Tämä rasismi näyttää kukoistavan kajaanissa melkoisen hyvin, niin vastatkaa rehellisesti kysymykseeni, jotka olette pakolaisia vastaan.
Kuinka paljon teillä jää saamatta rahaa heidän takia?
Kertokaa nyt rehellisesti, miten heidän läsnäolo vaikuttaa teidän talouteen, rahastahan te rasistit narisette, joten kertokaa nyt kun on siihen mahdollisuus
Kuinka paljon teillä jää saamatta rahaa heidän takia?
Kertokaa nyt rehellisesti, miten heidän läsnäolo vaikuttaa teidän talouteen, rahastahan te rasistit narisette, joten kertokaa nyt kun on siihen mahdollisuus
Vastaukset 57
Vanhimmat
Näitä tietoja minäkin olen onkinut näiltä "osattomaksi" jääneiltä. Asialliset ja perustellut vastaukset tuppaavat olemaan tuiki harvinaisia. Seurataanpa nyt näiden selvitysten "tulvaa".
Ne jotka vaahtoavat kuinka pakolaiset kuluttavat rahaa, eivät näköjään osaa antaa mitään selitystä.
Samat normit ne on heilläkin kuin tavallisella pulliaisella ja eivät he huvikseen täällä ole sotaa/vainoa paossa. Ei heillä ole helppoa tulla täysin eri kulttuuriin, etenkin kuin nämä rakkikoirat jotka täällä arvostelevat, eivät helpota heidän sopeutumista yhteiskuntaan.
Älkää viitsikö olla lapsellisia ja kapeakatseisia!!
Sekös se Tapsa on rasismia kun ei vain halua näitä pakolaisia tänne? Siihen on ihan hyvät perusteet, älkää aina vaahdotko rasismista.
Ei ole penniäkään minun palkkapussistani pois nämä viemässä, mutta veroja maksavana haluan niille veroille vastinetta, esimerkiksi hyväkuntoisia teitä, laadukasta terveydenhuoltoa ynnä muuta normaalia, en kaikenmaailman muslimeja tänne nurkkiin norkoilemaan.
Kaupungin talous on ollut jo pitkään päin peetä ja tälläkin viikolla saimme lukea lehdestä mitä lisäkustannuksia pakolaiset lapsineen kajaanilaisille veronmaksajille aiheuttavat. Tästä kun vähänkin joku arvostelee, niin heti ollaan rasistiksi leimaamassa.
Puhumattakaan siitä mitä pakolaiset ovat saaneet jo etelä-suomessa aikaan, näistä ongelmista saa lukea lehdistä melkeinpä joka viikko. Tietystikään kaikesta ei uskalleta edes kirjoittaa. On somalien jengiytymistä, raiskauksia (tietysti niitä tekevät myös suomalaiset, mutta prosentti taatusti pienempi)
Etelässä käydessään näkee erittäin hyvin miten nämä maahanmuuttajat ovat "SOPEUTUNEET" tänne.
On säälittävää haukkua suomalaisia työttömiä jos haluaa sinisilmäisyyden tuskissaan pakolaisia puolustaa. Jos tätä maahanmuuttajaporukkaa haluaa enemmänkin nähdä ja heidän elintavoistaan sekä asenteistaan tykkää, niin suosittelen menemään itse elämään sinne lähi-itään tai afrikkaan. Siellä näette mitä on sivistyksen taso mistä tämä sakki tulee ja mitä tännekin haluatte.
Uskon vakaasti että suuri enemmistö kainuussa ja suomessa EI halua pakolaisia tänne, meiltä ei vaan kysytä mitään vaikka niitä tänne tuodaan. (demokratia?)
Järjestin aiheesta kyselyn tälläkin palstalla; 9 EI-vastausta ja 2 Kyllä-vastusta tuli ennen kuin kysely poistettiin!
Ruotsissa enemmistö ei halua enää maahansa pakolaisia, tuskin vielä vähemmän suomessa haluaa, siitä vaan ei ilmeisesti saa puhua, ja suurin osa ihmisistä vaikeneekin ja antaa rappion vaan lisääntyä.
että sait "tutkimuksessasi" koko kuvan kajaanilaisten mielipiteistä. Meitä "vakikirjoittajia" on täällä ehkä toista kymmentä. Demokratia ei taida toimia tämän palstan kirjoittajien pohjalta.
Eduskunta ja Kajaanin kaupunginvaltuusto on valittu demokraattisissa vaalissa, joka toteuttaa kansalaisten enemmistön päätöksiä.
