Ruotsi paras maa
Ukkeli
261131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ruostsi tässäkin lajissa paras maa :
http://www.aftonbladet.se/vss/foraldrar/story/0,2789,641672,00.html
Olen vain koditon isänmaanpetturi. Börjen kullikaan ei enää jäykisty.
Joku käytti minun nimimerkkiä "Ukkeli" sanoilla =
"Olen vain koditon isänmaanpetturi. Börjen kullikaan ei enää jäykisty".
TÄSSÄ NÄHDÄÄN KUIN JOTAKIN RAUKKAA SUUTUTTI KUN KEHUN RUOTSIA. SIINÄ MALLI RASISTISESTA SUOMALAISESTA.
Kyllä huomasin. Tällä palstalla on vain pikkupoikia jotaka ovat kasvatuksen kautta saaneet rasistisia mielipiteitä. Ei niiltä voi odottaa mitään järkevää.
Ei suomalainen tule tänne vakuuttelemaan, että Ruotsi on paras maa ja mollaamaan samalla tietoisesti Suomea. Olet säälittävä isänmaan petturi. Pysy siellä, missä olet. Isänmaaton iso paskaläjä.
Päinvastoin isänmaa petti meidät. Sodan jälkeen kehotettiin tekemään lapsia ja siitä isoja perheitä palkittiin oikein presidentin kädestä, oliko jokin mitali. MUTTA oliko TÖITÄ! Millä elät, ilmalla ja lumella vai? Ei tippunut sossun luukulta niinkuin vaikuttaa tekevän nykyään, kun ei itsestään selvää asiaa ymmäretä, että millä elät jos ei mistään rahaa saa. Suurin osa olemme lähteneet vain toimeentulon vuoksi. Siis kuka petti?
Jos noin ottaa päähän, että kehutaan uutta kotimaata, niin älä lue. Annat muutenkin huonon kuvan suomalaisista, ahdasmielisiä ja tiukkapiposia.
Niin tuntuu minusta samalta kuin nimimerkki "isänmaaton".
Joo, semmokseksi tulee kun on katkera ja kateellinen kuten nimimerkki "totuus on". Kaikki suomalaiset ei ole samanlaisia - onneksi. Paljon on rehtiä ja kunnollista suomen kansaa. Minulla on ollut täällä ruotsissa hyvä olla. Töitä on aina saanut. Leipä on riittänyt eikä leipäjonoon ole tarvinnut mennä. Nyt olen tehtäväni tehnyt. Viimeisiä eläkevuosiani vietän hyvässä seurassa.Ajattelen samalla kaikkea sitä kurjuutta, nälkää ja taistelua mitä suomi on minulle antanut.
Vedä kätees.
Siinä esimerkki kun sanat ei enää riitä.
Sodan jälkeen oli kyllä töitä, koska sotakorvaukset oli maksettava ja maa uudelleenrakennettava. Sittemmin tuli lamoja(70 luvulla) ja muulloinkin, mutta kaikilla mittareilla mitattuina Suomi on selvinnyt sodista hyvin. Jos Suomella ei olekaan Ruotsin kaltaisia, Euroopasta valloitusotien tuloksena tulleita sotasaaliita (maailmansodissakin Ruotsi teki rahaa toimittamalla terästä esim. Saksalle), jolloin on mahdollisuus kaikille leipää jakaa niin paljon kuin sielu sietää, niin on aika vahvasti sanottu, että isänmaa petti.
ei kukaan kuoleman kielissä oleva patu tule tänne nuorisopalstoille hillumaan, kun ei osaa edes käuyyää nettiä.
Kyllä minäkin voin tekeytyä vaikka 90 vuotiaaksi. Eri asia on kuinka moni uskoo...
meillä eläkeläisillä sitä aikaa on hillua täällä. Enkä minä tunne itseäni mitenkään vanhaksi. Tässä senkuin nuortuu.
Terveisin Eläke_mummo
Ruotsi maailman paras valtio :
http://jklgroup.blogs.com/agenda/2005/05/sverige_bst_i_v.html
Katsoppa vaan parenpaa. Lue ja opi :
http://www.regeringen.se/sb/d/4687/a/33258
http://www.radron.se/templates/news____4178.asp
Ruotsalaiset lukee parhaiten :
http://www.sprakaloss.se/koster-ials.htm
Ruotsi paras euroopassa :
http://www.piratbyran.org/index.php?view=forum&a=thread&id=13898
Vielä lisää löytyy.
Päät pystyyn ruotsinsuomalaiset. Asutte maassa joka on parahin maailmassa.Taidan muuttaa sinne itsekkin.
Toivottavasti Ruotsi olisi myös paras vaalimaan suomenkieltä!
Missä sitten suomenkieli on niin hyvässä asemassa kuin ruotsissa ?
Täällä saa suomenkieltä puhua aivan kuka vaan - ei se vielä ole kielletty.
Ruotsissa ruotsia ja suomessa suomea. Onko siinä jotakin kummaa.
RUOTSISSA SAA KYLLÄ KUKA TAHANSA PUHUA JA MITÄ TAHANSA MUTTA KENEKÄÄN EI TARVITSE SITÄ YMMÄRTÄÄ!
Tässä on se ero Suomen vapaamielisempään ja liberaalimpaan politiikkaan.
Suomi on jopa kaksikielinen, nautrettavalla perusteella, 5% on ruotsinkielisiä. Ja täällä ruotsia oon ymmärrettävä, ja kaikkia muitakin kieliä mitä puhutaan.
Ruotsissa käy vain ruotsinkieli, jos et ruotsia osaa, olet kuollut.
kuuntelin telkkaa päivällä ja sieltä tuli suora lähetys Ruotsin eduskunnasta missä keskusteltiin maahanmuuttajien olojen parantamisesta.
Ammupäivällä katselin toista keskustelua missä kaksi poliitkikkoa keskusteli myös maahanmuuttajien olojen parantamisesta. Siinä mainittiin että Tukholmassa joka neljäs on maahanmuuttaja ja täällä puhutaan noin 150 eri kieltä ja kaikki maailman uskonnot ovat täällä edutettuina.
Niin kuka tässä nyt sitten välittäis että mitä kieltä kukin puhuu... aivan sama se on.
Eikä tässä kielten melskassa kiinnosta Suomen kieliriitakaan.
ruotsiko paras maa miltäkantilta kysyn vaan ruotsalaisten omasta mielestä tienenkin ainahan ne ovat luuleet olevansa parhaita joka asiassa hah haa näistäkin tilasto tiedoista puutui esimerkiksi suomi ja muita euroopan maita joita ei ollut edes tukimukessa mukana .ruotsalaisten omakehu haisee ettekö te viellä tunne tämän maan kansaa itse me vaan ei kukaan muu .yksi joka on asunt täällä iät ja ajat.
Kuulin tästä jutusta SVT:n uutisissa, siis ei ainoastaan lehtien juttuja. Kun luet tarkemmin niin huomaat, ettei ruotsalaiset ole tehneet tutkimusta. Nyt oli vaan 11 maata mukana ja seuraavalla kerralla 25 maata, toivottavasti Suomi on mukana niin saadaan faktaa.
Muuten missä olet asunut iät ja ajat?
ruotsissa
Suomi on sittenkin paras maa maailmassa.
1) Vähiten korruptiota koko maailmassa.
2) Suomen koululaiset ovat maailman fiksuimpia.
3) Suomi on maailman kilpailukykyisin maa.
4) Suomi on paras maa kestävän kehityksen toteuttamisessa.
5) Todistetusti maailman puhtaimmat vedet.
Ei nyt tällä hetkellä tulee mieleen lisää asioita, joissa Suomi olisi paras.
Mutta on kuitenkin varmaan ihan hyvä saavutus pieneltä kansalta joka ankarien sotien jälkeen rakensi nykyisen Suomen lähes tyhjän päälle...
tässä vielä muutamia asioita, joissa suomi on todella hyvä:
* Tehokas ja nopea hallintokoneisto ja toimiva yhteiskunta.
* Maailman viidenneksi tasa-arvoisin maa. Maailmassa on liki 200 valtiota.
* Yksi maailman turvallisimmista maista. Lisäksi Helsinki on rankattu euroopan toiseksi turvallisimmaksi kaupungiksi Luxemburgin jälkeen.
* Suomalainen työmoraali ja rehellisyys on maailmalla tunnettua.
Lisäksi voisi mainita että Suomessa on maailman mittakaavassa erinomaisen kehittynyt infrastruktuuri, korkea teknologian taso, jne...
Mutta näistä ei Suomessa puhuta mitään. Suomessa ei jostain systä saa kehua itseään. Tämän ovat huomanneet mm. amerikkalaiset (jotka ovat heti kehumassa itseään pienestäkin asiasta...) ja ihmettelevät miksi suomalaiset eivät ole ylpeitä näistä saavutuksista.
lahden toiselta rantaa näyttää kuitenkin siltä kun lueskelee suomalaisia lehtiä ja nettisivuja että suomalaiset itse senkun vaan kehuu itseään ja pitää itseään maailman parhaina.
Ruotsia taas kehutaan muissa maissa...
Suomalaiset eivät osaa kehua itseään, suomalaiset lehdetkin kirjoittavat suomalsiten menestyksestä lähinnä kerran vain pikku-uutisena. Ehkä suomalaisten itsetunto on tosiaan aika matalalla. En ennen oikein ole osannut uskoa sitä, mutta niin setaitaa olla. Sen sijaan kaikki, jossa ruotsi menestyy, kirjoitetaan kissankokoisilla krjaimilla lehtien etusivuilla.
Suomen kehuminen jää ulkomaalaisille. Ja sellaista on tullutkin ja paljon.