Rantaperkiö Tampere, surma ja toinen aluksi epäselvä kuolema?

Anonyymi-ap

Kaivetaan kansiosta esiin pari vanhaa tapausta tai epäillyt rikokset. Kotisohvan syvyyksissä istuvat Sherlockit saavat jotain luettavaa syksyn hämärässä ja sateessa.

Heinolan surmaajalla muita uhreja?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000125338.html
"Elokuussa 1996 noin 20-vuotias tamperelaismies löydettiin kuolleena Tampereella Rantaperkiön kaupunginosassa, Kolmionkadulla sijaitsevasta asunnosta."
"Helmikuussa 1997 samasta asunnosta löytyi kuolleena noin 30-vuotias tamperelaisopiskelija. Molemmissa tapauksissa kuolinsyynä oli lääkeaineyliannostus." IS

Kaksois­surmaaja pääsee vapaaksi 17,5 vankila­vuoden jälkeen
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008780184.html

Youtubesta löytyy myös lyhytvideo aiheesta.
https://www.youtube.com/shorts/Nqwlx4E_3V0

En saa ilman nimeä wikipedialinkkiä millään (tekstin lähdettä), se tulee automaattisesti siihen. Lyhytvideolta selviää uusi nimi? Joku tehnyt artikkelin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Antti_Taskinen
Helsinkiläinen mies sanoo Wikipedia.
Tuomiot:
"Taskinen todettiin käräjäoikeudessa syylliseksi kaikkiin kolmeen kuolemaan ja hänelle langetettiin 31. toukokuuta 2006 elinkautinen vankeustuomio murhasta, taposta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta."
Valituksen jälkeen:
"Hovioikeus hylkäsi syytteen törkeästä kuolemantuottamuksesta, koska ensimmäisen uhrin kuoleman aiheuttanut morfiinimyrkytys saattoi ”varteenotettavan epäilyksen” mukaan johtua heroiinin käytöstä, josta Taskinen ei ollut tiennyt. Sen sijaan hovioikeus katsoi käräjäoikeuden tavoin Taskisen syylliseksi tappoon ja murhaan" Wikipedia

Mitä ajatuksia nämä tapaukset tuovat mieleen? Jos tuli joku väärä linkki, teksti tai henkilö epähuomiossa, niin korjatkaa. Yritetään säilyttää kommentit asiallisina. Lyhytvideon vuoksi tuli tämä tapaus esille uudelleen, liekö sen oli aiemmin unohtanut, vaikkei pitäisi unohtaa.

4

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhytvideolla ei ollutkaan ilmeisesti uutta nimeä. Oli vain mainittu artkkelissa että on vaihtanut nimen. Se siitä.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        ❤️ ­­N­­­y­m­­­f­­o­m­a­a­­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Tämän tekstin kirjoittamisen jälkeen minulle ilmestyi yhtenä päivänä 3 viiltojälkeä reiteen. En raavi koskaan itseäni niin vaikkapa unen aikana. Ne ovat jo paranemaan päin. Ja ehkä tämä ei liity asiaan. Otin valokuvia muistoksi. Kävin läpi asunnon onko mitään teräviä kulmia, ei löytynyt ja luulisi että siinä kohtaa olisi tuntunut.

      • Anonyymi

        Olivat sisäreiden puolella alhaalla, ei siis ulkoreisi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2705
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2315
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      52
      1875
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1527
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe