustuksista. Ei kaikki kosteus ja home ole murkkujen aikaan saannoksia mutta perustuksiin pesiytyneet murkkuarmeijat on terveelle talollekkin ongelma.
Hyvä kuivatus talon perustuksissa lopettaa homehtumisen kokonaan, kun suhteellinen kosteus on alle 70%. Suolalla lopetettiin n. 40 v. sitten erään rintamamies talon perustuksissa muodostunut home. Sinne ei ole sen jälkeen muodostunut hometta. tietysti kuivatimme salaojituksella perustukset.
Tässä vain joitakin kokemusperäisiä ajatuksia tuosta home asiasta. Tietysti allergioiden lisääntyminen ja ihmisten herkistyminen aiheuttaa tilanteen, jossa herkimpien on turha muuttaa omakotitaloihin sillä siitepöly ja homeitiöt ovat niiden alueella kesisin ja syksyisin väistämättä runsaita. - Anonyymi
Voi pyhä yksinkertaisuus. Millähän ne kaikki mitattaisiin ja kuka sen kaiken kustantaisi? Kerrohan lapsukainen omin sanoin.
- Anonyymi
Juu suola on paras lääke muurahaisiin. 1 krs parvekkeelta ne katos suolauksen jälkeen.
- Anonyymi
Vasara on vielä parempi. Onnistumisprosentti on sata jos osuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706