Suomi oli jo Marinin hallituksen aikana tilassa, jolloin moni nuoripari katsoi että ei ole viisasta alkaa tekemään lapsia nykyisellään Suomessa. Huoli tulevaisuudesta ja toimeentulosta suomalaisena ja miten nuori lapsiperhe täällä pärjäisi, nämä olivat kynnyskysymyksiä.
Yhtään paremmalta ei näytä tulevaisuus nyt uuden hallituksenkaan myötä. Orpon ja Purran leikkaustoimet eivät tule aiheuttamaan hurraa huutoja nuorten aikuisten keskuudessa, syntyvyys ei tule nousemaan, ei kannata asettaa itseään lapsiperhe kurimukseen Suomessa. Sitä saa mitä tilaa.
Yhtään paremmalta ei näytä tulevaisuus nyt uuden hallituksenkaan myötä. Orpon ja Purran leikkaustoimet eivät tule aiheuttamaan hurraa huutoja nuorten aikuisten keskuudessa, syntyvyys ei tule nousemaan, ei kannata asettaa itseään lapsiperhe kurimukseen Suomessa. Sitä saa mitä tilaa.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Syntyvyys on laskenut muissakin Pohjoismaissa niin ettei mitenkään suomi ole ainoa . Nuoret eivät halua hommata lapsia kovin ainaisiin vaan haluavat elää ja matkustella hieman ennekö perusta tai perheen. Viisas päätös sinänsä .
Moni sitten hankkii lapsia vähän myöhemmässä vaihteessa , ja silloin ehkä on kypsempi olemaan vanhempana .
Entä sitten. Olet typerä.
Syntyvyyden vähentyminen näkyi vuosikymmeniä sitten, en usko että päällimmäinen syy on rahassa. Hyvin kouluttautuneet nuoret naiset ei löydä kumppaneita, epävarma ahdistava maailman tilanne, ilmastonmuutos sekin tullu ilmi kyselyissä.
Virossa valtio tukee paremmin synnyttäjiä, lapsia syntyy enemmän suhteessa meihin.
Unkarissa Orban erityisesti kannustaa eri tukimuodoin syntyvyyttä kun ei suosita maahanmuuttoa.
Mies valtainen puolue PS nyt synnytys talkoisiin, vapaana kauniita huippu kouluttautuneita sinkkuja,. Vaatii muodikkaan pukeutumisen, kannattaa ottaa puhe tunteja sivistynyttä kielen käyttöä, unohda rasistiset sanat vaikka ne naurattaa ja muista se pilleri mieskuntoon ja sitten vaan naisten tansseihin ' kyllä nainen antaa jos äitiinsä tullut.
"puhe tunteja"
heheheheheehheehhee!!!
Lapsiperheköyhyys kasvaa. Varmuutta työpaikasta ei ole, tulevaisuus on
muutenkin epävarmaa Suomessa ntsihallituksen komennossa.
Hallitus on ottanut vaikenemislinjan, minkään ei anneta häiritä tulonsiirtoja pienituloisilta hyvätuloisille.
Purra ei pyydä enää anteeksi eikä Orpo vaadi.
Valtonen saa puhua mitä tahansa ulkomaille esim. Financial Times'lle:
Äärioikeistopuolueita pitää suvaita EU:ssa (kuten persuja) jne,
Onko se koko hallituksen kanta ?
Orpo ei tullut julkisuuteen kertomaan. Moni odotti.
Ei tämän hallituksen aikana Suomen lapsimäärä nouse.
Itsemurhaluvut saattavat nousta.
Sossu maksaa perheet työpaikkoja ulkomaalainen ei tarvitse
No, ei tee. Johtuu siitä kun Marinin hallitus tahtoi jakaa nuorille alle 25 vuotiaille ilmaiset kortongit ja pillerit. Naiminen on pelkkää ilottelua ja tositarkoitus unohdettu.
Suomessa on teiniäitejä ihan riittävästi.
Suomen syntyvyyden romahdus on vain väliaikainen!Sukupolven päästä on synnyttäjiä jo enemmän?
Mistä niitä synnyttäjiä lisää tulee, kun ikäluokat pienevät koko ajan ?
Pertikin esitttämät ja toivomat rundaat ja avokätiset maahanmuuttajat. Ovat sikiävää sorttia.
Pertikki ajaa rajat auki ja sossu levälleen , kyllä lspsien määrä kasvaa.
Ja elätettävien.
Suomi saa elättää jopa lähtömaassa asuvia maahanmuuttajien sukulaisianlähtömaassa.
Afrikasta, näkyvät esittelevän näitä itsenäisyyspäivän vastaanotolla.
No hyvä ! Porukka alkaakin olla degeneroituneita.
Tästä p**** maasta on häivyttävä heti miten!
Kuka meidän ikäisistä teki lapset mielessään raha. En minä ainakaan. Ihan puhtaasta rakkaudesta, lisääntymisen halusta ja äidiksi tahtoneena. Ei ollut rahaa. Olen kiitollinen ihmisestä, jonka kanssa synnytyslaitoksella lueteltiin, mitä oltiin ensimmäiselle vauvalle hankittu. Kun hän kuuli minun varastoni, hän totesi etten pärjää sillä millään. Hän pyysi miehensä tuomaa minulle pussillisen vauvanvaatteita. Hämilläni kiitin ja myöhemmin totesin että tarpeeseen olivat. En syyttänyt hallitusta, en kärttänyt tukia, nautin vauvasta täysillä. Siitä vaan sinniteltiin eteenpäin ja jokseenkin erinomaiset heistä tuli.
Ei kukaan nytkään syytä ketään. Olosiuhteet ovat mitkä ovat ja sitten tuli vielä
tämä rasistihallitus lietsomaan henkistä pahoinvointia yhteiskuntaan.
Vain vihervassarit voivat henkisesti pahoin, eikä se ole uuden hallituksen syytä. Kyllä se pahoinvointi on siellä kytenyt jo aikaisemmin.
Minä vien koska nykyisin voin taloudellisesti hyvin. Jo silloin katsoin että vahva tavoitteellinen yrittäminen ja pyrkiminen ovat ensimmäisiä vaatimuksia että pärjää. Olen aina ollut oikeistolainen, koska siihen ideologiaan uskon. En näe rasistisena vanhoja typeriä kirjoituksia, käytännön teot ovat vasta ne jotka näyttävät onko henkilö rasisti vai ei. En siis syytä tätäkään hallitusta ihmisten henkisestä pahoinvoinnista.
50 vuotta sitten oli eri kuin nyt. Ei kukaan tuo nykyään kellekään pussillista vauvanvaatteita. Ei lapsia haluta vääntää niin, että kyllä joku vaatettaa sen.
Tämä kirjoitukseni Anonyymi 2023-08-28 09:56:31 oli tarkoitettu tähän meiliin, "50 vuotta sitten...."
Syntyvyys maassamme on kylläkin ollut laskussa jo noin1985 alkaen, ei se ilmiö ole ihan tämän hallituksen aikaansaannos...
Tuskin nuoripari joka haluaa tehdä lapsen ekaks miettii että mikä hallitus.
Nuoriparit ajattelevat enemmänkin että tulisi pian sharia ja päästäisiin naimisiin
Ihan niin, hallituksella ei ole sen asian kanssa mitään tekemistä . Ne jotka haluavat lapsia tekevät niitä oli hallitus mikä hyvänsä.
Toisaalta hyvä että monet nuoret sentään kouluttavat itsensä nykyään ennen perheen perustamista , koska yhteiskunta on tänään sellainen että molemmilla on oltava työpaikka että pärjätään , ja perustetaan perhe .
Joten moni ajattelee lasten hankintaa siinä yli 30 ikäisenä , ja silloin on jo ehkä viisaampikin se kun olisivat lapsen hankkineen 20 vuotiaina
Koirat, kissat, marsut ovat perhe. Yksilöllisyys, mukavuus, vapaus, hyvä elintaso kiehtovat. Vanhuus tulee ajallaan, tuo yksinäisyyden monellekin.
Kissat ja koirat ovat etusijalla niitä paijataan , puhutellaan kuin ihmisiä hän.
Koulussa opetettiin ihminen on hän, ja eläin sekä esine on se.
Nyt vain nuoret somalinaiset lykkivät maha pystyssä lastenvaunuja, pari muksua kiesseissä ja lisää venaa.
Totta kai paijataan jos on otettu kotieläin , kuinkas muuten. Kyllä niitä kotieläimiä on ihmisillä aina ollut , ei sekään mitään uutta ole.
Kukin tavallaan. Hyvä että nuoret tänään saavat ihan itse valita ajankohdan jolloin haluavat lapsia . Usein koulut ensin että on hyvä ammatti
On valmisteilla laki joka velvoittaa demarin menemään naimisiin toiseksi vaimokdi mus limilletai se poistetaan maasta. Eimus limivaan demari
Haaremilain perusteella sinne maksetaan moninkertaiset haaremilisät ja niille on annettu useita asuntoja vai mokohtaisesti
Kelakortti riittää matuille työasioita ei tarvita
juuri ennen kuin eduskunta jäi vaalitauolle, eduskunnassa hyväksyttiin Marinin hallituksen valmistelema maahanmuuttajien kotoutumislaki, jota voisi kutsua myös hyysäämis- ja paapomislaiksi, sillä laissa on 101 pykälää, joista yksikään
ei velvoita maahanmuuttajaa itseään tekemään yhtään mitään oman kotoutumisensa eteen. Veronmaksajille laki käy erittäin kalliiksi.
Vetovoimatekijä laki toimii eli
Marinin johtaman hallituksen ennennäkemättömän röyhkeys luoda löysä, salliva ja paapova maahanmuuttopolitiikka
JOSTA TULI vielä maailmankuulu käsite – ja vetovoimatekijä hakeutua juuri Suomeen.
https://www.suomenuutiset.fi/nyt-sosiaalisessa-mediassa-maahanmuuttajia-kannustetaan-hakeutumaan-suomeen-kansalaisuuden-saa-helposti-valtio-maksaa-kaiken/
Suomessa on just sopivasti väkeä. Ei yhtään enempää.
Persut hakevat vaimoja afrikasta kun rasismi taustansa takia ei kelpaa suomalaiselle naiselle.
Joillakin on vaimo Thaimaasta. Se on nöyrä palvelija, kun pääsee köyhyydestä ja voi
lähettää rahaa kotiin köyhälle suvulle.
Kuinkahan monta lasta te olette aikoinaan tehneet?
Minulla ei ole varaa morkata tämän päivän nuorijapareja, kun en itsekään ole tehnyt, kuin VAIN 2 lasta 70-luvulla.
Jos tekee 2 lasta, niin tasapaino säilyy. Ei ainakaan ole lisäämässä maailman väkimäärää.
Ns. kantasuomalaisten syntyvyys on ollut laskusuunnassa noin 30 vuotta. Sen se Marinin syntymä aiheutti...
Kekkosen Suomessa, pantiin innolla alulle.
Mutta miksi pilkku kesken lausetta?