Hometalot!

Anonyymi-ap

Eikö jo olisi aika kirjata lakiin että asunnon sisäilman laatu (hometta, radonia ym. vipeltäjät) pitää olla tarkastettuna ennen kaupantekoa, sekä myös vuokrakohteissa. Energiatodistukset ja pintapuoliset kuntotarkastukset ovat yhtä tyhjän kanssa. Myös asunnon ostajilla pitäisi olla oma kiinteistönvälittäjä valvomassa ostajan etua.

9

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis ilmanlaatu mukana osana kuntotarkastusta, joka yleensä on puutteellinen ja jonka voi tehdä käytännössä kuka tahansa?
      Kiinteistövälittäjällä on ensisijaisena tavoitteena saada asunto myydyksi ja provikat itselleen. On sitten kysymys myyjän tai ostajan välittäjästä. Tarkasti ottaen he eivät edes ole vastuussa mistään.
      Eiköhän ostajan kannata itse paneutua asiaan, esim. homekoirat kannattaa käyttää ostokohteessa ennen kaupantekoa.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍒 ­­N­y­m­­­f­­o­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17979820l

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Home sinänsä ei ole ongelma, jos se ei asunnossa haise (kellarille). Jos ihminen on yliherkkä koivun siitepölylle, ei niitä koivuja ruveta poistamaan pihoista. Toisiin ihmisiin sisäilman homepitoisuudet vaikuttaa ja toisiin ei. Homeeseen sairastuneilla on varmasti yliherkkyyttä myös muihin allergiaa tuottaviin asioihin.

      • Anonyymi

        Home on käytännössä aina ongelma ja ympärivuotinen, verrattuna esim. juuri tuohon koivun siitepölyyn. Kaikki vaarallisetkaan homelajit eivät edes haise.
        Joten muuttaminen homeasuntoon on aina riskiasia. Pahin on tilanne, jossa homepitoisuus selviää vasta jälkikäteen. Tämän vuoksi asia on selvitettävä ennen kaupan tekoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Home on käytännössä aina ongelma ja ympärivuotinen, verrattuna esim. juuri tuohon koivun siitepölyyn. Kaikki vaarallisetkaan homelajit eivät edes haise.
        Joten muuttaminen homeasuntoon on aina riskiasia. Pahin on tilanne, jossa homepitoisuus selviää vasta jälkikäteen. Tämän vuoksi asia on selvitettävä ennen kaupan tekoa.

        Sulla varmaan pitkä kokemus homeen hajusta ja lajeista. Haistatko näin syksyisin ulkona eri homelajien itiöt toisistaan? Metsässä joka sammalen alla valkoista hometta ja lähettää sulle viestejä.

        Rohkeasti vaan.


    • Anonyymi

      Asunnon homeisuus muodostuu kosteudesta. Suhteellinen kosteus yli 70% niin home lisääntyy.

      Nyt muurahaiset aiheuttavat rakennuksessa ongelmia. Vaikka rakennus on kuivalla paikalla ja salaojitukset kunnossa niin murkkusrmeija aiheuttaa perustuksissa ongelman.

      Murkut viljelevät hometta ja home nostaa maaperästä kosteutta rihmastoa pitkin isojakin matkoja. Tyroksit on koverrettu perustuksissa muurahaisten toimesta käytäviä täyteen, kun olen purkanut joitakin taloja.

      Jokaisen talon omistajan tulee torjua murkut vuosittain oman talonsa perustuksista. Ei kaikki kosteus ja home ole murkkujen aikaan saannoksia mutta perustuksiin pesiytyneet murkkuarmeijat on terveelle talollekkin ongelma.

      Hyvä kuivatus talon perustuksissa lopettaa homehtumisen kokonaan, kun suhteellinen kosteus on alle 70%. Suolalla lopetettiin n. 40 v. sitten erään rintamamies talon perustuksissa muodostunut home. Sinne ei ole sen jälkeen muodostunut hometta. tietysti kuivatimme salaojituksella perustukset.

      Tässä vain joitakin kokemusperäisiä ajatuksia tuosta home asiasta. Tietysti allergioiden lisääntyminen ja ihmisten herkistyminen aiheuttaa tilanteen, jossa herkimpien on turha muuttaa omakotitaloihin sillä siitepöly ja homeitiöt ovat niiden alueella kesisin ja syksyisin väistämättä runsaita.

    • Anonyymi

      Voi pyhä yksinkertaisuus. Millähän ne kaikki mitattaisiin ja kuka sen kaiken kustantaisi? Kerrohan lapsukainen omin sanoin.

    • Anonyymi

      Juu suola on paras lääke muurahaisiin. 1 krs parvekkeelta ne katos suolauksen jälkeen.

      • Anonyymi

        Vasara on vielä parempi. Onnistumisprosentti on sata jos osuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7573
    2. 107
      5648
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5067
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      52
      2867
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2779
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2397
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2384
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe