Varashälytin

Elikkä mtienkäs kaupoissa käyettävä puomihälytin toimii, katsoin kerran sellaseinen muovihälärin sisään ja siellä oli vain yksi konkka ja iso kela, antaa portti siis jotain värähtelyä ja jos laite vatsaa niin tulee hälyytys tai mitä???
6858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juu portit laittaa magneettista säteilyä, kela ottaa säteilyn ja lataa konkan ja konkka purkaantuu ja "vastaa" sätilyyn, ja häläri menee päälle,

Siis konkka varaantuu noin 0,001 sekunnissa ja purkaantuu samassa ajassa, eli puomit lähettä vuotellen magnettisäteilyä ja vuort ellen kattoo että josko sitä tuis jostain, eli häläriä ei saa ohitettua muutakuin säteilemällä häläriin niin pal magneettii et konkka hajoaa (käytetään mm. tarrahälyyttimissä)

Ainiin, kun alat kiskomaan sitä "nappia pois" niin se taas yhistää "patterin" kelaan, ja silloin vastaanotin laukeaa, esim. sovituskopissa...

Äänestä
  • Pitäisi sähkömiehen tietää mitä eroa on patterilla ja paristolla muuten hyvä ja selkeä vastaus:D

    Äänestä

  • Muuten hyvä selitys, mutta järjetön. Yleensä portit lähettävät tietyn taajuista sähkömagneettista säteilyä (radioaaltoja), jonka toinen puolisko ottaa vastaan. Jos vastaanottimen kentässä tapahtuu muutos esim. hälytinpalikan LC-piirin aiheuttama heikkeneminen/vahvistus niin portti hälyttää. Palikka sisältää useimmiten Kela/kondensaattori yhdistelmän eli tietyn taajuden oskillaattoripiiri, joka vahvistaa kenttää ko. taajuudella. Magneettitarra taas "imee" eli heikentää kenttää.

    EI siellä mitään paristoa tai konkan "hajottamista" tarvita.

    Äänestä

  • Tietoa kirjoitti:

    Muuten hyvä selitys, mutta järjetön. Yleensä portit lähettävät tietyn taajuista sähkömagneettista säteilyä (radioaaltoja), jonka toinen puolisko ottaa vastaan. Jos vastaanottimen kentässä tapahtuu muutos esim. hälytinpalikan LC-piirin aiheuttama heikkeneminen/vahvistus niin portti hälyttää. Palikka sisältää useimmiten Kela/kondensaattori yhdistelmän eli tietyn taajuden oskillaattoripiiri, joka vahvistaa kenttää ko. taajuudella. Magneettitarra taas "imee" eli heikentää kenttää.

    EI siellä mitään paristoa tai konkan "hajottamista" tarvita.

    Ei se nyt ihan tolleensa ole ainakaan aiemmin
    toiminut.........Enkä meinaa tuohon mitään
    lisätä, saatte vielä "hyviä" ideoita

    Äänestä

  • -ez- kirjoitti:

    Pitäisi sähkömiehen tietää mitä eroa on patterilla ja paristolla muuten hyvä ja selkeä vastaus:D

    Ei mitään paristoa ole olemassa, se on Pari, jos tarkkoja ollaan!!!!!

    Äänestä

  • Höpö. kirjoitti:

    Ei mitään paristoa ole olemassa, se on Pari, jos tarkkoja ollaan!!!!!

    "Ei mitään paristoa ole olemassa, se on Pari, jos tarkkoja ollaan!!!!!"

    Jospa opettelisit suomen kieltä...

    Akku -> Akusto
    Kirja -> Kirjasto
    Pari -> Paristo
    Laiva -> Laivasto

    Joko selkeni?

    Kyllä asia on nyt vaan niin, että paristoja on... Se missä niitä on, ja missä ei ole on taas ihan toinen juttu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten toimii kirjoitti:

Elikkä mtienkäs kaupoissa käyettävä puomihälytin toimii, katsoin kerran sellaseinen muovihälärin sisään ja siellä oli vain yksi konkka ja iso kela, antaa portti siis jotain värähtelyä ja jos laite vatsaa niin tulee hälyytys tai mitä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu