kauluskaijan poikaselle

pika-apua

Hankin noin viikko sitten(ei Suomessa) sinisen kauluskaijan poikasen käsiruokintaan.
En tiedä poikasen tarkkaa ikää, mutta poikasella on jo sulkapeite. En ole ennen kasvattanut kauluskaijoja, mutta muita papukaijoja kylläkin.

Aluksi lintu söi aivan hyvin,jopa ahneesti, mutta vähitellen ruokahalu alkoi vähetä ja nyt sitä on jo vaikea saada syömään lainkaan. Käytän Exact-formulaa ja omenasosetta ja syötän lusikalla melko löysää seosta.

Lintu nyökytti päätään ja äänteli jatkuvasti ensimmäisinä päivinä, nyt se on aivan hiljainen ja unelias.
Panin myös merkille, että poikasen kupu on varsin suuri ja erottuu selvästi muusta ruumista. Aamuisin, kun tunnustelen, löydän sieltä sitkeän kuhmun, myöhemmin se häviää.

Tiedän, ettei minulla ole paljon aikaa lintuni pelastamiseksi, olisinkin kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa, mitä tehdä.

2

383

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -N-
      • mutta ikävä kyllä

        lintuni kuoli tänä aamuna.
        Käyn jokatapauksessa vilkaisemassa, sillä ehkä tulevaisuudessa vielä innostun hankkimaan uuden linnun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2225
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe