Sorsastus alkoi

Anonyymi-ap

Todella hiljaista, tunti kulunut eikä ole kuulunut yhtään paukkua, ei kyllä näy sorsiakaan. Ainostaan kaksi Kaakkuria.
Eipä kyllä ole haulikko edes mukana. Makkaraa paketti ja puukko+tulitikut.

16

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metsästäjät käyttää nykyään äänenvaimentimia haulikoissa.
      Sorsia ei näy kun ne on jo pudotettu.

      • Anonyymi

        Mistä näitä änkkäreitä hulikoihin saa? Käykö Riejun änkkäri?


      • Anonyymi

        Tänään kuultua.. ei todellakaan käytä äänenvaimentimia, kun ampuvat :(


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍑 ­­N­­y­m­f­­­o­m­­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17980120k

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Pääsin tutun maatilalle ampumaan sorsia ja kyllähän niitä makiasti tipahteli siellä.

      • Anonyymi

        Voi kun ampuisit itsesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi kun ampuisit itsesi.

        nämä metsästäjät tulisi panna ampumiskohteiksi, haittalaji Suomen luonnossa. Joita on liikaa.


    • Anonyymi

      Kyllä voi sanoa että vielä kun mennään 10-15v eteenpäin niin Suomessa on vesilinnustus kuollut.
      Muistan kuinka vielä 80-90 luvulla oli sorsia joka järvessä mutta ei enää nykyään. Eräs tuttu iso järvi jossa hyvät kaislikot ja saaria, kapeikkoja ja lahtia niin ei näy sorsan sorsaa. Ainostaan selällä muutama Kuikka ja kaakkuri. Telkät katosi ensin ja sitten sorsat.

      • Anonyymi

        moni laji on sukupuuton partaalla. Telkät, nokikanat, tavit, haapanat, sotkat.. niiden lahtaaminen yksi syy. Mutta kun muitakin syitä, ihmisen aiheuttamia kaikki..
        linnut jo muutenkin hädässä ja jotkut huvikseen tappaa. Miten joku voi sanoa rentouttavaksi harrastuksekseen murhaamista, tunnevammainen psykopaatti. Linnuilla kuten kaikilla eläimillä on tunteet, tietoisuus, elämisen oikeus. Ihminen on häiriö koko luomakunnalle!
        Ihminen on raadollisin petoeläin, ja meitä on todellakin liikaa!


      • Anonyymi

        Kyllä. Mutta muistelepa sitä aikaa. 1990 luvulla, kun mökkijärvellämmekin oli monia sorsalajeja paljon ja runsas metsästys luonto oli täysin toisenlainen. Järvet reheviä. Uistinvitaa kasvoi kaikki lahdet ja pohjukat täyteen, varislinnut metsästyksen ansiosta vähissä ja supikoirat vasta leviämässä ja niitä sai vielä helposti myös pikku loukuilla.
        Äärivihreiden teorialtahan putoaa heti pohja, kun luonnollisesti syyttävät kaikesta ensin vihaamaansa metsästystä niin kysyä sopii miksi sitten sorsakanta ei kasva vaikka silloin, kun niitä oli metsästi sorsia vuosittain 200 000 metsästäjää ja kannat kukoistivat. Nyt kun ovat vähissä metsällä käy noin 50 000 metsästäjää. Jos metsästys syy niin sorsakannanhan pitäisi kasvaa. Niinpä. No järvellämme on tapahtunut se, että järvi on hyvä sinällään puhdistunut. Uistinvita ja rehevät ulpukka kasvustot hävinnyt, lumpeet tulleet tilalle. Suuret variskannat alkavat päivystää heti vielä jäiden olon aikaan rantoja pesivien lintujen toivossa, koska muunmuassa häkkipyynti kiellettiin ja kevät pyyntiä rajoitettiin ettei muuttovariksia päästä enää metsästämään. Huomioida sopii, että ei metsästettävät lokit ovat kadonneet yhdessä sorsien kanssa. Samaan aikaan runsaat supikannat hävittävät ahkeraan rantapesiä ja ovat oppineet aroiksi ettei enää pikkuloukulla niitä saa vaan maks kanulla ja silläkin huonosti.
        Onneksi fiksu uusi hallitus lupaa variskannoille uutta hoitosuunnitelmaa. Kevät rauhoitus on poistettava ja häkkipyynti sallittava. Ja kuten huomattu noiden äärivihreiden tollojen toimet itseasiassa on suurin syy miksi sorsakannat kuten lokitkin voivat nyt huonosti.


    • Anonyymi

      Tappoaddiktit taas terrorisoimassa luonnon rauhaa! Kaikki liikkuva on kohde,
      lajeja ei edes tunneta. Tutuilla mökki ja lapset rakastaa rannan sorsia, kesyyntyneet..
      puskat ryskyy kun jotkut himolahtaajat kyylää.. ei uskalla lemmikkieläimiä pihalle päästää.
      Hirvittävää luonnon kunnioituksen puutetta, tapetaan linnun poikaset jotka juuri oppineet lentämään. Pieniä lintuja, lempeitä lintuja, kyyhkyt ja vesilinnut, joita tulee ihailla ja suojella, iloa monille. Ja jotkut haluaa tappaa. On sota viattomia eläimiä kohtaan. On pahuutta.

      • Anonyymi

        Tein sinun uhkailuistasi ilmoituksen poliisille joten jatka lisää trollejasi niin saavat uutta aineistoa tutkittavakseen. Jos vihdoin opit olemaan siellä mihin teille mielenvikaisille on oma palstakin tehty kunhan ensin sovittelet rikoksesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tein sinun uhkailuistasi ilmoituksen poliisille joten jatka lisää trollejasi niin saavat uutta aineistoa tutkittavakseen. Jos vihdoin opit olemaan siellä mihin teille mielenvikaisille on oma palstakin tehty kunhan ensin sovittelet rikoksesi.

        Siinä oikein paskahousun uhkaus poliisille ilmoituksen tekemisestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä oikein paskahousun uhkaus poliisille ilmoituksen tekemisestä.

        Alkoiko susihyyssäriä pelottamaan? Kaikki sinut tunnistaa, vaikka trollaatkin ilman nimimerkkiäsi vaihteeksi.
        No onneksi laki on olemassa laittomasta uhkauksesta. Joko sait puhelin soiton?


    • Anonyymi

      Odotan taas ilolla uutista kun joku verihumalainen metsästäjä ampuu toisen samanlaisen hengiltä. Sitä onnenpäivää tässä odotan.

    • Anonyymi

      Aika hyvä suoritus on jos nuilla välineillä sorsan meinaat saada?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2746
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      989
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      78
      888
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      832
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe