Tätä uutta rahanreikää valmistellaan nyt EU::ssa. Se vaadittaisiin kaikkiin, myös vain kesäkäytössä oleviin mökkeihin. Niistä puuttuu usein kunnon eristeet , ovat siis alhaisen energiatehokkuuden luokkaa. Todistus maksaa satoja euroja. Kiinteistöverotkin nousee, joten kuka ottais ilmaiseksi minun mökin? Taitaa se mun huussikin olla vääränlainen , samoin saunan vesien käsittely.
Energiatodistukset kesämökkeihinkin
Anonyymi-ap
7345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Luin aamulla tuon artikkelin. Yritin löytää sen nyt, en onnistunut.
Sain kuitenkin kuvan, että se ei tule koskemaan pieniä kesämökkejä ja etenkin sellaisia, jotka eivät ole jatkuvassa käytössä.
Voitko pistää linkin kyseiseen lehtileikkeeseen niin perehtyisin tarkemmin suunnitelmiin, sillä suunnittelutasolla ymmärsin aloitteen olevan.
https://www.talouselama.fi/uutiset/suomalaisille-kesamokin-omistajille-tuli-ikava-tieto-taysin-uusi-pakkomaksu-uhkaa/47afe7f0-63ad-4940-9f57-1a0a4d1b616d
tässä siitä puhutaan
Tässä ilmainen linkki
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009820730.html
Kiitos linkistä. Kaukaiselta tuntuu ; )
Älkää ii5sikö näitä aloituksia EU sitä ja tätä. EU on täysi nolla jo.
Tyhmimmät lankeaa tuulivoimaan ja pankkeihin kun eivä älyä tapahtua muutoksia mailamssa. Heidän ainut tiet8lähde on Media ja TV. Lampaat pihalla kaikesta.
Rahastusta Brysselin byrokraateilta.
??? kelle ne rahastavat ? Ei ne enrgiatodistuksista siivua saa ?
Mutta melko turha sääntö muuten.
EU:n takapajulamaissa ei ole omakotitaloissakaan asiat vielä
direktiivien mukaisessa kunnossa, mutta muissa maissa pitäisi olla
vapaa-ajan asunnot.
Balkanilla köyhimmät polttelee keittiössä kiinalaisessa valurautakamiinassa
koksia, että saavat lämmintä tupaan.