Tämän paremmin toimivaa demokratiaa ei yksinkertaisesti ole olemassa.
et mahda jallu muistaa että juuri siellä lähi-idässä ja afrikaas on aika tanakat länsimaisenkin sivistyksen lähteet. Toki on ajat ja tavat muuttuneet monin tavoin mutta jotenkin tuntuu että kaikesta uhostasi huolimatta sinä etä pärjäsi missään idässä viikkoakaan. Olet ennakkoluuloinen, sivistymätön,rasisti ja ajatusmaailmaltasi rajoittunut. Ja mistään muista kulttureista et todenäköisesti tiedä yhtään mitään kun et ole ruotsia tai kanariaa pitemmällä koskaan käynyt etkä aio mennäkkään koksa et ymmärrä tai puhu mitään kieliä.
Mut onhan se hienoa että sinunkin elämässäsi on nyt sisältöä kun saat vihata ja levittää rasismia. Mutta maailma muuttuu ja sinä et mahda islle yhtikäs mitään, enkä minä. Mutta sentään koetan välillä ymmärtää sitä, sinuakin.
Mitä sinulta puuttuu? Terveydenhuolto pelaa, koulutus on ilmaista, oikeuslaitos pelaa.
Kaupungin talous ei ole romuttunut pakolaisten seurauksena. Sitä rahaa kun haaskataan kaikenmaailman it-taloihin niin ei se ihmekkään että on kaupungilla taloudellisia vaikeuksia.
Kainuussa ei ole koskaan tiet olleet hyväkuntoisia. Selitäppä mihin veromarkkasi meni ennen pakolaisia? Miksei teitä korjattu ja pidetty kunnolla kunnossa?
Todella hataria väitteitä esität, joita et voi perustella kunnolla. Kirjoituksesi ovat tosiaan rasistisia,tarkistele hieman tarkemmin kirjoituksiasi
Taitaa olla Tapsa2 sulla jotenkin "oma Lehmä ojassa"! Usko nyt hyvällä, että valtaosa ei halua tänne maahanmuuttajia. piste. Mitä sinä T2 ja minä voimme heille täällä antaa? Täällä on työttömyys suomen huippua, täällä on pitkä kylmä pimeä talvi. Eiköhän olisi parasta lähettää heidät takaisin vanhempiensa ja isovanhempiensa luokse, autetaan heitä sinne. Tiedät hyvin, ettei he saa töitä kainuusta, kun ei ole koulutusta, eikä koulu maita.
Mitä olisit T2 mieltä siitä, että nämä sotaa pakoon lähteneet Suomi kouluttaisi YK:n myötävaikutuksella rauhanturvaajiksi ja heidät lähetettäisiin kotimaahansa laittamaan oman maansa asiat oikeille raiteille?
Ei minusta ole hienoa, että joku kansa pilaa oman maansa systeemit, ja tulevat sitten myös tänne pilaamaan tämän maan yhtenäisyyden. Siksi juuri hyvä T2 me keskustelemme tässäkin viestiketjussa.
Jotenkin kuulostaa siltä, että olet tyytyväinen siihen, että tänne tulee maahanmuuttajia. Jos näin on, ei siinä mitään. Toivon kuitenkin jokaista miettimään asioita laajemmin, pitemmälle ja mitä hyvää ja mitä pahaa siitä voi seurata.
Meillä kaikilla on oikeus sanoa mielipiteemme, eikä sinun T2 tarvitse aina hyökätä takaisin haukkuen meidän mielipiteitämme rasistisiksi. Juuri sen vuoksi sinä, T2 olet rasisti!
Lue:Suomen perustuslaki 12§!
Sinulla ei ole mitään tutkimustietoa siitä, että valtaosa vastustaa pakolaisten maahanmuuttoa.
Demokraattisilla vaaleilla valitut päättäjät ovat päättäneet ottaa Suomeen ja Kajaaniin pakolaisia.
Se on ainoa fakta. Piste!
Puhu sinä vaan omasta puolesta, älä yleistä että kaikki olisivat samaa mieltä kanssasi. Jos osaat lukea, niin huomaat että tässä viestiketjussa on myös eriäviä mielipiteitä.
"Mitä sinä T2 ja minä voimme heille täällä antaa?"
