Tästä on kahta kuppikuntaa. Keittiöasentajat haluavat asentaa keittiön laminaatin päälle. No se on tietysti helppoa tehdä keittiö tasaiselle alustalle. Mitään ei kiinnitetä laminaattiin, vaan kalusteet ovat kiinni toisissaan ja seinässä.
Lattia-asentajat taasen eivät halua asentaa laminaattia kalusteiden alle, koska se vaatii kalusteiden purkamista. Toki laminaattien sahaamista ja muotoilua tulee enemmän ja jos vanha lattia jää alle, mikä nostaa lattian korkeutta ja aiheuttaa ongelmia ovien kanssa.
Kannattaa muistaa, että tuo kakkosvaihtoehto voi kuulostaa helpommalle, kun keittiö on jo olemassa, mutta myöhemmin keittiörempassa lattia voi mennä uusiksi, jos uudet kalusteet eivät peitä samaa aluetta kuin vanhat.
Laminaatti keittiökalusteiden alle vai ei? Plussat ja miinukset.
8
2014
Vastaukset
- Anonyymi
Molemmissa on puolensa.
Tosin heti kärkeen on syytä todeta, että uuden pintamateriaalin asentaminen vanhan päälle on huono säästöniksi. Lattian pinta nousee ja sitten tulee kaikkea kivaa, esim. ei mahdu eteiseen lainkaan mattoa, kun KPH tms ovi ottaisi siihen kiinni. Ihan /C:stä moinen.
Keittiökaapit (alakaapit) kiinnitetään kyllä seinään, mutta ne myös seisovat säädettävillä jaloilla. Jos lattia asennetaan ennen alakaappeja, niin pintamatariaalin kun laittaa ihan kaikkialle, on helpompi tehdä kaapistoon muutoksia myöhemmin. Vrt. uusi kaapistoa ja sitten jää jostain 5 cm kaista vailla pintamateriaalia irvistämään.
Toisaalta asennus lattian päälle vaikeuttaa työtä, mikäli tarkoitus onkin säilyttää kaapisto ja vaihtaa lattiamateriaali. Ei tämä ihan tekemätön paikka ole, pitää vain silputa kaappien alle asennettu pintamateriaali ja poistaa se, minkä onnistuu, kun yksi kerrallaan ruuvailee säätöjalkoja ylös. Mutta melkoista nysväystä siis.
Jos keittiökaapit jo asennettu, niin silloin kyllä fiksuinta jättää pintamateriaali asentamatta kaappien alle. Mutta pitäisi ymmärtää ulottaa pintamateriaalia tarpeeksi pitkälle, ettei tule niitä irvistyksiä heti, kun tehdään pieninkin muutos kaappeihin/sokkeleihin.
Kun pintamateriaali ei ulotu kaappien alle, sinne jää potero, mikä vaatii vähän pään raapimista ja kikkailua näiden osalta
- vuotovesien esille johtaminen (mieluiten allaskaappiin tiivis pohja, muutoin ei toimi)
- APK asennus (ettei kone jää parketin/laminaantin reunan taakse "vangiksi" + ne vuotovedet)
- jääkaapin kanssa sama juttu, samoin lattialieden, jos joku tätä historic ratkaisua vielä suosii
Eli pitäisi oikeastaan näiden kodinkoneiden kohdalle kuitenkin laittaa se pintamateriaali, mutta tästä osaa nuukapetterit välillä luistella ja sitten riittää ongelmia. - Anonyymi
Jääkaapin ja lieden alle on helppo asentaa uusi päällyste (ei laminaattia vaan vinyylilankku) koska ne voi vetää pois paikaltaan. Jos ei asenna niin varsinkin kaapin veto ulos on hankalampaa. Minulla on niin ja nostan sorkkaraudalle etureunan ylös jolloin ulos veto onnistuu paremmin.
- Anonyymi
No mikset asenna sinne helposti asennettavaa päällystettä (ei laminaattia vaan vinyylilankku)?
- Anonyymi
Jääkaapin, lieden alle pitää asentaa sama lattiapäällyste, että ne voi vetää ulos siivotessa.
En kyllä peittäisi vanhoja materiaaleja uudella. Lattian korkeus nousee ja siitä tulee ongelmia.- Anonyymi
Jos vanha päällyste on muovimatto betonilattialla niin lattia nousee kun asentaa vaikka vinyylilankun, tosin ei paljon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos vanha päällyste on muovimatto betonilattialla niin lattia nousee kun asentaa vaikka vinyylilankun, tosin ei paljon.
Sen uuden pintamateriaalin alle kuuluisi asentaa askeläänieriste.
Laminaattien mainehan on jo pilattu näillä muovimaton päälle asennuksilla. Se alkup. muovimatto itsessään on äänieriste, muttei ehkä toimi enää kunnolla, kun pinnalle tulee suht jäykkä materiaali.
- Anonyymi
Sitten voit unohtaa liikuntaraot seinillä kun painvien kaappie alle laitat..
- Anonyymi
Miksi kerrotko lisää?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa593466Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.202302Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1381959Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus131488Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631197- 561113
Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501052- 59873
- 73814
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33803