Olen tullut siihen käsitykseen että vaihdevuosia pidetään tekosyynä siihen ettei seksi enää kiinnosta, vaikka todellinen syy on eroottisen mielenkiinnon loppuminen pitkäaikaiseen kumppaniin.
Vaihdevuosiselityksellä on vaan kivempi kieltäytyä kun sanomalla suoraan että et vaan enää viehätä minua seksuaalisesti.
Vai onko joku aiemmin viriiliä seksielämää viettänyt nainen, joka on löytänyt uuden kumppanin vaihdevuosi-ikäisenä, ollut täysin haluton harrastamaan seksiä uuden kumppanin kanssa?
Uusi suhde vaihdevuosi-iässä
6
795
Vastaukset
- Anonyymi
Olen kai päätellyt oikein koska kukaan ei kommentoi.
- Anonyymi
Ei muiden kokemuksista voi tehdä päätelmiä.
Monilla vaihdevuosioireet aiheuttaa ihan oikeastikin seksuaalista haluttomuutta, se on hyvin yksilöllistä.
On sekin mahdollista, että kyllästyy toiseen puoliskoon, avio-, avopuolisoon, tai seurustelukumppaniin.
Omat päätelmät syntyvät siitä, mitä itse asioista ajattelee omalla kohdallaan.
Tässäkään ei voi päätellä niin, että kun " minulla on niin ja näin, niin sitten on muillakin ".- Anonyymi
Siksi halusinkin kysyä että onko kukaan oikeasti ollut alusta-alkaen haluton seksiin jos on vaihdevuosi-iässä aloittanut suhteen.
Siis sellainen nainen joka on ennen vaihdevuosi-ikää halunnut seksiä.
Tällä kysymyksellä haluan nimenomaan selvittää että onko tuo edes kovin oletettavaa, vai onko vaihdevuodet todella edes osalle naisista seksin loppu vaikka millainen prinssi tulisi vastaan.
Aloittaja
- Anonyymi
Jos tietää jo ennen suhteen alkua, että on haluton seksiin, niin miksi pitäisi siinä tilanteessa aloittaa mitään suhdetta ?
- Anonyymi
Eli vaihdevuodet on pelkkä tekosyy kun on vaan kyllästynyt kumppaniin eikä halua sanoa sitä suoraan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli vaihdevuodet on pelkkä tekosyy kun on vaan kyllästynyt kumppaniin eikä halua sanoa sitä suoraan.
Onhan sitä nyt tuossa iässä normaalissa avio suhteessa ja elämässä paljon kaikkea muuta sielukkaampaakin yhteiseloa, kuin vain pelkästään se seksi.
Silloin kun oltiin puolison kanssa lisääntymisiässä niin säännöllinen seksi oli kyllä hyvin tärkeää ja suhdetta kiinnipitävä liima. Kaikella on kuitenkin aikansa ja hyvässä parisuhteessa on paljon muutakin, jopa syvällisempää henkistä aivokapasiteettia ravitsevaa yhteyttä, kuin pelkkä seksi. Läheisyys toisen koskettelu ja hyväily tuntuu usein jopa paremmalle kuin se sotkuinen seksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999