Tuulivoimasta ysityisille korvattavat maksut, pitää julkistaa. Nimet ja summat.
Tuulivoima.
25
1502
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin niiden, jotka ovat päättämässä kaavasta tulee jäävätä itsensä, jos ovat alueen maanomistajia.
- Anonyymi
Avoimeksi kaikki korvaukset.
- Anonyymi
Niin että luottaa muihin niin paljon että jäävää itsensä omista asioista? No voisin hoitaa sun talous asiat jos niitä yleensä edes on, epäilen.
- Anonyymi
Suomessa on yksityis omaisuuden suoja olemassa, ei tarvi koko kansalla hyväksyttää omaa omaisuutta koskevia asioita. Näin se vain on.
- Anonyymi
Joo, lisää avoimuutta kaikella tavalla tuulivoimarakentamiseen.
- Anonyymi
Onneksi kannus on rajallinen alue niin ei koko suomen asiat mene kuralle muutaman kateellisen takia. Taitaa olla paras muuttaa sinne missä on työpaikka kun kannuksesta ei taida olla tulevaisuudessa verosyistä järkevää kulkea muualla töissä.
- Anonyymi
Ei kateuden vaan avoimuuden takia. Tuolla ne puhuu ja päättää tuulivoima asioita, tuskin kukaan jäävää itseään, kun mahdollisuus salata. Ota järki käteen. Laiska se on joka työstä valittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kateuden vaan avoimuuden takia. Tuolla ne puhuu ja päättää tuulivoima asioita, tuskin kukaan jäävää itseään, kun mahdollisuus salata. Ota järki käteen. Laiska se on joka työstä valittaa.
Ei ole salaamisesta kyse jos asianosaiset keskustelee, miksi ihmeessä pitäisi olla joku kansankomitean edustaja mukana?
- Anonyymi
Tuulivoima on räyheä mörinän voima generaattoreissa.
- Anonyymi
Sekin vielä 😊pitää lähialueet hereillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekin vielä 😊pitää lähialueet hereillä.
Kuulemma paras mahollinen naapuri on tuulimylly ei tuu riitoja ja maksaa vielä naapureilleen enempi tai vähempi riippuen omistaako maata vai ei.
- Anonyymi
Maatuulirakentaminen tullee hiipumaan. Ministeri Mykkänenkin on havahtunut tuulivoiman ongelmiin käytyään Pohjanmaalla. Onkohan käynyt Kalajoella. Siellähän ongelmat syöksee silmille. Painopiste siirtynee merelle. Ja ydinvoimaa rakennetaan lisää.
- Anonyymi
Tuulivoimarakentaminen on suurissa vaikeuksissa.
Yle 12.9.23:
https://yle.fi/a/74-20048410- Anonyymi
Tuo tarkoittaa että koko yhteiskunnan vaikeudet syvenee ja luulis ettei niin yksinkertaisia ihmisiä olisi että siitä iloitsee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo tarkoittaa että koko yhteiskunnan vaikeudet syvenee ja luulis ettei niin yksinkertaisia ihmisiä olisi että siitä iloitsee.
🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi
Tuulivoima on kustannuksiin nähden liian kallista ja tuulivoima generaattorit ovat ympäristö jätettä n 20-25v kuluttua sitäpaitsi tullivoima on ympäristö riski mikäli se generaattorin öljy sattuisi vuotamaan ulos,Ei nimittäin ole ihan tavallista öljyä vaan pcb pitoista että siinäpä tuulivoima ihalijoille
- Anonyymi
https://vm.tiktok.com/ZGJnA5Hph/
Ei ole kallista, ainakaan sitä ei markkinoilla hinnoitella kalliiksi. Jos olisi jokin ylivoimainen tuotanto muoto sähkölle niin muita ei tarvittas. Mutta sitä ihmeellistä sähköntuotanto mallia ei ole olemassa ja öljystä on nyt vain tässä maailmantilanteessa päästävä hiljalleen irti.
- Anonyymi
Korpelan voimasta väiteltiin vuosikausia- sitten tuulivoimasta- Olisko nyt käpyjen kerääjien palkat MHY vuorossa ?
- Anonyymi
Nää olis hyvä olla kaikkien tiedossa, helpottaisi kokousasioissa.
- Anonyymi
Meiän päättäjät ei taida olla valmiita ottamaan tosiasioista selvää, muutosvastarinta ja väärät mielikuvat liian vahvoina. Selvittäisivat edes puistoalueen läheisyydessä olevien mielipiteitä.
- Anonyymi
Vieläkö Kannuksesta löytyy hyviä metsästysmaita?
- Anonyymi
Onko Kannuksessa tuulivoimarakentaminen jumissa? Toholammilla on.
- Anonyymi
Liian paljon velalla peitelty todellisuutta niin löytyy näitä kehityksen jarruja. Valtion velan otto pitää lopettaa nyt eikä pakon eessää, pula ja nälkä tukkisi näitten kehityksen jarrujen suita.
- Anonyymi
Mitä se köyhille kuulu paljonko rikkaat tienaa😝
- Anonyymi
Minun mielestä tänne kannukseen saa rakentaa lisää tuulivoimaa vaikka vielä 8 voimalaa lisää tämä on niin autio kylä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki752852Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752358Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752208Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä112129Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51554Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101449- 831247
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81100- 691087
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191044