Voimme antaa heille mahdollisuuden elää täällä sen aikaa, kunnes tilanne heidän kotimaassa rauhoittuu"
"Täällä on työttömyys suomen huippua"
"Tiedät hyvin, ettei he saa töitä kainuusta, kun ei ole koulutusta"
HUOM. he ovat pakolaisia jotka ovat paossa sotaa/vainoa. Ei heillä lättyrakas ole työlupaa, saatikka mahdollisuutta jäädä elämään lopunikäänsä suomeen. Älä pelkää, eivät he vie sinun suojatyöpaikkaa.
Ja siitä että heidät koulutettaisi rauhanturvaajiksi. Sehän on hyvä ajatus. Rupea ajamaan asiaa eteenpäin.
Millä lailla he pilaavat yhtenäisyytesi?
LUE: Maalaisjärjen käyttöohjeet 123§
Kirjoituksesi pitää paikkansa. Kun sinä ja minä ja naapurit Matti ja Liisa käyvät äänestämässä omaa ehdokastaan demokraattisissa vaaleissa, annamme heille "valtakirjan" hoitaa meidän asioitamme, eikö niin? Kuitenkin poliitikot joutuvat tekemään päätöksiään myös meitä kuulematta, eikö niin? Noh, antaas tämän olla, tiedät mitä tarkoitan.
Kysymääsi tutkimustietoa siitä, että valtaosa vastustaa pakolaisten (ja huom. maahanmuuttajien) maahanmuuttoa, ei minulla ole, mutta jos siitä on tehty jonkinlainen selvitys, löydän sen sinulle.
Epävirallista tutkimustietoa kyllä piisaa. Tässä nyt vaikka aluksi yksi. Tämä on suomi24-foorumilta, kuten huomaat:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000075&posting=22000000008478478
Muitakin epävirallisia tutkimustietoja löytyy. Etsin vielä virallisiakin.
Hyvä nimimerkki: "vastaus", ei sinullakaan ole virallista, saati sitten epävirallista tutkimustietoa siitä, että valtaosa ei vastustaisi maahanmuuttoa. Vai onko?
Ei ole tutkimustietoa, ei sinulla ei minulla. Kaikkein vähiten luotan näihin "tutkimuksiin" näillä keskustelupalstoilla.
Ei demokkraattisessa yhteiskunnassa voida mennä siihen, että jokaisesta asiasta pidetään kansanäänestys. Suomen hallinto on maailman parhaita. Valitamme sellaisista asioista, jotka jossain muussa valtiossa olisivat pienimpiä paheita.
Kyllä mustamies katsoo ympyrässä kun sille näytetään koulutusasiaa.Ei halua itse tarttua asiaan,syönistä ei viivästy joten onhan jokin asia kunnossa.Vietiinpä tässä muutama 10.vuotta niinsanottuun kehitys maahaan Valmetti traktori työkaluineen että ei näitten naiset olisi yksin pitänyt työt tehdä.Vuoden päästä menivät katsomaan miten elämä on muuttunut.Olihan sen muuttunut sen verran naiset kyykkivät edelleen pelloilla,mutta kylän päälikkö hyppäsi valmetin penkille ja peräkärryille loput miehet.Ajetiin naapurikylään kortinpeluuseen.Eläköön kehitys apu.
Kansa on useinkin eri mieltä, kuin päättäjät. Sen sinäkin tiedät!
osa kansasta on aina eri mieltä. Demokratian vuoksi enemmistön mielipide on ratkaiseva. Erimieltä olosta on esimerkki meidän monipuoluejärjestelmä. Niillä joilla on eniten kannatusta, saavat suuremman päätösvallan.
Jos joku väittää, että kansa on erimieltä päättäjien kanssa, voi tarkistaa kantaansa. Kuten alussa mainitsin, osa kansasta on aina eri mieltä. Täydellistä yksimielisyyttä ei käytännössä liene mistään asiasta.
Kyllä niihin menee rahaa ja se on saleetti !!
Ja jostakin se on pois.
Muutenhan kaikki maailman pakolaiset voisi ottaa Suomeen jos niistä ei olisi kuluja.
Ja jos johonkin lisätään yhteiskunnan varoja, niin jostakin se on pois. Tämä on selvä yhtälö.
Ja jos maahanmuuttajille lisätään, niin se on suomalaisilta pois.
Mitä tulee taas eri rotujen ja uskontojen rauhanomaiseen yhteiseloon, niin kannattaisi tutustua vähän maailman tilanteeseen.
Ei tainnut oikein entisessä Jugoslaviassakaan rauhanomainen yhteiselo onnistua !!
Eikös näiden ulkomaan elävien rikostilastoissa esiintyminen ole paljon yleisempää kuin varsinaisten suomalaisten !!
