Moottorivikojen kärkikastiin kuuluvat lisäksi saman konsernin merkki Volkswagen

Anonyymi-ap

https://koeajolle.com/uutiset/pop-vakuutus-tutki-nama-autot-paatyvat-hinausauton-kyytiin/

Mitkä ovat yleisimmät syyt hinaukselle?

POP Vakuutuksen tilastot osaavat kertoa myös sen, mitkä ovat tyypillisimpiä syitä matkan katkeamiselle eri automerkeillä.

Yleisesti ottaen kaksi selkeintä syytä hinausauton tarpeelle on helppo kertoa. Moottorivika on yleisin hinauksen syy kaikilla vertailun automerkeillä, ja toiseksi yleisin syy on, ettei auto käynnisty.

Moottorivikoja nähdään selkeästi eniten Audi-merkkisissä autoissa, jonka kohdalla hinaustapauksista peräti 40 prosenttia liittyy moottorivikaan. Moottorivikojen kärkikastiin kuuluvat lisäksi saman konsernin merkki Volkswagen sekä ranskalainen Citroen.

4

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      miten selittyy että skodaa hinataan vähän?

      samat moottori ja vaihteistot kuten audissa ja VW

    • Anonyymi

      Hihii!
      Toyotan omapojan vastaisku kun joku julkaisi eilen saksalaisen yli 24 miljoonan auton vikatilastot jotka olivat Toyotalle kovin noloja.
      Tuo suomalaisen vakuutusyhtiön tilasto kertoo vain sen, että ne autot joilla ajetaan eniten, niin niitä myös hinataan eniten ja sen kertoo samaisessa artikkelissa vakuutusyhtiön edustaja itse.

      • Anonyymi

        noi vw audi hinaukset johtaa usein tuhansien e remonttiin-siinä ero

        googlaa= moottorihiomo ja sieltä VW audi öljynsyöntiremotti


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      126
      4629
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3367
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3285
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2905
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2119
    Aihe