Uudet Amd näytönohjaimet (rx 7700 ja 7800) ovat tulossa myyntiin 6.9 eli ihan kohta, mutta tarkoittaako se että niitä myydään Suomessakin sinä päivänä, vai onko se pelkästään yhdysvalloissa. Minkälainen saatavuus ja hinta mahtaisi olla jos niitä silloin saa ostettua suomesta. Vai kannataako ostaa 6800xt nytten (600€), ja jäädä paitsi paremmasta suorituksesta?
Milloin uusi Radeon 7800xt myyntiin Suomessa.
Anonyymi-ap
31124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eipä ole merkitystä. Onhan meillä NVidian GeForcet. Minulla on Gigabyten GeForce RTX 4090. Kallishan se oli, mutta ostin osamaksulla. Nyt pyörii pelit hienosti.
Nvidian kortit ei ole minun kohdalla pelaamiseen kovin järkevä ostos. Korteissa jotka mahtuisivat minun budgettin on vähemmän vram:ia sekä heikommat suorituskyvyt, lukuunottamatta raytracing ominaisuuksia joita en tarvitse. Eli pelaamiseen Nvidian korttien hinnan ja suorituskyvyn suhde ei ole kohdillaan.
Pystyykö Radeonilla harrastamaan ns. CUDA-laskentaa?
Itse olen etsinyt näytönohjainta, jossa olisi mahdollisimman paljon muistia ja CUDA-ytimiä sopivassa hintaluokassa.
Asuksen GeForce RTX 3060:n 12 gigan muistilla saisi noin 300 eurolla.