Venäläiset kaksoiskansalaisuuden omaavat "nukkuvat solut" ovat riski suomalaisille ja suomalaisten infrastruktuurille. Jotta ei menisi maalittamiseksi, niin nämä kaksoiskansalaisuuden omaavat venäläiset on arvioitava uudelleen. Helposti pystymme haarukoimaan nämä suurimman riskin muodostavat psykopaatti-putinin sätkynuket. Euroopassa on esimerkkejä, mitä nämä demokraattisiin soluttautuneet venäläiset saavat aikaiseksi. Nyt ei todellakaan ole aikaa ottaa tätä varteenotettavaa riskiä kevyesti. Tällä menolla on vain ajan kysymys milloin nämä idän häikäilemättömät putinin narrit aiheuttavat vakavia ongelmia maassamme.
Venäläiset nukkuvat solut kokkolassa
3
127
Vastaukset
- Anonyymi
Venäläisten innokas Suomen maiden ja mökkien ostelu oli osaltaan Venäjän imperiumin laajentamiseen tähtääviä suunnitelmia.
- Anonyymi
Talvi- ja jatkosodassa isänmaan joka sentistä ja sen itsenäisyydestä maksettiin verellä. Itsenäisyyden hinta oli valtava: lähes sata tuhatta kuollutta suomalaista, menetettyä maata, palaneita koteja. Historiastamme huolimatta olemme olleet jo pitkään järjettömän sinisilmäisiä ja herkkäuskoisia. Suomesta on voinut jo pitkään ostaa ruplarahoitteisesti kiinteistöjä ja maata, jopa strategisesti tärkeiden kohteiden läheltä. Tällaisia ovat esimerkiksi puolustusvoimat, energiainfra ja merkittävät liikenneyhteydet. Nyt viimeistään on aika laittaa kiinteistökaupalle stoppi ja pitää maa kansallisissa käsissä.
Enää ei riitä, että ennaltaehkäistään ja estetään. Venäjä on ollut aina uhka, ja viime aikoina uhka on vain konkretisoitunut. Suomen turvallisuutta on vahvistettava. Sofia Vikman (Kok.) ehdotti joulukuussa, että 600 venäläisten lähivuosien kiinteistökauppaa pitää tutkia taannehtivasti, mielestäni se on vähintä, mitä voimme tehdä. Meidän täytyy laittaa Suomi etusijalle ja selvittää, kuinka kiinteistöt tarvittaessa pakkolunastetaan takaisin kansallisiin käsiin.
Syksyllä 2022 kiinteistökauppa on vain kiihtynyt. Tällainen kehitys on pysäytettävä. Mallia voi ottaa esimerkiksi Kanadasta, joka aikoo estää ulkomaalaisten sijoittajien kiinteistöostot kokonaan. Kiinteistöt, tontit ja luonto ovat osa Suomea, ja sellaisina tärkeitä tekijöitä sekä huoltovarmuuden että turvallisuuden kannalta. Minun Suomessani Venäjän kaltaiselle roistovaltiolle ei anneta tuumaakaan lisää elintilaa, varsinkaan kotimaastamme.
Meillä on vain yksi Suomi ja sen puolustamiseen tarvitaan rohkeita, isänmaallisia tekoja.
Meidän on osaltamme osallistuttava lännen talkoisiin ja pysäytettävä Venäjä. Vain niin me voimme suojella läntistä kulttuuria, demokratiaa, oikeusvaltiota sekä Suomen kansaa ja maata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1788073
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264388- 504018
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1513285- 513086
- 482880
- 502770
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262486Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2742096Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt612068