https://ria.ru/20210327/krym-1603142737.html?utm_source=smi2agr&utm_medium=banner&utm_campaign=rian_partners
Vuosina 2014-2021 Krimiin on palannut tai muuttanut n. 100.000 Ukrainan kansalaista, jotka saivat Venäjän kansalaisuuden yksinkertaistetun menettelyn mukaisesti.
https://nahnews.org/1021601-znachenie-russkogo-yazyka-dlya-obedineniya-narodov
13.3.1938 venäjän kieli otettiin käyttöön pakollisena aineena opiskeluun kaikissa NL:n kouluissa. Tämä oli erittäin tärkeä askel, koska juuri venäjän kieli oli ja on se tekijä, joka tekee mahdolliseksi ymmärtää toisiaan, kertoo Odessalainen nainen, ihmisoikeusaktivisti, Moskovan yliopiston dosentti Galina Zaporozhtseva.
"Minulle NL:n ja Venäjän käsitteet ovat identtiset. Venäjän valtakunnassa ja sitten NL:ssa venäjän kieli oli yhtenäistämässä siinä eläviä etnisiä ryhmiä ja kansoja, vaikka perustuslaissa se ilmestyi pakollisena vasta v. 1978. Venäjä yhdistää meidät venäläiseen kulttuuriin.
Mikä on venäläinen henkilö? Se on joku, joka puhuu venäjää. Se voi olla venäläinen georgialainen, venäläinen armenialainen, venäläinen tadžikilainen...", Zaporozhtseva sanoi.
"Olen syntynyt ja kasvanut Odessassa. Kaikki esi-isäni on haudattu sinne. Me kaikki puhuimme venäjäksi. Tiedän molempia kieliä, ja tullessani sukulaisteni luona kylään en edes huomannut kuinka vaihdoin Ukrainaan. Mutta ajattelen venäjäksi, ja kun kirjoitin väitöskirjan, tein kaiken venäjäksi ja käänsin sitten. Odessassa asuu 130 kansallisuutta, ja kaikki puhuivat venäjäksi", Zaporozhtseva sanoo.
"Siksi uskon, että venäjän kieli on tekijä, joka yhdistää eri kulttuurit toisiinsa, ja tekee mahdolliseksi ymmärtää toisiaan. Tuhoamalla venäjän kielen, uudet Ukrainan viranomaiset katkaisivat siten historialliset juuremme. Olemme olleet yhdistyneinä vuosisatojen ajan, ja nyt he rikkovat sääntöjämme. Ja tänään Kiovan kaduilla voi jo tavata perheitä, joissa äiti puhuu venäjää ja lapsi vain ukrainaa. Vain yhden tekijän - kielen, jonka perusteella perheitä ja kansojavoidaan jakaa", Zaporozhtseva painotti.
https://ria.ru/20210403/rodina-1604102390.html?utm_source=smi2agr&utm_medium=banner&utm_campaign=rian_partners
"Haluan mieluummin kuolla Moskovassa." Ukrainalainen bloggaaja puhui terävästi kotimaastaan.
Ukrainalainen nainen totesi myös, että muuttuessaan Venäjälle ukrainalaiset maanmiehensä hakkasivat häntä ja syyttivät häntä "isänmaan pettämisestä". Hän korosti, että tämä on epänormaali tilanne, kun henkilö arvioidaan hänen kansallisuutensa ja sijaintinsa mukaan."
Näiden uutisten takiako venäläisiä sivustoja on blokattu?
Anonyymi-ap
1
222
Vastaukset
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17984554M
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829