Hidastuuko 5g liittymä kun käyttäjiä tulee lisää

Meille tuli alussa 5g nopeus päivällä 48-49 m lataus 12m nyt nopeus 43-42 m lataus 10 .🤔.
51065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mobiiliverkot ylimyydään aina turvoksiin käyttäjiä. Siksi liittymän spekseissä nopeuslupauksessa on hirvittävä haarukka, esim. 100 mbits liittymässä 5-100 mbits :)

Äänestä

Eiköhän kaistaa riitä useammalle 3500 MHz tukiasemissa?

Äänestä
  • Nopeus pitäisi pysyä kohta hyvänä vaikka monta käyttäjää?

    Äänestä

Tottakai se liittymänopeus hidastuu kun useampi käyttäjä jakaa saman tukiaseman taajuusalueen. Sehän noissa mobiililiittymissä on se isoin ongelma että yhteysnopeus voi vaihdella hyvin merkittävästi, riippuen siitä kuinka paljon verkossa on yhtäaikaisia käyttäjiä.

Äänestä

Kannattaa aina välillä bootata luuri ja Atk.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Meille tuli alussa 5g nopeus päivällä 48-49 m lataus 12m nyt nopeus 43-42 m lataus 10 .🤔.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu