Banaanivaltio Suomi

Anonyymi-ap

Persujen, kokooomuksen, kristillisten ja rkp:n muodostaman äärioikeistolainen porvarihallitus on tekemässä Suomesta banaanivaltion.
Valtion, jossa rikkaat entisestään rikastuu ja köyhät entisestään köyhtyy. Suomen ja suomalaisten sosiaaliturva- ja sopimusjärjestelmät leikataan ja tuhotaan.. Työelämän lainsäädäntö ja sopimukset ajetaan alas. Työmarkkinoiden yksinvalta ja pakkolait säädetään täysin työnantajien etujen mukaan. Työehdot ja työsuhteet sanellaan työpaikalla. Sairaana tietysti töihin vaan. Jos joku asioita työpaikalla vastustaa, niin sakkoihin tuomitaan ja irtisanotaan.
Orpo ja Purra ovat toteuttamassa täysin ja yksipuolisesti Suomen työnantajajärjestöjen perimmäisiä toiveita ja tavoitteita, jotka on samat kuin Suomessa 1930-luvulla. Aikaan jolloin ei ollut puhettakaan työntekijöiden oikeuksista ja vapauksista. Eli banaanivaltioksi on herroilla kova pyrky. Ja Purran puolue yksi niistä.
Persuja äänestäneet ja palkkatyöllä elävät duunarit, ovat tästä kaikesta varmaan todella onnellisia

4

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiljaisuus on myöntämisen merkki.

    • Anonyymi

      Demarit teki Suomesta Albaanian! Hallitus sai luottamuksen,joten ihan turha poru koko kesän.

    • Anonyymi

      Vuodesta 2007 ei ole ollut kasvua vaan ollaan eletty velaksi, mitä sinä selität =D
      Turha syyttää tätä hallitusta siitä että ollaan eletty ottamalla pikavippejä ja jaeltu rahaa pitkin maailmaa ja maksettu liian kovia korvauksia työnvälttelijöille

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      177
      5158
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1651
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1018
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      817
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      817
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      768
    9. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      749
    Aihe