HELKAMA AX

Mopoa oon hankkimassa juuja nii mitens on kannattaako helkama ax? laittakaa vähä hyviä- ja huonoja puolia. Onko vuosimalleilla paljon eroa? kuinka lujaa tommoset kulkee? Ku on ne halpoja ja aika tyylikkäitä.
84588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

älä osta

Äänestä

samaa sarjaa kun tunturi tiger. Makaroni moottori ym.. älä osta

Äänestä
  • vanhemmis tigereis on puchin moottori ja uusis morini ku taas axus on minarelli...

    Äänestä

Minäpäs kerro sinulle olisit pistänyt vähän tietoa itsestäsi nii olisin osannut suositella mopoa , mutta no minäpä kerron Tässä lista mitä älä missään tapauksessa osta Suzuki pv,Helkama Ax,Tunturi tiger,tai muita vanhoja rupuja ja ei pv:tä missään nimessä vaikka olis 05 vuoden malli se on kakin tästä kolmikosta suosittenlen että ostat jonku Derbin mopon vaikka Yamaha dt tai jtn sinne päin toisena suositelen skootteria mutta älä kajoa Fudeihin....Tässä pärnäsen suositukset ja perustelut vielä Helkama ax:n moottori ei ole kauhean kelvollinen mutta muuten ihan hyvä mopedi.... jos on hyvin pidetty...Suzuki pv EI MISSÄÄN NIMESSÄ HAJOAA JOKA PAIKAT TIEDÄN OMISTAN YHDEN TÄMMÖISEN! Tuntnuri tiger no ihan kelvollinen muttei mieluusti...ei kauhean kesto laatua.... Fudet Halppis muovi pötykkä ei väännä ei kulje ei mtn tee loistavasti halpa hupi vähäksi ajaksi Yamaha dt kesto moottori kesto kokonaisuus OSTA!

Äänestä

itellä on helkama ax ja on hyvä nestejäähdytteinen moottori pumpulla ja jouset on hyvät,hyvä mittaristo ja hyvä ajoa-aseto muutenkin!ite olen ollut todella tyytyväinen ostoon.parhaimpia vanhemmista mopoista!eikä ole huonoja puolia sen kummemmin paitsi ,että osia ei saa kauheasti ,mutta kyllä kuitenkn aina jostain löytyy!painotan KANNATTAA jos ei ole muuten ruoskittu mopo!!!vakiona kulkee 40 km/h mut kun virittää niin saa "paskat housuun".käy katsomassa nasun helkama ax sivuilta niin siel on tietoo.

Äänestä

Olen omistanut axin jo muutamia vuosia ja voin nimetä muutamia hyviä ja huonoja puolia.

varvikello
suht vääntävä kone (vanhaksi mopoksi)
jos omistat viilan tehokas!
OK maastossa ( suht matala)
Hyvät valot ja tilava penkki=hyvät tilat kahdelle.
nestejäähy

-Osat kiven alla
-kaikki ei tykkää ulkonäöstä
-jonkin verran pikkuvikoja (riippuu yksilöstä)

Äänestä

voin sanoo et helkama on tuntureiden kanssa paras mopo uudet paskat ovat tehty kanan luista eli eivät kestä paljoa esim helkamassa on 2x kestävämpi kampi akseli :D

Äänestä

ite ostin helkama ax ja on ollut erittäin hyvä tunturi tiger s on myös hyvä mopo puch moottorilla mutta älä missään nimessä osta mopoa missä on minarelli kone tiedän että ax on minarelli kone mutta se on paras minarellin kone kaikki muut ovat aivan paskoja tunturi tiger aqua on ihan paska minulla oli semmone ja se hajos käsiin ni myin osina pois ku ei ollut mitään JÄRKEÄ kunnostaa sitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko hyvä? kirjoitti:

Mopoa oon hankkimassa juuja nii mitens on kannattaako helkama ax? laittakaa vähä hyviä- ja huonoja puolia. Onko vuosimalleilla paljon eroa? kuinka lujaa tommoset kulkee? Ku on ne halpoja ja aika tyylikkäitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu