Hei, olen lokakuun lopussa matkustamassa Nairobiin 10 päiväksi.
Olen yrittänyt googletella, mutta en ole löytänyt apua seuraaviin mieltä
askarruttaviin kysymyksiin:
* toimiiko Suomen SIM Keniassa?
* mitkä ovet Kenian maahantulosäädökset, saako sinne viedä elintarvikkeita?
Arvostan asiallisia vastauksia :).
Ensikertalainen Keniaan
7
650
Vastaukset
- Anonyymi
Hei
Nairobissa olleena en veisi sinne elintarvikkeita, välttämättömät lääkkeet kylläkin mukaan. Aurinkorasvaa kovilla kertoimilla on hyvä olla mukana, aurinko paistaa suoraan ylhäältä, hellehattu tms ja kevyt puuvillainen paita.
Maahantulossa en ole huomannut mitään erikoista, ilman viisumia muistaakseni passilla 3 kk. Muovi kelpaa, mutta hyvä olla hätävarana matkashekkejä.
Nairobi on päivällä melko turvallinen, yöllä ei välttämättä. Hotelli keskustasta, liikkuminen taksilla. Englanninkielellä pärjää.
Kannattaa myös käydä rannikolla, jos jää aikaa.
Lisää ulkoministeriön matkustusohjeista.
Hauskaa matkaa.- Anonyymi
Hei, kiitos paljon avartavasta ja hyvästä vastauksesta!
Niin, mitenhän sen suomalaisen SIMin kanssa, toimiiko Keniassa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei, kiitos paljon avartavasta ja hyvästä vastauksesta!
Niin, mitenhän sen suomalaisen SIMin kanssa, toimiiko Keniassa?Moi
SIM-kortista en tiedä, mutta Nairobista saat varmasti prepaid-kortteja. Uskoisin suomalaisen SIMin toimivan siellä.
BTW, muista malariapillerit. Nairobissa sitä on, oikea merkki tiedetään lekurilla, ja aloitus hyvissä ajoin ennen lähtöä. Itse olen käyttänyt englantilaista giniä kohtuullisessa määrin malarialääkkeenä, samat ainesosat (+alkoholi).
Jos vielä jotain, kysy ihmeessä. Mutta kyllä siellä hyvin pärjää arkijärjellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moi
SIM-kortista en tiedä, mutta Nairobista saat varmasti prepaid-kortteja. Uskoisin suomalaisen SIMin toimivan siellä.
BTW, muista malariapillerit. Nairobissa sitä on, oikea merkki tiedetään lekurilla, ja aloitus hyvissä ajoin ennen lähtöä. Itse olen käyttänyt englantilaista giniä kohtuullisessa määrin malarialääkkeenä, samat ainesosat ( alkoholi).
Jos vielä jotain, kysy ihmeessä. Mutta kyllä siellä hyvin pärjää arkijärjellä.Jatkona, pääosin kaikki kenialaiset ovat mukavia ja hyviä ihmisiä, eikä minulla ole ikinä ollut mitään ongelmaa siellä. Kaikki toimii, osa jopa paremmin kuin Suomessa.
Lycka till.
Kun tulet kotiin, laittaisitko palautetta tähän ketjuun. Jos tätä vielä seuraan, ehkä en ole Suomessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatkona, pääosin kaikki kenialaiset ovat mukavia ja hyviä ihmisiä, eikä minulla ole ikinä ollut mitään ongelmaa siellä. Kaikki toimii, osa jopa paremmin kuin Suomessa.
Lycka till.
Kun tulet kotiin, laittaisitko palautetta tähän ketjuun. Jos tätä vielä seuraan, ehkä en ole Suomessa.Kiitos jälleen kommenteistasi, arvostan!
Malarialääkkeistä olen lukenut kaikenlaista, osalla mennyt matka piloille juuri kovan kuurin takia. Pitäisiköhän minunkin turvautua spiritus fortukseen :). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos jälleen kommenteistasi, arvostan!
Malarialääkkeistä olen lukenut kaikenlaista, osalla mennyt matka piloille juuri kovan kuurin takia. Pitäisiköhän minunkin turvautua spiritus fortukseen :).Malarialääkitys on vapaasti valittavissa muutamasta merkistä hyttysalueen mukaan, esim. Keniassa eri eväät kuin E-Afrikassa. Tauti on sama, mutta pöpökanta on erilainen. Hakiessasi reseptiä tohtori kyllä tietää, mitä tarvitset. En usko, että oikein käytetty malarialääkitys (aloitus muutama viikko ennen lähtö oikeilla annoksilla, ei muuta rinnakkaislääkitystä) aiheuttaa mitään vakavaa, yleensä hyvin siedettyjä lääkkeitä ovat.
Jos tukeudut giniin, vaikuttava aine alkoholi ja kiniini, niin hyvä olla tarkkana ettei vedä övereitä. Valvotuissa oloissa, eikä kannata hortoilla Nairobissa ginipäissään yöllä. Siinä malaria on silloin pienin ongelmasi.
Ekoina päivinä aurinko iskee tosi lujaa, kuumuus vaatii nestettä, mutta sinne vaan. Saat ikimuistoisen matkan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Malarialääkitys on vapaasti valittavissa muutamasta merkistä hyttysalueen mukaan, esim. Keniassa eri eväät kuin E-Afrikassa. Tauti on sama, mutta pöpökanta on erilainen. Hakiessasi reseptiä tohtori kyllä tietää, mitä tarvitset. En usko, että oikein käytetty malarialääkitys (aloitus muutama viikko ennen lähtö oikeilla annoksilla, ei muuta rinnakkaislääkitystä) aiheuttaa mitään vakavaa, yleensä hyvin siedettyjä lääkkeitä ovat.
Jos tukeudut giniin, vaikuttava aine alkoholi ja kiniini, niin hyvä olla tarkkana ettei vedä övereitä. Valvotuissa oloissa, eikä kannata hortoilla Nairobissa ginipäissään yöllä. Siinä malaria on silloin pienin ongelmasi.
Ekoina päivinä aurinko iskee tosi lujaa, kuumuus vaatii nestettä, mutta sinne vaan. Saat ikimuistoisen matkan.Kiitos jälleen hyvistä vinkeistäsi :)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki712752Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752318Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752168Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22055Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51454Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101429- 781142
- 691057
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81050No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘117996