Lopen hölskytetty puikulalaatikko

Anonyymi-ap

Lopen hölskytetty ja imelletty puikulalaatikko

Lopen puikulasta imellettyä puikulalaatikkoa.

Imelletty Lopen puikulalaatikko

Lopen puikulalaatikko on perinteisesti ympärivuotinen haarukalla syötävä ruoka. Nykyisin imelletyt perunalaatikot valmistetaan yleisesti litkumaisiksi. Älä valmista puikulasta litkumaista laatikkoa. Litkumainen puikulalaatikko ei ole Lopen puikulan arvolle sopivaa ruokaa.

Ainekset:

Niukasti vettä puikuloiden kypsentämiseen. Ole tarkkana, niukka keittovesi jää puikulalaatikkoon. Arvioi tarvittava keittoveden määrä - noin 3-4 desilitraa.

2 1/2 kg Lopen puikulaa paloiteltuna - HÖLSKYTETTYYN ja imellettyyn puikulalaatikkoon
5 reilua ruokalusikallista vehnäjauhoja tai ruisjauhoja
70-100 g voita. vegaaniseen puikulalaatikkoon kasvimargariinia
noin 1 litraa maitoa, tai kauramaitoa tai vastaavaa vegaaniseen. Maidon määrä voi vaihdella runsaastikin.. Maito tulee lisätä vähitellen ja koko ajan sekoittaen ja smalla tulee seurata sakeuden kehittymistä. Lopen Imelletty puikulalaatikko on kunnon haarukoitavaa ruokaa. Lusikkalitkuksi valmistaminen ei ole Lopenn puikulan arvon mukaista.
2 teelusikallista suolaa

Ohje:

Kuori ja kuutioi Lopen puikulat raakoina kattilaan ja keitä täysin kypsiksi niukassa määrässä vettä ja jätä niukka vesimäärä puikulalaatikkoon. Näin kuorimis ja keittotappiot jää vähäisiksi, koska niukka keittovesi jää soseeseen. Älä lisää keittoveteen suolaa. Kuutioidut puikulat kypsyy varsin nopeasti ja osa hajoaa ja soseutuu kypsymisen aikana, siksi on tärkeää, että niukka määrä keittovettä jää puikulalaatikkoon.

Jäähdytä täysin kypsät ja osin hajonnet perunat noin 74 asteiseksi. Jätä niukka keittovesi perunoihin. Lisää jauhot perunoihin välillä kevyessti hölskyttäen.

HÖLSKYTÄ täysin kypsät ja jo kypsennettäessä osin hajonneet puikulatkuutiot kattilassa niukkaan keittoveteen, niin että saadaan karkeahko sose. Ei vatkata eikä survota. Varmista että kattilan kansi pysyy hyvin kiinni hölskyttämisen aikana.

Laita hölskytetty karkea puikulasose imeltymään kattilassa noin 70-75 asteiseen sähkölieden uuniin. Maistamalla voit varmistaa imeltymisen alkamisen. Anna imeltyä sähkölieden uunissa noin 4-5 tuntia.

Laita voi siivuina sulamaan imellettyyn soseeseen. Lisää maitoa vähitellenn ja varovasti sekoittaen ja sakeutta seuraten, niin että saadaan notkean puuromainen, mutta karkea sose. Lisää suola. Sekoita tasaiseksi.

Laita sose voideltuihin lasisiinn tai posliinisiin uunivuokiin. Lisää pinnalle voinokareita.

Paista aluksi 180-200 asteisessa sähkölieden uunissa. Kun pinta saa väriä ja sose alkaa kuplimaan alenna uunin lämpötila noin 130 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit paistaa lähes täysiä vuokia. Näin Lopen hölskytetty puikulalaatikko ei kuivu eikä korppuunnu ja näin saat erinomaisen mehevän hölskytetyn Lopen puikulalaatikon.
Paista imellettyä ja hölskytettyä Lopen puikulalaatikkoa noin 4 tuntia.

Valmista hölskytetystä, imelletystä Lopen puikulalaatikosta reilusti haarukalla syötävää ruokaa.

Kesäiset grilliruuat sopivat hyvin yhteen imelletyn Lopen hölskytetyn puikulalaatikon kanssa .
Imelletty ja hölskytetty Lopen puikulalaatikko on sovellus perinteisestä imelletystä puikulalaatikosta. Se on ympärivuotinen harukkaruoka. Sillä nälkä lähtee ja saadaan kylläinen olo.

8

915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitat varmaan Lapin
      En ole nähnyt missään lopen puikulaa

      • Anonyymi

        Lapin puikula on nimisuojattu ja Lapin puikula nimitystä saa käyttää ainoastaan Lapin alueella viljellystä puikulasta.

        Lopella viljellystä puikulasta ei saa käyttää Lapin puikula nimitystä, mutta mikään ei estä käyttämästä Lopella viljelystä puikulasta "Lopen puikula" nimitystä.


    • Anonyymi

      Mistä saa lopella viljeltyä puikulaa .
      Tuskin mistään

      • Anonyymi

        Lopella saa varmimmin loppilaisilta puikulan viljelijöiltä ja joskus torilta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lopella saa varmimmin loppilaisilta puikulan viljelijöiltä ja joskus torilta.

        Ei ole näkynyt


    • Anonyymi

      Minä ostin kerran niitä Lapin puikulapottuja annoin itää ja laitoin puutarhaan lopella 6 kg niitä ja sain satoa ehkä 10 kiloa oli jauhoista lokakuussa nostettuna ja tuli muussia.

    • Anonyymi

      Tehdäänkö näitäkin Pilpalan koulun keittiössä?

      • Anonyymi

        Ei tehdä. Näitä kasvatetaan penkkiviljelynä perunapelloilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      146
      3940
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      10
      3408
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2933
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2852
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2513
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2164
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1378
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      99
      1345
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1294
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      80
      1156
    Aihe