Uusi suhde vaihdevuosi-iässä

Anonyymi-ap

Olen tullut siihen käsitykseen että vaihdevuosia pidetään tekosyynä siihen ettei seksi enää kiinnosta, vaikka todellinen syy on eroottisen mielenkiinnon loppuminen pitkäaikaiseen kumppaniin.
Vaihdevuosiselityksellä on vaan kivempi kieltäytyä kun sanomalla suoraan että et vaan enää viehätä minua seksuaalisesti.

Vai onko joku aiemmin viriiliä seksielämää viettänyt nainen, joka on löytänyt uuden kumppanin vaihdevuosi-ikäisenä, ollut täysin haluton harrastamaan seksiä uuden kumppanin kanssa?

6

795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kai päätellyt oikein koska kukaan ei kommentoi.

    • Anonyymi

      Ei muiden kokemuksista voi tehdä päätelmiä.
      Monilla vaihdevuosioireet aiheuttaa ihan oikeastikin seksuaalista haluttomuutta, se on hyvin yksilöllistä.
      On sekin mahdollista, että kyllästyy toiseen puoliskoon, avio-, avopuolisoon, tai seurustelukumppaniin.
      Omat päätelmät syntyvät siitä, mitä itse asioista ajattelee omalla kohdallaan.
      Tässäkään ei voi päätellä niin, että kun " minulla on niin ja näin, niin sitten on muillakin ".

      • Anonyymi

        Siksi halusinkin kysyä että onko kukaan oikeasti ollut alusta-alkaen haluton seksiin jos on vaihdevuosi-iässä aloittanut suhteen.

        Siis sellainen nainen joka on ennen vaihdevuosi-ikää halunnut seksiä.

        Tällä kysymyksellä haluan nimenomaan selvittää että onko tuo edes kovin oletettavaa, vai onko vaihdevuodet todella edes osalle naisista seksin loppu vaikka millainen prinssi tulisi vastaan.

        Aloittaja


    • Anonyymi

      Jos tietää jo ennen suhteen alkua, että on haluton seksiin, niin miksi pitäisi siinä tilanteessa aloittaa mitään suhdetta ?

      • Anonyymi

        Eli vaihdevuodet on pelkkä tekosyy kun on vaan kyllästynyt kumppaniin eikä halua sanoa sitä suoraan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli vaihdevuodet on pelkkä tekosyy kun on vaan kyllästynyt kumppaniin eikä halua sanoa sitä suoraan.

        Onhan sitä nyt tuossa iässä normaalissa avio suhteessa ja elämässä paljon kaikkea muuta sielukkaampaakin yhteiseloa, kuin vain pelkästään se seksi.
        Silloin kun oltiin puolison kanssa lisääntymisiässä niin säännöllinen seksi oli kyllä hyvin tärkeää ja suhdetta kiinnipitävä liima. Kaikella on kuitenkin aikansa ja hyvässä parisuhteessa on paljon muutakin, jopa syvällisempää henkistä aivokapasiteettia ravitsevaa yhteyttä, kuin pelkkä seksi. Läheisyys toisen koskettelu ja hyväily tuntuu usein jopa paremmalle kuin se sotkuinen seksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe