Mitä eroja on esim. cd-mallissa verrattuna cd sport malliin? Mitä se sport tarkoittaa,liittyykö varusteluun, onko sporttisempi alusta vai mitä?
Vectra B 2.0 16V CD Sport varustelu
IME
91959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sportissa eri penkit.Itselläni autossa sport vectran iskarit,muta en tiedä olisiko jäykempi-ehkä hiukan tukevampi ajettava.
Alusta on jäykempi matalampi ja raideleveys on leveämpi.
Lisäks jotain muita pieniä yksityiskohtia noiden penkkien lisäksi. kuten ratti, vaihdekeppi..
Tuota onkos tuo alusta siis oikein jäykistetty vai tarkoitatko, että vain jouset ovat jäykemmät? Entäs tuo raideleveys. Onko se totetutettu vain vanteen ET:llä? Paljonko se on leveämpi tuo sportti vakiota?
2.0 16V CD Sport oli myynnissä(suomessa) vuosina 96 ja 97, vuonna 98-> tuli pelkkä Sport. CD Sportin(v.96-97) eroja tavalliseen CD-malliin: 5-puolaset aluvanteet, tummat pilarit etu ja takasivulasien välissä, tummennetut takavalot ja sisävalot, ajotietokone, erilainen verhoilu(samanlaiset penkit). Pelkän Sport(v. 98->) mallin erot tavalliseen (CD): Recaron penkit, alumiini panelit sisällä, 16" aluvanteet, tummat pilarit ja takavalot, 20mm vakiota matalampi,(CD Sport samalla alustalla kuin pelkkä CD)keltaiset logot ovissa.
Esimerkiksi tummat pilarit on jopa meikäläisen vectrassa vaikkei olekkaa spot tai dc,,,,,
Omani on vm 97.Niin ja on jopa tummentetut sisävalot myös minulla,mutta takavalot ovat puna/kirkkaat.
Mielestäni ei kannata enään ilmoittaa venttiilien määrää eli tätä 16 v.Sehän meiltä kaikilta jo löytyy kun on vuosimalli tiedossa.
...on tiukempi sport versiossa.
...vai? olen koeajanut 5 vectraa ja laatikon välitykset vaikuttavat kaikissa samoilta (sport,cd...)
Eräs myyjä väitti, että sportin vaihteistossa olisi "järeämpiä" (?) laakereita.
Ostin -00 mallisen sportin, saas nähdä miten toimii (kopkop)...
Sportissa on lyhyemmät välitykset ja tämä on fakta. Ja jos eroa ei huomaa niin sitten ei huomaa mitään. Samanlaisia euromopoja tosin molemmat.