Hankin noin viikko sitten(ei Suomessa) sinisen kauluskaijan poikasen käsiruokintaan.
En tiedä poikasen tarkkaa ikää, mutta poikasella on jo sulkapeite. En ole ennen kasvattanut kauluskaijoja, mutta muita papukaijoja kylläkin.
Aluksi lintu söi aivan hyvin,jopa ahneesti, mutta vähitellen ruokahalu alkoi vähetä ja nyt sitä on jo vaikea saada syömään lainkaan. Käytän Exact-formulaa ja omenasosetta ja syötän lusikalla melko löysää seosta.
Lintu nyökytti päätään ja äänteli jatkuvasti ensimmäisinä päivinä, nyt se on aivan hiljainen ja unelias.
Panin myös merkille, että poikasen kupu on varsin suuri ja erottuu selvästi muusta ruumista. Aamuisin, kun tunnustelen, löydän sieltä sitkeän kuhmun, myöhemmin se häviää.
Tiedän, ettei minulla ole paljon aikaa lintuni pelastamiseksi, olisinkin kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa, mitä tehdä.
kauluskaijan poikaselle
pika-apua
2
345
Vastaukset
- -N-
Kannattaa mennä joko Kaijuleiden ( http://www.kaijuli.fi) tai SPY:n ( http://www.papukaijayhdistys.fi ) foorumiin ja kysyä apua, siellä on varmasti ihmisiä, jotka ovat kokeneita käsinruokinnasta. :)
- mutta ikävä kyllä
lintuni kuoli tänä aamuna.
Käyn jokatapauksessa vilkaisemassa, sillä ehkä tulevaisuudessa vielä innostun hankkimaan uuden linnun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 644365
- 1053485
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373150Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262608- 452307
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52079- 221984
- 1921870
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951542Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91398