Jarrujen testaus, seisontajarrun vaijerit

Anonyymi-ap

Autoissa joissa on vaijerit ja käsivipu,

Kannattaa katsoa että seisontajarru ei jää päälle, jarrusatun vipu menee stoppariin kiinni aina kun on laskenut kahvan. ( tarkka ihminen joka havainnoin asioita ja huomaa niin voi todetan usein kahvastakin heti että nyt ei normaali)

Jos kaikki on ok, niin levy kuumene yhtään normaalissa ajossa, levyssä voi pitää sormea niin kauan kuin haluaa, 5-10km ajon jälkeen, kun jarruttanut levikkeelle.


Vaijerit on usein rikki ulkokuoresta pyöräkotelon kohdalta johon lentää kiveä suoraan vaijerin kuoreen, musta kumi on pinnasta likainen ja reijät huomaa kun rätillä, lakkabensiillä puhdistaa satulalle. Sitä hajonnut ei vaijeria ei huomaa jos ei puhdista puhtaaksi ensin rätillä.

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos se vipu ei mene stoppariin asti niin vaijeri irti, vaijerin pää pois ja kokeilee meneekö ilman vaijeria, jos menee ja liikkuu kevyesti, sitä oi pihdeillä ja raudalla liikutella, painaa jollakin, jumissa olevaa mekanismpia joitaa painamaan itse takaisin rautaan astim tai nakuttelemaan nylon, kumivasaralla.

      Tänään huomasin erään auton jossa kokeilin levyä kun ajeli pihaan 5km, 2-3s pystyi pitämään sormea ja napakin hehkui. Tunkkasin työtakin taskuun mahtuvalla 1,5 tonnin tuplakierretunkilla ja 18v akkuporalla renkaan ylös, pehmeä kumi välissä oikeasta paikasta. Puhdistin jarruvaijerin rätillä ja aineella, pinnassa reikiä monessa paikassa ja pienelä meisselillä kummallista ruostemömmöä ja suojakuoren alta. Laitoin vivut stoppariin ja pihassa rullasi pitkän matkaa kun tönäisi vauhtia.

      Käsijarru meni käyttökieltoon minun määräyksestä ja uusien tilaus. Vielä kerkeää vaihtaa pihalla, sitten tulee satulan puhdistus kun kuumana käyvä ruostuu, palatkaan ei tykkään että on pitkiä aikoja kuumana, tai navan pyöränlaakerit! karkaistu teräs ja rasva.

    • Anonyymi

      Ja sähkömoottorilla varustetuissa pitää todeta myös jääkö päälle, korjaus on erilainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1279
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1078
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1040
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      989
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      160
      966
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      953
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      866
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      781
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      715
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      714
    Aihe