Kuulolaitteet ja kuurojen hoito

Anonyymi-ap

On varsin paljon erilaisia kuulon häiriöitä.
Olen joutunut läheltä seuraamaan asiaa, miten vaikeaa on saada hoitoa ja kuulon tilanne voi huonota jopa lähes kuuroudeksi. Tässä vaiheessa kuulolaitteet ei kovin suurta helpotusta tuo tilanteeseen.

Tärkeintä olisi hoitaa näitä potilaita kokonaisvaltaisesti. Tarkoitan tällä, että ihmisen henkistä tilannetta katsottaisiin myös.

Alkuvuosina kyllä pyydettiin korvapolille, jossa kuulokäyrää mitattiin, mutta mitään muuta ei tapahtunut, sitten kuulolaitteet ja mitattiin vain käyriä.
Tilanne huononi valtavasti ja henkilön alkoi eristäytymään, sai mahdollisuuden imblanttiin, mutta sekään ei tuonut suurta lohtu.
Nyt on vaipunut omaan hiljaisuuteen, on ärtynyt ja monta muutakin asiaa.
Mutta myös perhe on joutunut hiljaisuuteen, sukulaiset ja tuttavat karttavat.
Nyt alkaa tilanne olla sitä luokkaa, kuinka moni tässä sivussa joutuu liian koville ja sairastuu.

Nyt on aika muuttaa kaikkien aistivammaisten hoitoa siten, että potilasta hoidetaan kokonaisvaltaisesti ja yritetään auttaa elämään tässä yhteiskunnassa, niin että perhe voi elää ilman rajoituksia.

Jos ette usko, voitte tulla kokeilemaan, miten vaikeaa on. Enää ei käy vieraita, ei voi käydä missään, kun aistivammainen ei pysty osallistumaan mihinkään. Hän jää koko ajan jälkeen elämästä, ei elä tätä aikaa.
Hän alkaa liian paljon vaikuttaa jo muistirairaalta, joka kokee, että muillakaan ei saa olla elämää.

Enää ei ole yhteyttä juuri keskustella ja häntä ei kiinnosta yhtään mikään. Ja missään nimessä ei lääkäriin lähde joten olisi tärkeää saada kokonaisvaltainen hoito siihen kuulon mittauksien yhteyteen kuuluvaksi.
Sillä säästettäisiin paljon ja potilas tuntisi, että hänestä välitetään.
Varmasti moni tarvitsisi lääkitystä paremman olotilan saamiseksi.

2

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onpa, onpa toivomukset sysivelkaisessa ja yhä velkaisemmaksi muuttuvassa Suomessa!

      Tilanne on erittäin ikävä, mutta kuuloasioissa hoidetaan vain kuulo. Sama juttu kaikissa muissa vaivoissa, hoidetaan vain yksi asia kerrallaan. Nyt on vaikea saada tutkimuksia ja hoitoa yhtään mihinkään. Sellaiset on hyvinvointialueet. Johtajia ja hallintoväkeä on pilvin pimein mutta varsinaiset tekijät puuttuvat.

      Meillä päin on lähes mahdotonta julkisessa terveydenhuollossa saada vastaanottoaika lääkärille, vaikka olisi mikä. Hoitajat hoitavat potilaan kohtaamisen ja senkin useimmiten puhelimitse. Kaikki hoidetaan sairaanhoitajien kautta.

      Itselleni kuuluisi Kelan erityiskorvattavuus tiettyyn kalliiseen lääkkeeseen, mutta todistuksen sitä varten voi kirjoittaa vain lääkäri ja lääkärin pitäisi ensin tavata potilas. Mutta lääkärin vastaanotolle ei pääse.
      Kalliita lääkkeitä lääkäri määrää laboratoriotulosten perusteella näkemättä potilasta kertaakaan ja viestintuojana on sairaanhoitaja tai mikä lie.
      Pientähän tämä on, kun vertaa siihen, että ihmisten työkyvyttömyyseläkkeetkin ratkaistaan papereiden perusteella hätäisesti näkemättä eläkkeen hakijaa.

      Että kokonaisvaltaista hoitoa, se on paljon pyydetty!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe