Keittiöntyötasosta kyssä

Varmaan tyhmä kysymys mutta meille tehtiin keittiöremppa viikko sitten ja nyt huomasin ettei työtaso ole millään kiinni, vaan nitkaa ja nousee ylös jos nostaa reunasta. Siis eikö sitä oikeasti kiinnitetä millään, liimalla tai ruuvveilla vain onko kyseessä virhe tai unohdus vai onko se muillakin vain painovoimalla paikallaan.
17344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kyllä kai se yleensä kiinnitetään, remppaajilta päässyt unohtumaan. Varsinkin lapsiperheessä tuollainen on jopa selkeä vaaran paikka, lapsihan voi nykäistä tason vaikka päällensä. Ja jos on vaikka kova leipomaan siinä työtasolla, niin hermothan siinä menee jos taso luistelee paikaltaan.

Heti perään tosin myönnettävä, että itselläni (sinkku) on pienessä keittiössä kaksi pähkinäpuista tason pätkää jotka ei ole kyllä kiinni mitenkään. Itse asensin rempatessa keittiökalusteet, ja teräksinen tiskipöytä on toki tukevasti ruuvattu alakaappeihin kiinni mutta nuo jäi irralleen. Osin siksi, etten hennonut heti porailla ja ruuvailla hienoihin uusiin umpipuutasoihin, ja osin koska ajattelin että on helpompi uusia silloin tällöin öljyvaha-käsittely, kun tasot voi napata kainaloon ja tehdä sen vaikka ulkona. Aikomus on ollut laittaa edes jotain nihkeää liukuestetarraa alakaapin ja tason väliin, mutta sekin on jäänyt vielä toteuttamatta.

Äänestä

Unohdus tai ammattitaidon puute eli sama asia. Ne ruuvataan alakautta kaappien poikkitukiin. Edestä ja takaa.

Äänestä
  • En kyllä ihan laittaisi yhtäläisyysmerkkiä noiden väliin. Pätevimmälle ja huolellisimmallekin ammattilaiselle voi ehkä jostain syystä (väsyneenä, kiireessä...) sattua unohduksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    En kyllä ihan laittaisi yhtäläisyysmerkkiä noiden väliin. Pätevimmälle ja huolellisimmallekin ammattilaiselle voi ehkä jostain syystä (väsyneenä, kiireessä...) sattua unohduksia.

    Juuri sen vuoksi on päteviä ja "päteviä"

    Äänestä

Mikä on "kyssä".

Äänestä
  • Lyhenne

    Äänestä

  • Kyssäri eli kysymys.

    Äänestä

Otappa heti yhteyttä häneen tai firmaan joka teki keittiörempan. Kaiken varalta filmaa kamerallasi kuinka taso keikkuu ja filmaa alapuoleltakin kuinka kiinnitetty.
Mielestäni he eivät saa ottaa uutta maksua kun tulevat uudelleen.
Tuolla alempana olikin jo vastaus kiinnityksestä.

Äänestä

Et kai ole maksanut loppulaskua? Jos olet niin taisi jäädä korjaus tekemättä.

Äänestä
  • Kyllä kai maksuaikaa on yleensä pari viikkoa, ainakin 10 päivää. Ja jos ei ole ihan huijarifirma, niin luulisi korjaavan havaitut puutteet/viat joka tapauksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kyllä kai maksuaikaa on yleensä pari viikkoa, ainakin 10 päivää. Ja jos ei ole ihan huijarifirma, niin luulisi korjaavan havaitut puutteet/viat joka tapauksessa.

    Luulisi mutta se on vain luuloa.

    Äänestä

Jos tasoa ei kiinnitä mihinkään seiniin niin on aivan helppoa siirtää se jonnekin uuteen paikkaan.
Hellapoliiseihin iskee toisinaan himo laittaa olohuoneen huonekalut uuteen järjestykseen. Miksei sama voisi toimia keittiössä.

Äänestä
  • Ei sitä mihinkään seiniin kiinnitetä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ei sitä mihinkään seiniin kiinnitetä.

    Jos tason alla ei keskellä ole alakaappia, niin mikäpä estää kiinnittämästä seinäänkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ei sitä mihinkään seiniin kiinnitetä.

    Kyllä minun VVO-vuokraläävässä on kaikki keittiön kalusteet jääkaappia lukuunottamatta kiinnitetty seinään.
    Eikä minulla ole keittiössä pöytää eikä tuoleja, joten niistä on turha ruveta vääntämään.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kyllä minun VVO-vuokraläävässä on kaikki keittiön kalusteet jääkaappia lukuunottamatta kiinnitetty seinään.
    Eikä minulla ole keittiössä pöytää eikä tuoleja, joten niistä on turha ruveta vääntämään.

    Varmaan onkin mutta tasoja ei ole edes siellä sinun vvo paskaläävässäkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Varmaan onkin mutta tasoja ei ole edes siellä sinun vvo paskaläävässäkään.

    Tiskipöytäkin on taatusti niin vinossa että paskavedet valuu naapurin makuuhuoneeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Varmaan tyhmä kysymys mutta meille tehtiin keittiöremppa viikko sitten ja nyt huomasin ettei työtaso ole millään kiinni, vaan nitkaa ja nousee ylös jos nostaa reunasta. Siis eikö sitä oikeasti kiinnitetä millään, liimalla tai ruuvveilla vain onko kyseessä virhe tai unohdus vai onko se muillakin vain painovoimalla paikallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu