Kuka on keksinyt, että digitaaliset post-it lappuseinät ja on ajateltu harhaisesti, että olisivat jotenkin hyviä lähinnä ihan mihin vaan käyttöön. :( Ensimmäinen taisi olla Miro ja sehän on aivan kauhea systeemi.
Ensin joku keksi paperiset postit-laput ja sitten kaikki hipsteri hörhöt innostuivat niistä, että tehdään simmonen lapputaulu seinälle jossa on meidän tehtävät ja nyt se sama on sitten netissä.
Sitten sitä taulua zoomaillaan ja selataan käytännössä katsoen joka suuntaan ja yritetään löytää jotain sitä yhtä lappua ja sitä ei vaan löydy. "Hei odota kyllä mä kohta löydän sen...". Aikaa kuluu tulosta ei synny, yleisö turhautuu ja lakkaa keskittymästä koko asiaan. On siis todellakin hölmöä ajankäyttöä. Värikkäät laput varmastikin näyttävät kivoilta, mutta jos käyttää vähänkään järkeään niin huomaa, että käytön ergonomia on todellakin huono.
Huomattavasti parempi vaihtoehto on esimerkiksi ihan vanha kunnon teksti dokumentti. Ei tarvii zoomailla, selataan vaan alas tai sitten ylös, haku löytää halutun rivin helposti. Tekstiä voi kirjoittaa rajattomasti ilman, että lappua pitää välillä suurennella. Kaikki sekoilu ja sekavuus on poissa kun teksti on jäsennelty hyvin. Myös brainstorming on todella hyvä aivan tavallisen teksti dokumentin kanssa.
Mutta jengi tykkää leikkiä jollain värikkäillä lapuilla kun on niin kiva valita oma väri ja sitten sitä lappua siirrellään sinne tänne. Jokainen voi miettiä, että onko asiallista toimintaa...
Kuka keksi tämänkin hölmöilyn
7
526
Vastaukset
- Anonyymi
Sinulla on oikeus olla osallistumatta virtuaalipaperipyörittelypalaveriin käytä sitä oikeutta.
- Anonyymi
Komppaan aloittajaa. Samaa mieltä post-it lappusista. paperiversionakin post-it aivan turhakkeita. Ja ärsyttäviäkin. Normaali ruutuvihko tai ruutublokki paljon parempia. Jää historiatieto eli kronologinen logi, Sama sääntö digimuotoisesti muistiinpanoja tehdessä,
nyrkkisääntö tehokkaaseen työntekoon.
Pidä työnteko yksinkertaisena ja kompaktina niin homma toimii. Ja muutkin ymmärtävät. Etenkin se pomo. - Anonyymi
Jonain päivänä kaikki sovellukset on tehty. Mitä me sitten tehdään?
Tarkoitan siis sitä, että koneet kuluu ja tarvitsee tehdä uusia tai korjata vanhoja.
Ihmisiä tulee lisää ja he tarvitsevat asuntoja, pitää siis rakentaa niitä.
Ihmiset tarvitsevat ruokaa, hoitoa, turvaa, viihdykettä joka päivä, siispä niitä pitää tuottaa.
Lapsia syntyy ja ihmiset vanhenee ja lopulta kuolee, tarvitaan varhaiskasvatusta, opetusta, kerhotoimintaa, hoivaa ja maahanpanijoita.
Ihmiset pelkäävät ja tarvitaan riittejä, uskonnon toimijat vastaavat tähän tarpeeseen.
Samanaisia esimerkkejä on vaikka kuinka.
Mutta jonain päivänä kaikki sovellukset on tehty. Mitä me sitten tehdään?- Anonyymi
jokainen uusi ihminen periaatteessa syntyy valmiseen maailmaan. Vähitellen uusi pieni ihminen kasvaessansa alkaa itse muuttamaan maailmaa vaikkakin pienessä määrin.
ihminen on edeltäjiensä jatkumo ja monikerta. Kaikki sovelluksetkin luotiin aikojen alussa jo kun maailmankaikkeus syntyi, Ne vain tulevat meille esiin omassa ajassamme kun maailma menee ja nykii eteenpäin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jokainen uusi ihminen periaatteessa syntyy valmiseen maailmaan. Vähitellen uusi pieni ihminen kasvaessansa alkaa itse muuttamaan maailmaa vaikkakin pienessä määrin.
ihminen on edeltäjiensä jatkumo ja monikerta. Kaikki sovelluksetkin luotiin aikojen alussa jo kun maailmankaikkeus syntyi, Ne vain tulevat meille esiin omassa ajassamme kun maailma menee ja nykii eteenpäin.Miten liittyy aloitukseen?
- Anonyymi
HETI jos joku ehdottaa edes jonkilaisen postit lapputaulun käyttämistä töiden ohjaamiseen tai mihin tahansa, NIIN kannattaa heti lähteä pois ihan niin nopesti kuin pääsee. Koko homma muuttuu jatkossa vain ENEMMÄN JA ENEMMÄN hölmöilyksi.
postit-tyypit ovat idiootteja - Anonyymi
Joo tämähän on enemmän kuin huvittava systeemi. Kerran kattelin, että oli taas rustattu seinä täyteen postit lappuja ja jokaisessa jotain harakanvarpaita. Sitten kun sessio oli ohi niin joku "fasilitaattori" alkoi keräilemään niitä talteen seinältä. (Aivan idioottihommaa :D) ja sitten viikon päästä se kokosi sen toiselle seinälle uudestaan ja voitte arvata, että puolet noista typeristä lapuista oli jo kadonnut. Jengi töllää silmät ristissä harkanvaraslappuja ringissä :DD::D:D On todella pöljän näköistä! Kaikki esittää, että ne ymmärtää asiasta jotain, vaikka eihän niitä OIKEESTI voi ymmärtää kun niistä ei saa mitään selvää ja puolet on hukkunu.
Tämä on sitä kiva-kiva -ketterää toimintaa ja on ihan kauheesti kaikki lappuja ja kaikki laput on niin hirveen kivoja.
Eikö nykypäivänä osata käyttää ATK-systeemeitä. Olisiko vaikka tekstinkäsittelyohjelmisto sellainen että hipsteri pystyis sen oppimaan vai ei? D:D:DDD:D Hipstereiden askartelukerho. No onhan tämäkin pelleily nykypäivänä siirtynyt digimuotoon, mutta eipä se paljon helpota.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1062166
- 1141568
- 531106