https://ria.ru/20210327/krym-1603142737.html?utm_source=smi2agr&utm_medium=banner&utm_campaign=rian_partners
Vuosina 2014-2021 Krimiin on palannut tai muuttanut n. 100.000 Ukrainan kansalaista, jotka saivat Venäjän kansalaisuuden yksinkertaistetun menettelyn mukaisesti.
https://nahnews.org/1021601-znachenie-russkogo-yazyka-dlya-obedineniya-narodov
13.3.1938 venäjän kieli otettiin käyttöön pakollisena aineena opiskeluun kaikissa NL:n kouluissa. Tämä oli erittäin tärkeä askel, koska juuri venäjän kieli oli ja on se tekijä, joka tekee mahdolliseksi ymmärtää toisiaan, kertoo Odessalainen nainen, ihmisoikeusaktivisti, Moskovan yliopiston dosentti Galina Zaporozhtseva.
"Minulle NL:n ja Venäjän käsitteet ovat identtiset. Venäjän valtakunnassa ja sitten NL:ssa venäjän kieli oli yhtenäistämässä siinä eläviä etnisiä ryhmiä ja kansoja, vaikka perustuslaissa se ilmestyi pakollisena vasta v. 1978. Venäjä yhdistää meidät venäläiseen kulttuuriin.
Mikä on venäläinen henkilö? Se on joku, joka puhuu venäjää. Se voi olla venäläinen georgialainen, venäläinen armenialainen, venäläinen tadžikilainen...", Zaporozhtseva sanoi.
"Olen syntynyt ja kasvanut Odessassa. Kaikki esi-isäni on haudattu sinne. Me kaikki puhuimme venäjäksi. Tiedän molempia kieliä, ja tullessani sukulaisteni luona kylään en edes huomannut kuinka vaihdoin Ukrainaan. Mutta ajattelen venäjäksi, ja kun kirjoitin väitöskirjan, tein kaiken venäjäksi ja käänsin sitten. Odessassa asuu 130 kansallisuutta, ja kaikki puhuivat venäjäksi", Zaporozhtseva sanoo.
"Siksi uskon, että venäjän kieli on tekijä, joka yhdistää eri kulttuurit toisiinsa, ja tekee mahdolliseksi ymmärtää toisiaan. Tuhoamalla venäjän kielen, uudet Ukrainan viranomaiset katkaisivat siten historialliset juuremme. Olemme olleet yhdistyneinä vuosisatojen ajan, ja nyt he rikkovat sääntöjämme. Ja tänään Kiovan kaduilla voi jo tavata perheitä, joissa äiti puhuu venäjää ja lapsi vain ukrainaa. Vain yhden tekijän - kielen, jonka perusteella perheitä ja kansojavoidaan jakaa", Zaporozhtseva painotti.
https://ria.ru/20210403/rodina-1604102390.html?utm_source=smi2agr&utm_medium=banner&utm_campaign=rian_partners
"Haluan mieluummin kuolla Moskovassa." Ukrainalainen bloggaaja puhui terävästi kotimaastaan.
Ukrainalainen nainen totesi myös, että muuttuessaan Venäjälle ukrainalaiset maanmiehensä hakkasivat häntä ja syyttivät häntä "isänmaan pettämisestä". Hän korosti, että tämä on epänormaali tilanne, kun henkilö arvioidaan hänen kansallisuutensa ja sijaintinsa mukaan."
Näiden uutisten takiako venäläisiä sivustoja on blokattu?
Anonyymi-ap
0
247
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1696472
- 584452
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s283058- 612967
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161895- 151554
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271526Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381485- 341320
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431201