1440 euron kokouspalkkio?

Anonyymi-ap

Isännöintialalla ollaan liian nöyriä. Iltakokouksia istutaan puoli-ilmaiseksi, kun "asiakkaat haluavat". On jännä, miten kaikki hallituksen jäsenet pääsevät putkiremontin aikana osallistumaan päivällä työmaakokouksiin ja vastaaviin katselmuksiin, mutta putkiremontin päätyttyä on taas selviö, että hallituksen kokoukset voidaan istua vain illalla.

Mikä olisi sopiva kokouspalkkio isännöitsijälle? Ilta-Sanomien tämän päivän uutisen mukaan Keski-Suomen hyvinvointialueella "8 200–13 400 euroa kuukaudessa tienaaville viranhaltijoille maksetaan 1 440 euron kokouspalkkio, kun kokous on jatkunut yli tunnin ja päättyy kello 16:n jälkeen."

Mielestäni tällainen 1440 euron kokouspalkkio olisi isännöitijällekin paikallaan, jos kokouksia joudutaan istumaan ylitöinä raskaan kahdeksan tunnin työpäivän päälle. Kyllä taloyhtiötkin ymmärtävät, että ei ole ilmaisia iltakokouksia. Voi sitten hallitusen miettiä, mihin aikaan kokokoukset pidetään, jos isännöitsijälle maksetaan 1440 euron kokouspalkkio. Sosiaalikuluineen se on palkanmaksajalle noin 1800 euron kuluerä eli isännöintitoimisto joutuu laskuttamaan verollisena taloyhtiöltä vähintään 2232 euron verran yhdestä kokouksesta, jotta siitä jää 1800 € alv nollaa firman tilille ja siitä sitten maksetaan 1440 € isännöitsijälle.

Kallista? Elämä on. Ei kannata myydä itseään liian halvalla.

4

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alalla, jossa ihminen myy omaa aikaansa, hinta ei voi ikinä olla liian korkea, vaan asiakkaalla on liian vähän rahaa.

      • Anonyymi

        Kyllä, provosoivan avaukseni oli tarkoitus muistuttaa isännöintitoimistoja siitä, että eivät myy itseään ja työntekijöitään liian halvalla. On ihan eri asia istua hallituksen kokous työajalla klo 15-16 ja lähteä kotiin kahdeksan tunnin työpäivän päätteeksi klo 16:00. Se on normaalia.

        Normaalia sen sijaan ei ole se, että klo 8-16 toimistotyöaikaa tekevä työntekijä joutuu palaamaan takaisin töihin kaksi ja puoli tuntia työpäivän päätyttyä istumaan hallituksen kokousta klo 18:30 alkaen.

        Tällaisia toiveita tulee hallitusten puheenjohtajilta: "PIdetään hallituksen kokous klo 18:30." Se on erikoinen kellonaika aloittaa kokous, kun isännöintitoimiston aukioloaika on klo 8-16, joka sattumalta on myöskin työntekijän työaika. Miten isännöitsijä voisi olla töissä kaksi ja puoli tuntia sen jälkeen, kun työpäivä on päättynyt ja alkaa istua parin tunnin hallituksen kokousta klo 18:20-20:30? Järjetöntä hommaa ja järjettömälle toiminalle kuuluu laittaa järjetön hintalappu. Muutoin järjetön toiminta ei lopu koskaan.

        Jos toiveena on, että hallituksen kokousten alkuaika ei ole klo 18:30, niin sen kuuluu näkyä isännöintitoimiston hinnastossa suht selkeällä tavalla. Nyt ymmärrätte, mitä avauksessa tarkoittaa 1440 euron kokouspalkkio. Se tarkoittaa sitä, että kokous voidaan pitää ihan koska asiakas haluaa, mutta alalla, jossa ihminen myy omaa aikaansa, hinta ei voi ikinä olla liian korkea. Muistakaa tämä, isännöintitoimistojen omistajat! Hinta ei voi ikinä olla liian korkea.

        Jokin hinta voi toki tuntua kalliilta, jos asiakkaalla on liian vähän rahaa, mutta se on harvemmin palvelun tarjoajan ongelma. Tuskin Ferrarin tai Lamborghinin johtajat viettävät unettomia öitä pohtien, ovatko omien tuotteiden ja palvelujen hinnat liian kalliita? Eivät ole, koska hinta ei voi ikinä olla liian korkea. On vain liian köyhiä asiakkaita ja taloyhtiöitä.

        Ei muuta kuin hinnat taivaisiin! Loppuu iltakokoustaminen klo 18:30 alkaen tai jos ei lopu, niin rahaa siitä sitten tulee ihan siedettävästi, kuten kuuluukin. Ei kukaan tuhlaa illastaan neljää tuntia sadan euron takia (ja siitä verot pois), mutta jos neljän tunnin ylitöistä saa 1500 euroa, on korvaus jo paremmin kohdillaan.


    • Anonyymi

      As Oy heikkous on juurikin tuossa pakkokokoustelussa ja -isännöinnissä. Helvetinmoiset kulut, vaikka isännöintitoimisto on lähinnä postikonttori. Esim. omassa taloyhtiössä annettiin isännöitsijälle kolme tehtävää, joista kolmen kuukauden aikana hän ei hoitanut ainuttakaan. Kk-maksut kyllä juoksivat. Vtuttaa joka tilnpäätöksessä katsoa miten jälleen kerran isännöinni kulut nousivat, mutta isännöitsijä vetää vain lonkkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8137
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7411
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      72
      5546
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4763
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2538
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      6
      1379
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1374
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1220
    Aihe