Valtion tehtävät eli funktiot lastensuojelussa

Valtion tehtävät eli funktiot lastensuojelussa

1950- ja 1960 -lukujen rakennefunktionalismi kuvaa hallintoa siitä näkökulmasta, että tietyt toiminnot toteuttavat tarpeita, joita ilman yhteiskunta ei voisi toimia. Rakennefunktionalismia arvosteltu 1960-luvun lopulta alkaen, mutta Suomen lastensuojelu toteuttaa näitä Talcott Parsonin ja Robert D. Mertonin malleja.

Lastensuojelun salainen päämäärä on valtion tehtävä tuottaa lapsia, jotka soveltuvat yhteiskuntaan. Kun siitä ei saa puhua, ei voida myöskään kyseenalaistaa valtiovaltaa. Sosiaalilautakunta edustaa valtiovaltaa lastenkasvatuksessa ja käyttäytyy valheellisesti, salailevasti ja fasistisesti, jotta valtiovallan selviytyminen (yhteiskunnan vakaus) taattaisiin.

emile durkheim instituutiot ovat olemassa tietyn tarpeen täyttämistä varten

funktionalismin määritelmä ilmiötä selitetään sen myötävaikutuksella laajempaan ilmiöön

sosiaalisen ilmiön funktio on sosiaalinen fakta, joka tuottaa normeja ja arvoja

funktio on tehtävä

perheen funktio otetaan vallitsevasta järjestelmästä eikä toisin päin

Perheen funktiot ovat säilyttää hyväksytyt ja odotetut vuorovaikutusmuodot, kontrolloida yksilöiden välistä jännitystä, motivoida täyttämään yhteiset päämäärät ja omaksumaan arvot (Jos vanhemmat eivät osaa toteuttaa näitä valtion edellyttämiä perheen tehtäviä, lapsi otetaan huostaan).

Instituutioiden funktiot ovat yhteiskunnan osien integrointi, yksilön sopeuttaminen ja kiinteyden ylläpitäminen

Koulutuksen funktio tai tehtävä on arvot, normit, yhdistää ryhmät

Koulutus ja kasvatus ovat läheisiä käsitteitä. Koulun tehtävä yhteiskunnassa on tuottaa

1. kvalifikaatioita lapsen selviämiseksi yhteiskunnassa. Niihin kuuluvat moraaliset kvalifikaatiot, tavat, käytössäännöt, halutut arvot, vuorovaikutustaidot, siisteys, huolellisuus ja tottelevaisuus. Sosiaalilautakunta voi tuomita vanhemman eroon lapsestaan tottelevaisuuden puutteesta, koska se on "väärän yhteiskunnassa toimimisen mallin opettamista lapselle".

2. Valikointi, hierarkiaan sijoittaminen, suodatinteoria

3 integrointi yhteiskuntaan

4 varastointi, työvoimareservi, työmarkkinateoria

robert k. Merton konflikti on piilo- tai häiriöfunktio eikä ilmifunktio

koulutuksen varastointiongelma toimettomille nuorille on piilofunktio. Se tulee ilmifunktiota.

Häiriöfunktio syntyy silloin, kun ilmifunktiota ei saavuteta tai piilofunktiota ei ole. Koulutus, joka tuottaa (ilmifunktiota) uhkaavaa ajattelua?

Soveltumaton tieto koulutuksesta?

(teemu 2023: kaikki on osa yhteiskuntaa ja toimii sen hyväksi; erimielisyyttä ei ole ja järjestelmä on tosi)

Sosiaalityöntekijän valehtelu on lastensuojelun häiriöfunktio, lastensuojelu on ilmifunktio ja yhteiskunnan vakaus on lastensuojelun piilofunktio.

Kansakoulu syntyi lasten säilyttämistä ja hoitoa varten (teemu 2023: koulutuksen ajateltiin olevan parempi kuin vaeltelu ja samalla se auttaa eteenpäin. Kyse on varastoinnista vain silloin, kun siitä ei ole hyötyä)

Vanhemmat vapautettiin työntekoon sulkemalla lapset kouluun (teemu 2023 vanhemmat olivat jo tehtaassa, kun koulu luotiin. Koulua ei luotu tehtaan perustamista varten)

Kasvatussosiologia, 150

1

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

      🍑 ­­­N­­­y­­m­­f­­o­­­m­­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17995160B

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1600
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      76
      1241
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      175
      1147
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      53
      919
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      891
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      888
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      868
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      812
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      803
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      789
    Aihe