Sorsastus alkoi

Anonyymi-ap

Todella hiljaista, tunti kulunut eikä ole kuulunut yhtään paukkua, ei kyllä näy sorsiakaan. Ainostaan kaksi Kaakkuria.
Eipä kyllä ole haulikko edes mukana. Makkaraa paketti ja puukko+tulitikut.

16

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metsästäjät käyttää nykyään äänenvaimentimia haulikoissa.
      Sorsia ei näy kun ne on jo pudotettu.

      • Anonyymi

        Mistä näitä änkkäreitä hulikoihin saa? Käykö Riejun änkkäri?


      • Anonyymi

        Tänään kuultua.. ei todellakaan käytä äänenvaimentimia, kun ampuvat :(


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍑 ­­N­­y­m­f­­­o­m­­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17980120k

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Pääsin tutun maatilalle ampumaan sorsia ja kyllähän niitä makiasti tipahteli siellä.

      • Anonyymi

        Voi kun ampuisit itsesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi kun ampuisit itsesi.

        nämä metsästäjät tulisi panna ampumiskohteiksi, haittalaji Suomen luonnossa. Joita on liikaa.


    • Anonyymi

      Kyllä voi sanoa että vielä kun mennään 10-15v eteenpäin niin Suomessa on vesilinnustus kuollut.
      Muistan kuinka vielä 80-90 luvulla oli sorsia joka järvessä mutta ei enää nykyään. Eräs tuttu iso järvi jossa hyvät kaislikot ja saaria, kapeikkoja ja lahtia niin ei näy sorsan sorsaa. Ainostaan selällä muutama Kuikka ja kaakkuri. Telkät katosi ensin ja sitten sorsat.

      • Anonyymi

        moni laji on sukupuuton partaalla. Telkät, nokikanat, tavit, haapanat, sotkat.. niiden lahtaaminen yksi syy. Mutta kun muitakin syitä, ihmisen aiheuttamia kaikki..
        linnut jo muutenkin hädässä ja jotkut huvikseen tappaa. Miten joku voi sanoa rentouttavaksi harrastuksekseen murhaamista, tunnevammainen psykopaatti. Linnuilla kuten kaikilla eläimillä on tunteet, tietoisuus, elämisen oikeus. Ihminen on häiriö koko luomakunnalle!
        Ihminen on raadollisin petoeläin, ja meitä on todellakin liikaa!


      • Anonyymi

        Kyllä. Mutta muistelepa sitä aikaa. 1990 luvulla, kun mökkijärvellämmekin oli monia sorsalajeja paljon ja runsas metsästys luonto oli täysin toisenlainen. Järvet reheviä. Uistinvitaa kasvoi kaikki lahdet ja pohjukat täyteen, varislinnut metsästyksen ansiosta vähissä ja supikoirat vasta leviämässä ja niitä sai vielä helposti myös pikku loukuilla.
        Äärivihreiden teorialtahan putoaa heti pohja, kun luonnollisesti syyttävät kaikesta ensin vihaamaansa metsästystä niin kysyä sopii miksi sitten sorsakanta ei kasva vaikka silloin, kun niitä oli metsästi sorsia vuosittain 200 000 metsästäjää ja kannat kukoistivat. Nyt kun ovat vähissä metsällä käy noin 50 000 metsästäjää. Jos metsästys syy niin sorsakannanhan pitäisi kasvaa. Niinpä. No järvellämme on tapahtunut se, että järvi on hyvä sinällään puhdistunut. Uistinvita ja rehevät ulpukka kasvustot hävinnyt, lumpeet tulleet tilalle. Suuret variskannat alkavat päivystää heti vielä jäiden olon aikaan rantoja pesivien lintujen toivossa, koska muunmuassa häkkipyynti kiellettiin ja kevät pyyntiä rajoitettiin ettei muuttovariksia päästä enää metsästämään. Huomioida sopii, että ei metsästettävät lokit ovat kadonneet yhdessä sorsien kanssa. Samaan aikaan runsaat supikannat hävittävät ahkeraan rantapesiä ja ovat oppineet aroiksi ettei enää pikkuloukulla niitä saa vaan maks kanulla ja silläkin huonosti.
        Onneksi fiksu uusi hallitus lupaa variskannoille uutta hoitosuunnitelmaa. Kevät rauhoitus on poistettava ja häkkipyynti sallittava. Ja kuten huomattu noiden äärivihreiden tollojen toimet itseasiassa on suurin syy miksi sorsakannat kuten lokitkin voivat nyt huonosti.


    • Anonyymi

      Tappoaddiktit taas terrorisoimassa luonnon rauhaa! Kaikki liikkuva on kohde,
      lajeja ei edes tunneta. Tutuilla mökki ja lapset rakastaa rannan sorsia, kesyyntyneet..
      puskat ryskyy kun jotkut himolahtaajat kyylää.. ei uskalla lemmikkieläimiä pihalle päästää.
      Hirvittävää luonnon kunnioituksen puutetta, tapetaan linnun poikaset jotka juuri oppineet lentämään. Pieniä lintuja, lempeitä lintuja, kyyhkyt ja vesilinnut, joita tulee ihailla ja suojella, iloa monille. Ja jotkut haluaa tappaa. On sota viattomia eläimiä kohtaan. On pahuutta.

      • Anonyymi

        Tein sinun uhkailuistasi ilmoituksen poliisille joten jatka lisää trollejasi niin saavat uutta aineistoa tutkittavakseen. Jos vihdoin opit olemaan siellä mihin teille mielenvikaisille on oma palstakin tehty kunhan ensin sovittelet rikoksesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tein sinun uhkailuistasi ilmoituksen poliisille joten jatka lisää trollejasi niin saavat uutta aineistoa tutkittavakseen. Jos vihdoin opit olemaan siellä mihin teille mielenvikaisille on oma palstakin tehty kunhan ensin sovittelet rikoksesi.

        Siinä oikein paskahousun uhkaus poliisille ilmoituksen tekemisestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä oikein paskahousun uhkaus poliisille ilmoituksen tekemisestä.

        Alkoiko susihyyssäriä pelottamaan? Kaikki sinut tunnistaa, vaikka trollaatkin ilman nimimerkkiäsi vaihteeksi.
        No onneksi laki on olemassa laittomasta uhkauksesta. Joko sait puhelin soiton?


    • Anonyymi

      Odotan taas ilolla uutista kun joku verihumalainen metsästäjä ampuu toisen samanlaisen hengiltä. Sitä onnenpäivää tässä odotan.

    • Anonyymi

      Aika hyvä suoritus on jos nuilla välineillä sorsan meinaat saada?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4225
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2684
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2317
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2253
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      108
      2178
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2143
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      606
      1931
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe