Yle tutkintaan

Siellä jo kaksi ohjelmaa pitää päällekkäin tuupata kun niin paljon tekijöitä ja säätäjiä. Viittaan perjantain jälkiviisaat sekoiluun.
Eikö sieltä jotain sais säästettyä ( esim. 300 000 000 ) ? Esim. Yle X aamu ohjelmaa tekee 3 ihmistä .
30990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Tv-median arvosteleminen pelottaa. Varsinkaan rahasta en uskaltaisi sanoa mitään. Valtamedia on nimensä mukainen.

Äänestä
  • Kerro, mitä mediaa seuraavat sellaiset ihmiset, jotka eivät halua seurata ns. valtamediaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kerro, mitä mediaa seuraavat sellaiset ihmiset, jotka eivät halua seurata ns. valtamediaa.

    He seuraavat valtamediaksi kutsumaansa mediaa.

    Äänestä

Kun on sanottu jo vuosia sitten että Yle pitäisi lakkauttaa kokonaan ja perustaa oikeasti puolueeton media. Nythän ei sellaista ole koko maassa!

Äänestä
  • Ylen korkeimman päättävän elimen eli Ylen hallintoneuvoston valitsee eduskunta ja sen poliittiset voimasuhteet vastaavat eduskunnan voimasuhteita.

    Toisin sanoen päätösvalta Ylessä on ollut jo pitkään vahvasti oikeistolaisten käsissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ylen korkeimman päättävän elimen eli Ylen hallintoneuvoston valitsee eduskunta ja sen poliittiset voimasuhteet vastaavat eduskunnan voimasuhteita.

    Toisin sanoen päätösvalta Ylessä on ollut jo pitkään vahvasti oikeistolaisten käsissä.

    Persujakin Ylen hallintoneuvostossa on niin että päät yhteen kolisevat.

    Äänestä

Yle on muka vähentämässä työvoimaa. Muutama hassu työntekijä on muutosneuvotteluissa. Hyttysen ininää.
Tosiasiassa Ylen 3000 tyhjäntoimittajan armeijasta on vähennettävissä satoja Tampereen yliopiston medialinjan vasemmistolaisia tyhjäntoimittajia.

Äänestä

Ylen pakkovero on puoluetukea Vihervasemmistolle.

Äänestä

Viimeksi Ylen teksti-tv:ssä valehdeltiin täysin poliisikoulutuksesta. Totuus tuli esille myöhemmin poliisikoulun johtajan suorassa haastattelussa.
Tahallista valehtelua Vale-mediassa.

Äänestä

Ylen aamulähetysten Supertähtenä on petturi Timo Soini, jonka toimeksiantona on haukkua Perussuomalaisten nykyjohtoa.

Äänestä

Ylen pakkoveron momentti Valtion budjetissa on muutettava Mediaveroksi, josta heti ensi vuonna jaetaan 200 miljoona euroa muille medioille, kuten muun muassa maakunta- ja paikallismedioille.
Monipuolinen ja moniääninen media on demokratian peruspilareita. Nyt valta- ja valemedia on liian harvoissa käsissä.

Äänestä

Samaa mieltä kanssasi YLE harjattava kunnolla ja pakkovero pois.

Äänestä

Yle. on veronmaksajien kustannuksella luotu suojatyöpaikka.

Äänestä

Valtionvarainministeri Riikka Purra on väläytellyt lisäsäästöistä. Jos valtion talous paisunut kuin pannukakku, niin sitäkin enemmän on paisunut Yle.

Leikatkaa ihmeessä Yle:n pakkoveroa, se tuntuu suoraan veronmaksajien kukkaroissa. Onko hallituksella tullut "pupu pöksyihin"?! Leikkauksille on aivan varmasti veronmaksajien laaja tuki.

Äänestä

No rupee siten tutkimaan äläkä itke.

