Ajoharjottelurata

Anonyymi-ap

Hyrynsalmen tuolla etelä puolella joentakaa on jokin ajoharjottelurata. Miten sinne pääsee harjoittelee omalla kotterolla?

23

1637

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rahalla, yksityinen

    • Anonyymi

      Näin on, tarpeeksi kun violettia lippua lyö pöytään ni alkaa puomit aukeamaan

    • Anonyymi

      Joo ei sinne ihan niinvain pääse :D. Rällätään sitten kylillä.

    • Anonyymi

      Pääsihän tuonne, laitettiin vain langongit tervatien kohalla olevan matalan ojan yli.

    • Anonyymi

      Vain Kemppaiset pääsevät

      • Anonyymi

        Muuan kemppainen näkyy ihteäsä kehuvan suomessa. Kaikki osaa korjata ja kaiken tietää tiehommista van ei siitä taija oikeisiin töihin olla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muuan kemppainen näkyy ihteäsä kehuvan suomessa. Kaikki osaa korjata ja kaiken tietää tiehommista van ei siitä taija oikeisiin töihin olla

        No ossaatko sinnäi sitte tehä muutahi ku leivästä paskoo. Outko ies viisas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ossaatko sinnäi sitte tehä muutahi ku leivästä paskoo. Outko ies viisas.

        Ihan huuhaa heppu. Mahtovat laittaa pois oikeista töistä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan huuhaa heppu. Mahtovat laittaa pois oikeista töistä

        Teuvooko tarkotatte?


    • Anonyymi

      Onko kellään tietoa, mikä tuon paikan visio on? Kelle ja miksi se on portitettu?

    • Anonyymi

      Siinä on siksi portit että porot ei mene sinne paskomaan rataa

      • Anonyymi

        Eikä köyhät.


    • Anonyymi

      Vai ei porot mene...onko se alue ympäriinsä aidattu? Vai ymmärtääkö Hyrynsalmen porot, että jos portti on kiinni, alueelle ei saa mennä? Pitääkö paikkansa, että entinen TTK juontaja olisi yksi paikan omistajista?

    • Anonyymi

      Kyllä Hyrynsalmen porot ymmärtävät. Ovat viisaita.

    • Anonyymi

      Oisko siellä tehty ilkivaltaa ja siksi portti kiinni ? Kunta kuuluu myyneen sen jollekin henkilölle ja sinne tulee moottoriurheilun keskus.

    • Anonyymi

      Mm. kuuuluisa näyttelie Mikko Leppilampi on osakkaana tuossa yrotyksessä, joka aikoo järjestää ajoharjoitteluradalle jonkilaista rallie rahkakkaimmille.
      Hyrynsalmen porukka saa edelleen ajella avensiksillan ja ikälopuilla pemareillaan Hyryntietä eestaas.

    • Anonyymi

      Ajoharjoittelurata rakennettiin aikoinaan tieliikenteen ajoharjoitteluun, liukkaan kelin harjoitteluun, ei moottoriurheiluun. Luvattiin, ettei siitä aiheudu mitään haittaa, eikä varsinkaan melua. Miten kävi? Paskapuheita olivat sen aikaisen kunnan johtohenkilöiden lupailut. Kun paikallinen autokoulu lopetti ja ajokoulutuskin koki entisessä muodossaan muutoksia, ajoharjoittelurata kävi tarkoituksessaan tarpeettomaksi. Niinpä kunta vastuuhenkilö antoi, tai pikemminkin häneltä otettiin muutamille hyväveljille avaimet radan autourheilukäytölle, piittaamatta itse kunnan vahvistamistaan säännöistä tuon taivaallista. Valtava meteli oli normaalia varsinkin viikonloppuisin, vaikka kunnan sivuilla oli voimassa tarkat radan käyttösäännöt. Lähitaajamassa odotamme nyt kauhulla, minkä melukeskuksen tämä Leppilammen poppoo kehittelee itselleen Hyrynsalmen kunnan epätoivoisella tuella. Eikä toiminnasta ole vaadittu edes ympäristölupaa, eikä semminkään meitä taajaman asukkaita ole osallistettu ennen, eikä jälkeen melutoiminnan aloittamisesta. Ja minkälaisella rahapanostuksella kunta tukee tätä hyvin epäilyttävää toimintaa?

    • Anonyymi

      Ajoharjoittelurata täydentää nykyään erinomaisesti Multikankaan ampumaradan melusaastetta ja on siten erinomainen veto- ja pitovoimatekijä mihin tahansa muuhun, hiljaisempaan paikkakuntaan.

      • Anonyymi

        Hyryn jonnet Moesseeta myöten ajelevat harjoittelemaan renkaitten vingutusta yms Kajaaniin muiden perukkakyläläisten tavoin. Sinne siis kyselijät, samalla halvempaa bensaa tankkaamaan.


    • Anonyymi

      Mullahii seisoo mulukku

      • Anonyymi

        Se on kuule mulukun järki mikä sinulla seisoo.


    • Anonyymi

      Onko Lietekylän moottoriurheilukeskuksen Lieteringin ja tämän kirkonkylän taajaman melukeskuksella, eli Hyrsala Noise Motor racing jokin napanuora taustalla? Esimerkiksi kunnan natsuunan, tahi hänen läheisensä, puoluetoverin, lautakuntajäsenen, hyväveljen, hyväsisaren, rakastaja-poromiehen, hevosmiehen, tahi Kemppaisen osakkuus, tai muu piiloteltava ja salassa pidettävä kytkös?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      171
      2814
    2. 86
      1220
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      241
      1064
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      1006
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      83
      908
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      89
      732
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      647
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      625
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      572
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      101
      548
    Aihe