Aamulehdessä pahoitellaan koirien rekisteröitymisen hitautta

Anonyymi-ap

Eikö kannattaisi pohtia syitä siihen. Aluksi rekisteri ei ollutkaan edes vielä valmis käytettäväksi. Sitten tuli ruuhkaa, eikä koirat mahtuneet edes tavalliselle vastaanotolle. esim. sairastuttuaan.
Nyt ollaan sitten tilanteessa että vain noin 8% on rekisteröitynä ja muutama kuukausi aikaa. Miksi? Takana on kesälomat, myös eläinlääkäreillä. Ei ole hauska kerjätä aikaa ja jonottaa, kun muutenkin on menossa vilkas syyskesäkausi. Ei myöskään ole järkevää viedä tervettä koiraa sairaiden joukkoon lyhyttä toimenpidettä varten. Eikö mitenkään olisi mahdollista, että eläinlääkäriasemat ottaisivat tiettyinä päivänä ja ajankohtina vastaan vain rokotuksiin sirun asettamiseen ja rekisteröintiin tulevia koiria. Hinnassakin voisi olla tarkistamisen varaa.

6

249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki Kennelliittoon rekisteröidyt rotukoirat on tunnistusmerkittyjä, usemmat sirutettuja. Kennelliitolla on myös tunnistusmerkitsijöitä, jotka siruttavat.
      Ei ole tarvetta eläinlääkärikäynnille.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        😍 ­­N­y­­­m­­f­­­o­­­m­­­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17989410x

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Luin, että nykyinen perustettu uusi rekisteri ja siihen ilmoittautuminen koskee kaikkia, myös Kennelliiton rekisterissä jo olevia koiria. Rekisteröityjä rotukoiria on vähemmän kuin koiria kaikkiaan. Joka tapauksessa vain 8% on ilmoitettu nykyiseen rekisteriin.

      • Anonyymi

        Ruokaviraston rekisteri koskee kaikkia, mutta ei kaikkien sen takia tarvitse eläinlääkäriin lähteä.


    • Anonyymi

      Ei kai, jos siru on jo valmiina riittää ilmeisesti ilmoittautuminen . Minun aikaisemmilla koirilla ei ollut sirua, vaikka olivat Kenneliiton reksiterissä, he olivat korvamerkattuja, joka merkkaustapa ei riitä nykyisin. Huoli koski ainakin Tampereen tilannetta. Miksi ei sitten henkilöt, joiden koirat on ehkä jo sirutettu ilmoita koiriaan uuteen kaikki koirat käsittävään rekisteriin ? Kyllä mielestäni suurimmalla osalla syynä on toimenpiteen hankaluus ja kalleuskin ja se että aikoja ei ole ollut helppo saada edes. Siitäkin ilmoitettiin lehdessä. Ajat kortilla jopa sairaille ja loukkaantuneille koirille. Sirun hintaa ei edes monet eläinlääkäriasemat ilmoita, ainoastaan hinnan muun toimenpiteen yhteydessä. Eli reksiteriin ei pääse ehkä ilman pitkiä aikavarauksia.

    • Anonyymi

      Taas mode poisti kommenttini ilman sääntörikkomusta. No, olet varmaan Ruokaviraston koirarekisterin työntekijä tai sitten itse tehtailet pentuja laittomasti/harmaalla alueella, että sen kommentin poistit. saas nähdä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe