Mopo röpöttää/käy liian rikkaalla

Anonyymi-ap

Nyt en enää tiedä mikä voisi auttaa. Kyseessä on siis vuoden 2004 Yamaha DT (50cc). Ongelma ilmeni seuraavasti: olin lähtemässä ajamaan normaalisti, ryyppyä käytin polkaisuun ja lähti ilman ongelmia. Ajelin ~1km moottoria lämmitellen kun yhtäkkia alkoi kuulua ihan perkeleellinen röpötys yläkierroksilla. Yhtäkkiä käynti oli taas normaali ja ajelin ~6km pätkän ja takaisin palatessa viimeiset 2km tönäämällä. Imin tankista bensat pois ja uudet tilalle (koska oli ennen käyttöönottoa seissyt hetken) ja ei mitään vaikutusta. Nyt on kokeiltu vaikka ja mitä:
-Tulppasarja vaihdettu
-Puola vaihdettu
-Kaasari putsattu // suuttimet vaihdettu
-Akku vaihdettu
-Johdot ja liitokset uusittu
-Jännitteentasaaja vaihdettu
Lisäksi vaihdoin sen bensansuodattimen tai mikä onkaan. Varmasti unohdin listata vaikka ja mitä, kun tätä ongelmaa olen jo kohta kuukauden päivät yrittänyt ratkoa.
Ongelma on nyt seuraavanlainen: Pyörä lähtee hyvin käyntiin ryypyllä ja toimii ajettaessa normaalisti ensimmäiset ~1min. Sitten alkaa sininen savu ja röpötys eikä pyörä jaksa kulkea enää mihinkään. En usko että vika on kaasarissa, koska kaikki on putsattu ja uusittu ja pyörä on normaaleissa säädöissä. Lisäksi vika ei voi olla mäntä/sylinteri, koska se lähtee käyntiin hyvin. Vika ei voi myöskään olla öljyissä/stefoissa/laakereissa, koska ne on juuri vaihettu. Itselle ei tule muuta mahdollisuutta mieleen, kuin magneeton staattorin vaihto, vaikka vauhtipyörä hyrrää ihan nätisti. Voiko se oikeesti johtua tosta vai tuleeko kenellekkään mitään muuta ideaa?

1

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        59
        4054
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        94
        2419
      3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        45
        2072
      4. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        22
        1803
      5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        26
        1601
      6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1536
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        15
        1222
      8. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        31
        1148
      9. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        110
        1125
      10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

        Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
        Perussuomalaiset
        79
        1062
      Aihe