Sähköisku oli harmiton minulle, mutta piirikortilla hajosi matalanjännitteisen DC-puolen puolijohdekomponentti. Ilmeisesti käsieni läpi pääsi sen verran jännite läpi, että hajosi. Toki staattinen sähköpurkauskin on voinut rikkoa, mutta kyseinen kortti kesti aikaisempaa käsittelyä hyvin.
Käsien resistanssihan on aika korkea mutta jo 10% tuosta 300 voltista on liikaa kyseiselle komponentille ja siellä on korkeaimpedanssinen piirin osa kyseessä.
Sain tasasuuntauksen elkosta 300 VDC näpeille, kun pidin piirikorttia käsissäni.
6
279
Vastaukset
- Anonyymi
Kyse taitaa olla siitä, kuinka paljon tehoa komponentin läpilyöntiin liittyy? Yleensä komponentit ovat varsin herkkiä: Vastustenkin perustehonkesto voi olla 0,25W. Sama koskee oikeastaan pinetehotransistoreita: virta-maksimi voi olla 100mA ja tehonkesto edelleenkin 0,25W, jolloin komponentin saa rikki, kun jännite nousee yli 2.5V kyseisellä virralla.
Jos haluaa pelata varman päälle voi kytkeä vaikka zener-diodin suojaamaan ylijännitteiltä jotakin kohtaa kytkennästä. Ja joskus riittää jo pelkkä vastus avittamaan tilannetta.- Anonyymi
Ei ole kyse tehosta vaan energiasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole kyse tehosta vaan energiasta.
Kyllä siinä nimenomaan on kyse tehosta: Energiaa voi ajaa laitteen käyttöiän aikana siitä läpi paljonkin sen vahingoittumatta. Sen sijaan teholle löytyy maksimiajat, joita laitteen rikkoutumatta ei voi ylittää. Näin ollen kyse on energiapulssista - eli tehosta.
- Anonyymi
Sait 300V iskun elkosta vai sait iskun 300V elkosta? veikkaan jälkinmäistä.
- Anonyymi
Kuivalla iholla on varsin suuri resistanssi, kunnes kosteus, mekaaninen rasitus, jännite tai terävän kärjen tuottama sähkökenttä, tekee siihen pienenkin sähköä johtavan reiän tai alueen. Sitten virrasta ja tehosta riippuen tssss...Zäp!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902