Äänestä

Ylen ruotsalaistoimittaja Lars Sjöblom tukee skottitoimittajaa, joka julkaisee Suomesta valheita

https://twitter.com/lasjo/status/1740414533943144960
En riksdagsledamot skäller på en journalist på ett vulgärt och opassande sätt.
Jag hoppas riksdagsledamotens parti tar ett allvarligt snack.Så här ska det inte vara

https://www.suomenuutiset.fi/sttn-harhaanjohtava-juttu-kuluttajabarometrista-johti-valtavaan-vaantoon-somessa-kohuttu-skottitoimittaja-nolasi-itsensa-perinpohjaisesti/

Äänestä

Ylellä ja Somella on vissi ero. Ylellä esittävät yksittäiset vihervasemmistolaiset toimittajat mielipiteitään. Somessa kymmenet tuhannet kansalaiset esittävät vapaasti erilaisia ja eriäviä mielipiteitään.
Kaikkien maksamalla Ylen pakkoverolla tuetaan Suomessa vasemmistopuolueita, jaetaan puoluetukea sadoilla miljoonilla.

Äänestä

Onnea tutkimuksillesi. Yle on maan valtamedia ja kestää kyllä lähemmän tarkastelun.

Äänestä

Kun katsoo Ylen tiedoista mitä kaikkea kanavia, TV, Radio ja muuta, sillä on niin hämmästyy. Tulee esiin yllätyksiä, joista ei aikaisemmin kuullutkaan tai saatikka katsottua ja kuunneltua.
Esiin tuodut karsintaehdotukset ovat hyttysen ininää mammutin korvissa.

Äänestä

Yle on irvikuva demokraattisesta mediasta. Yle julkaisi viimeksi presidenttigallupin joulukuun alkupuolella. Seuraava, huhupuheiden mukaan, ilmestyy ennakkoäänestyksen jälkeen. Ennakkoäänestyksessä annetaan yli puolet äänistä.
Syy Ylen "sensuuriin" johtuu siitä, että Perussuomalaisten Halla-aho on nousussa ja tekemässä JJ:t eli Jussin Jytkyt. Perussuomalaiset saivat viime eduskuntavaaleissa 620 000 ääntä.
Tälle veronmaksajien varoin ylläpidettävälle Ylelle olisi viivyttelemättä tehtävä jotain!

Äänestä
  • Liiketaloudellisesti toimivassa mediayrityksissä ensimmäiseksi annettaisiin toimitusjohtajalle potkut. Sen jälkeen käynnistetään henkilöstön yt-neuvottelut.

    Äänestä

Nyt Taloustutkimuksenkin toimitusjohtajakin selittelee Ylen gallupsotkuja. Miksi?

Siksi, että tässäkin pätee vanha suomalainen kansanviisaus "Sen lauluja laulat kenen leipää syöt". Sanonta kuvaa ihmisen tapaa suojata itselleen edullisia tahoja.

Äänestä

Miksi Yle ei julkaise presidentin vaalien tammikuun gallupia ennen äänestyksiä? Ylen viimeisin presidenttigallup on julkaistu 13.12.2023. Siinä Stubb 31 %, Haavisto 23 %, Rehn 12 % ja Halla-aho 10 %. Vertailu Maaseudun Tulevaisuuden tuore gallup Stubb 24 % (-7 %-yksikköä), Haavisto 21 % (-2 %-yksikköä), Rehn 12 % (sama) ja Halla-aho 15 % (+5 %-yksikköä).
Kaikki varmaan tajuavat sen, miksi Yle ei julkaise ajantasaista gallupia!

Äänestä

Yle jatkaa "mainiota tiedottamista" vaaligallupeista. Nyt tiedotus perustuu Uutissuomalaisen 1 000 henkilön verkkokyselyyn.
Ylen teksti-tv:n otsikossa on hupaisasti "Haavisto on suosituin". Varsinaisessa tekstissä kerrotaan Haavisto 22 %, Stubb 21 % sekä Halla-aho ja Rehn 11 %.
Urpilaisen 4 %:n potista ei ole mainintaa.
Ylen "demokraattisen tiedottamisen" ydinhän on se, että Halla-ahon kannatus on vain 11 %! Ei pärjää kilpailussa Haavistolle toiselle kierrokselle!
Uutissuomalaisen "gallup" on Iso Vitsi. Nauretaan kun vaalitulokset julkistetaan.

