Paras lukemasi kirja?
Ajattelin kesäksi hakea kirjastosta luettavaa ja ois kiva kuulla mitkä kirjat ovat jääneet mieleen:)
Ajattelin kesäksi hakea kirjastosta luettavaa ja ois kiva kuulla mitkä kirjat ovat jääneet mieleen:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ken Follett: Taivaan pilarit
Viimeksi lukemani kirja oli Kärpästen Herra.
Muista vähäisistä lukemistani kirjoista ei voi samaa sanoa parasta luettavaa (yksi parhaista omassa luokassaan.)
Mielestäni mielenkiintoinen kirja lukea... Nobel kirjallisuuspalkinnolla palkittu.
William Whartonin Birdy tai Patrick Suskindin Parfyymi.
Paljon muitakin... ehkä parempiakin on tullut luettua, mutta nuo moneen kertaan... :)
On suuri suosikkini, vähän tunnettu ja noteerattu. Minulla on käsitys, että tyyppi on Ranskassa asuva amerikkalainen taidemaalari. Hyllyssäni on myös WW:n Isä ja Oi kuusipuu. Isän olen lukenut 4-5 kertaa, se on kerrassaan kiehtova matka omaan perheeseen ja kerrankin positiivisesti kuvattuun pirstoutuneeseen mieleen.
yleisesti ottaen pohjoismaalaiset dekkarit on tosi hyviä. ne on jotenkin lähempänä meitä kun esim. jenkki vastaavat. suosittelen tämmöstä kun Karin Alvtegen:petos.
...mutta sanon John Steinbeck: Helmi.
Tämä teos houkutteli minut lopullisesti kirjallisuuden maailmaan.
Muutama kirjailija korvan taakse:
Jeff Long
John Fowles
Neil Gaiman
Glen Duncan
John Irving (tottakai :)
Tuulen varjo, Carlos Ruiz Zafón
nii minkäs ikänen oot?? kun olis helpompi sanoa jos kertosit :D mutta voin suositella ainakin kirjaa:
itke alegria
Olen itse erittäin vaativa kirjojen suhteen ja hypin sivujen yli heti kun tulee vähänkin tylsä kohta. Leena Lehtolaisen - Jonakin onnelisen päivänä oli poikkeuksellinen, enkä hypännyt yhdenkään sivun yli. Jos joku tietää saman tyyppisiä kirjoja niin ehdotuksia otetaan vastaan!
D.Preston: Kirottu kuilu, A.McNab. Viikingin kosto, J.Highins: Kotka on laskeutunut, J.Raivio: Yö vuoro (tuli joitakin kuukausia sitten telkasta). Ja tietenkin koko C. Cusslerin tuotanto
Luehhan edes joku ja kerro mitä pidit . Itse pidin ko. kirjoista kovastikkin
koska lempikirjoja on paljon ja ne muuttuu koko ajan
: Tess Gerritsen/Painoton tila oli pitkästä aikaa todella kuvottava/pelottava/jännittävä =)
Taru Sormusten Herrasta on säilynyt yhtenä parhaista
Brett Easton Ellisin/Amerikan psyko oli mahtava
Douglas Adamsin Sielun pitkä pimeä teehetki ja Linnunradan käsikirja liftareille olivat myös upeita. Hevoskuiskaaja,Suden läheisyys ja Tulisielut olivat myös ihania tosin kirjailijan nimeä en nyt muista =) En kyllä pysty sanomaan vain yhtä kirjaa.Nora Robertsilla on tosi hyvää kevyttä lukemista ja Robert Jordanilla,Margaret Weissilla ja Tracy Hickmanilla,Jean Rabella,Elaine Cunninghamilla,Garth Nixillä jnejnejne. on paljon hyviä kirjoja... joopa joo ;)
Yksi parhaista lukukokemuksistani on ollut Donna Tarttin "Jumalat juhlivat öisin". Vaikuttava teos. Valitettavasti Tarttin toinen teos, "Pieni ystävä" petti odotukset ja sitä en juurikaan suosittelisi. Pieni ystävä on hieno kirja, mutta jotenkin se kuitenkin oli pettymys ja paikoitellen myös aika raskaslukuinen.
Paras koskaan lukemani kirja on Arundhati Royn Joutavuuksien jumala. Herkkä, kaunis, riipaisevan traaginen, unenomainen.
Michael Connelyn kirjat on ihan hyviä, mutta ne on aika paksuja.
Parhaat vaihtuvat aikaa myöten, mutta silloiset parhaat lukukokemukset ovat:
Papillon, ( En muista kirjailijan nimeä )
Doloreksen tunnustus, Stephen King
Molemmat kirjat suorastaan imaisevat mukaansa.
JM Coetzee: Häpeäpaalu, Donna Tartt: Jumalat juhlivat öisin, L. Onerva: Mirdja
Karin Fossum: Rakas Poona
Henning Mankell: Palomuuri, Viides nainen (sekä muut Kurt Wallander -sarjasta)
John Grisham: Sateentekijä
Täysikuun kahvila (kirjoittajaa en muista)
Tässä joitakin mitä tulee mieleen, näitä on niin monta...
Peter Höegin Lumen taju on upea kirja. Kerronta, rakenne ja kieli toimivat täydellisesti, aihe, teema, tapahtumat ja juoni ovat jännittäviä ja ihanankamalan suloisen mukaansatempaavia.