Ajoharjottelurata

Anonyymi-ap

Hyrynsalmen tuolla etelä puolella joentakaa on jokin ajoharjottelurata. Miten sinne pääsee harjoittelee omalla kotterolla?

23

1619

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rahalla, yksityinen

    • Anonyymi

      Näin on, tarpeeksi kun violettia lippua lyö pöytään ni alkaa puomit aukeamaan

    • Anonyymi

      Joo ei sinne ihan niinvain pääse :D. Rällätään sitten kylillä.

    • Anonyymi

      Pääsihän tuonne, laitettiin vain langongit tervatien kohalla olevan matalan ojan yli.

    • Anonyymi

      Vain Kemppaiset pääsevät

      • Anonyymi

        Muuan kemppainen näkyy ihteäsä kehuvan suomessa. Kaikki osaa korjata ja kaiken tietää tiehommista van ei siitä taija oikeisiin töihin olla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muuan kemppainen näkyy ihteäsä kehuvan suomessa. Kaikki osaa korjata ja kaiken tietää tiehommista van ei siitä taija oikeisiin töihin olla

        No ossaatko sinnäi sitte tehä muutahi ku leivästä paskoo. Outko ies viisas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ossaatko sinnäi sitte tehä muutahi ku leivästä paskoo. Outko ies viisas.

        Ihan huuhaa heppu. Mahtovat laittaa pois oikeista töistä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan huuhaa heppu. Mahtovat laittaa pois oikeista töistä

        Teuvooko tarkotatte?


    • Anonyymi

      Onko kellään tietoa, mikä tuon paikan visio on? Kelle ja miksi se on portitettu?

    • Anonyymi

      Siinä on siksi portit että porot ei mene sinne paskomaan rataa

      • Anonyymi

        Eikä köyhät.


    • Anonyymi

      Vai ei porot mene...onko se alue ympäriinsä aidattu? Vai ymmärtääkö Hyrynsalmen porot, että jos portti on kiinni, alueelle ei saa mennä? Pitääkö paikkansa, että entinen TTK juontaja olisi yksi paikan omistajista?

    • Anonyymi

      Kyllä Hyrynsalmen porot ymmärtävät. Ovat viisaita.

    • Anonyymi

      Oisko siellä tehty ilkivaltaa ja siksi portti kiinni ? Kunta kuuluu myyneen sen jollekin henkilölle ja sinne tulee moottoriurheilun keskus.

    • Anonyymi

      Mm. kuuuluisa näyttelie Mikko Leppilampi on osakkaana tuossa yrotyksessä, joka aikoo järjestää ajoharjoitteluradalle jonkilaista rallie rahkakkaimmille.
      Hyrynsalmen porukka saa edelleen ajella avensiksillan ja ikälopuilla pemareillaan Hyryntietä eestaas.

    • Anonyymi

      Ajoharjoittelurata rakennettiin aikoinaan tieliikenteen ajoharjoitteluun, liukkaan kelin harjoitteluun, ei moottoriurheiluun. Luvattiin, ettei siitä aiheudu mitään haittaa, eikä varsinkaan melua. Miten kävi? Paskapuheita olivat sen aikaisen kunnan johtohenkilöiden lupailut. Kun paikallinen autokoulu lopetti ja ajokoulutuskin koki entisessä muodossaan muutoksia, ajoharjoittelurata kävi tarkoituksessaan tarpeettomaksi. Niinpä kunta vastuuhenkilö antoi, tai pikemminkin häneltä otettiin muutamille hyväveljille avaimet radan autourheilukäytölle, piittaamatta itse kunnan vahvistamistaan säännöistä tuon taivaallista. Valtava meteli oli normaalia varsinkin viikonloppuisin, vaikka kunnan sivuilla oli voimassa tarkat radan käyttösäännöt. Lähitaajamassa odotamme nyt kauhulla, minkä melukeskuksen tämä Leppilammen poppoo kehittelee itselleen Hyrynsalmen kunnan epätoivoisella tuella. Eikä toiminnasta ole vaadittu edes ympäristölupaa, eikä semminkään meitä taajaman asukkaita ole osallistettu ennen, eikä jälkeen melutoiminnan aloittamisesta. Ja minkälaisella rahapanostuksella kunta tukee tätä hyvin epäilyttävää toimintaa?

    • Anonyymi

      Ajoharjoittelurata täydentää nykyään erinomaisesti Multikankaan ampumaradan melusaastetta ja on siten erinomainen veto- ja pitovoimatekijä mihin tahansa muuhun, hiljaisempaan paikkakuntaan.

      • Anonyymi

        Hyryn jonnet Moesseeta myöten ajelevat harjoittelemaan renkaitten vingutusta yms Kajaaniin muiden perukkakyläläisten tavoin. Sinne siis kyselijät, samalla halvempaa bensaa tankkaamaan.


    • Anonyymi

      Mullahii seisoo mulukku

      • Anonyymi

        Se on kuule mulukun järki mikä sinulla seisoo.


    • Anonyymi

      Onko Lietekylän moottoriurheilukeskuksen Lieteringin ja tämän kirkonkylän taajaman melukeskuksella, eli Hyrsala Noise Motor racing jokin napanuora taustalla? Esimerkiksi kunnan natsuunan, tahi hänen läheisensä, puoluetoverin, lautakuntajäsenen, hyväveljen, hyväsisaren, rakastaja-poromiehen, hevosmiehen, tahi Kemppaisen osakkuus, tai muu piiloteltava ja salassa pidettävä kytkös?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2898
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      48
      2284
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1654
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    Aihe