Äänestä
  • Helsingin Sanomat yllätti. Julkaisi 22.1.2024 gallupin, jossa on prosentit sinne päin Stubb 22 %, Haavisto 20 %, Halla-aho 18 % ja Rehn 12 %. Vielä lopullisessa gallupissa, vaaliuurnilla, järjestys ja prosentit muuttuvat!

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Helsingin Sanomat yllätti. Julkaisi 22.1.2024 gallupin, jossa on prosentit sinne päin Stubb 22 %, Haavisto 20 %, Halla-aho 18 % ja Rehn 12 %. Vielä lopullisessa gallupissa, vaaliuurnilla, järjestys ja prosentit muuttuvat!

    Yle julkaisee gallupin 25.1.2024. HS:n luvut Halla-aholle näyttävät Ylelle liian hyviltä! Mitähän he keksivät ja juonivat? Kuka pistetään Ylessä selittelemään tuloksia vai jätetäänkö selittely Taloustutkimuksen toimitusjohtajalle!!!

    Äänestä

Nämä presidentinvaalit ovat malliesimerkki siitä miten media, etunenässä Yle, pyrkii gallupeilla vaikuttamaan ja ohjaamaan, paljolti onnistuenkin, ihmisten äänestyskäyttäytymistä. Taktiikan kärki on ajoitus. Toinen on tulkinnat. Yle tietää jo ennen äänestyksiä, että toiselle kierrokselle menevät Haavisto ja Stubb. Muita on turha äänestää, olette häviäjien puolella.

Äänestä

Ylen budjettikuria vaativa kansalaisaloite kerännyt lähes 50000 nimeä

Matti Lepistö
Julkaistu 14.10.2024 | 15:53
Päivitetty 14.10.2024 | 15:53

Aloitteen mukaan Yleisradion pitäisi keskittyä tärkeimpiin ydintehtäviinsä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ylen menojen karsimista vaativa kansalaisaloite lähestyy 50 000 allekirjoittajan rajaa, jonka jälkeen se lähetetään eduskunnan käsiteltäväksi.

Maanantaina kello 15.50 aikaan kannatusilmoituksia oli jätetty 48 991.

Aloitteessa vaaditaan, että Yle osallistuu nykyistä tiukempiin taloudellisiin sopeutustoimiin ja sen lakisääteiset tehtävät rajataan tarkemmin vastaamaan kansalaisten tahtoa ja yhteiskunnan tarpeita.

Kansalaisaloitteen mukaan Ylen on osoitettava vastuullisuutta verovarojen käytössä ja sopeuduttava julkisen talouden realiteetteihin kuten muidenkin julkisten toimijoiden.

Aloitteen tekijöiden ja allekirjoittaneiden mielestä on lisäksi varmistettava, ettei Yle-veroa koroteta sopeutustoimien seurauksena, vaan Yle ohjataan tarkkarajaisemmilla tehtävillä ja tiukemmalla rahoituksella keskittymään vain tärkeimpiin ydintehtäviinsä eli tiedonvälitykseen, ajankohtaisohjelmiin, kansalliskulttuurin tukemiseen ja kriisiajan viestintään.

Äänestä

Turha täällä on kirjoitella, diktauuri Suomi 24;ssä rstääkö teilläkin !?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Siellä jo kaksi ohjelmaa pitää päällekkäin tuupata kun niin paljon tekijöitä ja säätäjiä. Viittaan perjantain jälkiviisaat sekoiluun.
Eikö sieltä jotain sais säästettyä ( esim. 300 000 000 ) ? Esim. Yle X aamu ohjelmaa tekee 3 ihmistä .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu