Vajaa 40m2 yksiö rivari. Taitaa olla 1990 asennettu parketti päällä. Liian tumma pieneen asuntoon ja kulunut. Onko jotain valkolakkoja tms. parketin päälle hionnan jälkeen jolla saisi vaaleampaa tästä vai kannattaako miettiä suoraan tuplexia ja sitten vastasuuntaan asentaen laminaatti pällle?
Kumpi vaihtoehdoista on edullisempi? Jos on vielä heittää jonkinlaista hinta-arviota karkeasti niin olisin kiitollinen.
Kiitän!
Vanhan parketin hionta/lakkaus vai jotain uutta päälle?
12
540
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tule tummasta hyvää vaaleaa. Pitää hioa, poistaa, tai laittaa päälle. Ja päälle laitettaessa pitäisi silloinkin poistaa mutta ranet laittaa aina päälle. Poisto maksaa lisää. Rakennustyön jalostusarvo on karkeasti puolet. Eli lasket kamojen hinnan ja kerrot kaksi niin ollaan jossakin haarukassa.
- Anonyymi
Kun laitetaan uutta pintaa vanhan päälle, pitäisi ottaa ovienalareunasta siivu pois.
Ranet ei ota, jos ovet mahtuu avautumaan. Se onkin sitten kivaa, kun ei eteiseen saa mattoa - KPH, tuulikaapin yms ovet kun ei sen kanssa mahdu aukeamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun laitetaan uutta pintaa vanhan päälle, pitäisi ottaa ovienalareunasta siivu pois.
Ranet ei ota, jos ovet mahtuu avautumaan. Se onkin sitten kivaa, kun ei eteiseen saa mattoa - KPH, tuulikaapin yms ovet kun ei sen kanssa mahdu aukeamaan.Täysin normaalia rane-laatua.
- Anonyymi
Älä perkele! Kuulostaa kalliilta ja työläältä. Pitää löytyä joku halvempi vaihtoehto.
- Anonyymi
Miksi alkaa leikkimään? Vanha parketti pois ja uutta mieleistä materiaalia tilalle. Tuollainen pikku parketti ei ihmeellistä purkuaikaa vaadi, ellei sitten ole lattiaan liimattu. Jos on, niin silloin kannattaa harkita hiontaa ja lakkausta.
Vanhan päälle ei yleistäen pitäisi asentaa mitään. - Anonyymi
Saako tuota alkuperäistä sävyä muutettua radikaalimmin hionta/lakkaus toimenpiteellä? Asunto on pieni ja tummempi lattia ei nyt ehkä kaikista ideaalein. Onko jotain ns. sävy lakkoja jolla saisi vietyä sitä johonkin suuntaan alkuperäisestä melko tylsästä?
Kiitos.
AP- Anonyymi
Kyllä rautakaupasta löytyy monenkinvärisiä vinyylimattoja. Ne voi liimata suoraan vanhan parketin päälle.
- Anonyymi
Jos parketti hiotaan perusteellisesti puupuhtaaksi, niin periaatteessa kaikki sävyt ovat mahdollisia.
- Anonyymi
Onhan rauta- ja maalikaupat täynnä kaikenlaista sävytettä, sinne vaan haastattelemaan kauppiasta (tosin eivät aina maaliosastollakaan ole kunnolla asiaan perehtyneitä väriammattilaisia). Voi olla että tummalle pohjalle vaalea sävyte vaatii muutamankin käsittelykerran ennen kuin lopputulos on toivotun vaalea.
- Anonyymi
Laita oikea laminaatti niin ei tarvitse tapella hiomisen yms, kanssa eikä katsella vuosi vuodelta lattiassa lisääntyviä koloja.
- Anonyymi
Laminaattia parempaa on kosteudenkestävä vinyylilankku. On myös todella helppoa ja siistiä asennettavaa, työkaluiksi riittää mitta, suorakulma ja mattopuukko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt485107Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.652884Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2701328Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721113Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611075- 1281048
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok741034- 142954
- 49914