NETTIYLEISÖJÄ mittaavan FIAM:n julkaisemien lukujen mukaan Ilta-Sanomia on luettu ja käytetty mökeillä, kotona, töissä ja lomilla tänä vuonna poikkeuksellisen paljon. Suosiota ovat siivittäneet paitsi kovat kotimaan ja ulkomaiden uutiset, myös viihde- ja urheiluosioiden menestys.
Kesän vilkkain viikko oli juhannuksen jälkeen, jolloin moni suomalainen jäi lomalle, ja Ilta-Sanomissa oli yli 51 miljoonaa viikkokäyntiä. Tuolloin suomalaisia puhutti paitsi hallituksen ympärillä ollut kohu, niin myös Wagner-kapinan jälkitunnelmat Venäjällä. Vaikka suuri osa kansasta oli vapaalla, IS seurasi kapinaa reaaliaikaisesti läpi koko juhannuksen ja pyrki tarjoamaan mahdollisimman ajantasaista ja varmistettua tietoa Venäjän erittäin poikkeuksellisesta tilanteesta. Muutenkin IS on seurannut Ukrainan sotaa tiiviisti koko kesän ajan.
Ilta-Sanomat on ollut kesällä selvästi Suomen suosituin media millä tahansa mittareilla mitattuna: olipa kyse sitten viikkokäynneistä tai sivulatauksista. Myös tavoittavuudessa Ilta-Sanomat on ollut ykkönen lähes koko kesän.
– Tämä kesä on hyvä osoitus siitä, että ihmisten uutisnälkä ei vähene kesälläkään. Päinvastoin, juuri silloin monella on aikaa seurata uutisia ja syventyä niihin. Tähän tarpeeseen olemme halunneet vastata. Ilta-Sanomien menestys kertoo, että olemme selvästi myös onnistuneet siinä, Ilta-Sanomien vastaava päätoimittaja Johanna Lahti sanoo.
Ilta-Sanomat on Suomen suosituin media!
6
284
Vastaukset
- Anonyymi
Minä käytän iltapaskaa vessapaperina.
Ala-arvoiset toimittajat, propagandan levittämiseen tarkoitettu mutta kelpaa perseenkin pyyhintään. - Anonyymi
Tappava unohdus
Lentokoneessa oli täysi helvetti irti. Siitä tuli surmanloukku. Ihmiset kuolivat pahimmalla mahdollisella tavalla. Syy onnettomuuteen selvisi nopeasti. Lentokentän työntekijä oli tehnyt virheen. Tämäkin rahastusyritys löytyi ihan ilmaiseksi puolen minuutin Googlauksella, - Anonyymi
Samaa huttua Iltalehti. Kierrätettyjä uutisia ja tyhjänpäiväisiä otsikkouutisia. Oliko, sattuiko, tekikö, murhasiko ja ns. asiantuntijan lausunto huttua.
- Anonyymi
Sitä saa mitä tilaa, niin tässäkin mittauksessa!!
Muistetaanpa nyt tosiasia, kaikki mielipidekyselyt vastaavat tasan tilaajan toiveita,! Siitähän he maksavat!- Anonyymi
Mielipidekyselyt ovat puolueettomien yritysten tekemiä tilastotieteellisesti päteviä riittävän suurella ja kaikkia väestöryhmiä edustavalla otannalla.
Ne pitävät kiusallisen hyvin paikkansa, eivätkä muutu asiantuntemattomilla valeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1175472Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744361711- 2001203
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111173Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201169Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47951- 64951
- 64906
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64846