Mitä tekisi suomalainen jos se jostain syystä joutuisi lähtemään pakolaiseksi johonkin outoon maahan ?
Tulisiko ensimmäisenä mieli tehdä rikoksia ?
Se ei varmasti pidä paikkansa, ainakaan yleisesti. Tietysti ulkomaalaisten tekemät rikokset päätyvät kirjoituksina iltapäivälehtiin ja näinollen luovat käsitykset että ulkomaalaiset tekevät rikoksia enemmän kuin suomalaiset.
Otappa feikki tarkemmin selvää, esimerkiksi tilastotietoja ja linkitä ne tänne.
En tiedä teistä feikeistä eli tapsa2 ja tapsa jotakin mitä milloinkin, mutta minäkin muistan lukeneeni lehdistä sen tosiasian, että ulkomaalaiset tekevät Suomessa enemmän rikoksia kuin kantaväestö.
Ja se kyllä ihmetyttää, että näinkö he palkitsevat sen Suomeen pakolaiseksi pääsyn ?
Eli ei kannata kenenkään uskoa, että kaikki ns. pakolaiset ovat jotakin pulmusia.
Eli pysykää tapsat ja muut hepsut realiteeteissä.
Ei minulta mitään puutu. Monelta muulta puuttuu terveys ja työ ja semmoset ihan normaalit asiat.
"Kainuussa ei tiet ole koskaan olleet hyväkuntoisia" Ilmeisesti ei tarvisi olla vieläkään???
Veromarkkani menivät aikoinaan kaikkeen muuhun ihan normaaliin, mihin yleensä ottaen on aikoinaan alettu veroja keräämään. Ei ulkomailta tuleviin elintasopakolaisiin.
Kylläpä on hataraa.
mutta....eipä niitä työvoimassa näy....en ole yhtään pakolaista nähnyt vielä tekevän töitä
Olisiko yksi syy siihen se, että usein palkkaamassa ovat ihmiset, joiden asenne ulkomaalaisiin on sama kuin monella täällä. Olen lukenut esim. eräästä suhteellisen korkeakoulutetusta ulkomaalaisesta miehestä, jolle ei oman alan töitä löytynyt, joten aloitti hommat siivoojana.
Ja kun seuraavan kerran käyt Virossa tai Ruotsissa laivalla, niin kiinnitäppä huomiota juuri laivasiivoojiin. Niillä kerroilla kun olen laivalla käynyt, on suurin osa siivoojista ollut muita kun syntyperäisiä suomalaisia. Suht paskaa hommaa, luulisin. Aika moni suomalainen varmaan mieluummin makaa kotona kun lähtee muiden oksennuksia siivoamaan.
ajattelinpa minäkin nyt työntää lusikkani tähän soppaan. sen vain haluaisin sanoa, että ettehän te voi luokitella ketään MIKSIKÄÄN jos ette heitä tunne? ajatelkaa asia näin päin, että itse menisitte jonnekin muualle maahan (ihan mistä syystä vain), niin teitä ei hyväksyttäisi mihinkään. En usko että heilläkään on helppoa jättää oma kotimaansa ja tulla tänne rasistien kiusattavasti. Tottakai he saavat rahaa elämiseen, mutta ei heidän elämää raha onnelliseksi tee. He varmasti haluaisivat tutustua paikallisiin ihmisiin ja saada uusia ystäviä??Jokainen kulttuuri on ihan erilainen, ei meidän suomalaisten kulttuuristakaan joka maassa pidetä! Niin ja naurettavaa, että joku vetää johtopäätöksiä tältä palstalta, että halutaanko tänne pakolaisia vai ei. Tätä palstaa pyörittävät yhdet ja samat ihmiset. Minusta ainakin meillä kaikilla olisi helpompaa, jos jokainen yrittää edes tulla toimeen keskenään, eikä jauha PASKAA.
aletaan pakolaiseksi, ostetaan tumman ruskeata lankkia ja perustetaan uuspakolaisten heimo
Mennään ulkomaille ja tullaan rajalle puhuen semmoista kieltä että tulkkia ei löydy. Piiretään kauhukuvia siitä kuinka minua vainotaan .Siitä heruu vähintään 1vuosi vapaata elämää veromarkoilla jota sinäkin olet aikonasi maksanut.Hyvää sapatti lomaa.
sulla taitaa olla kokemusta asiasta höhöhöhöhöhöhöhöhöhööööööööö!
aina olla kaksi puolta, oli sitten rasisti tai ei....kellään meillä valkolaisella ei ole kokemusta pakolaisena olosta, joten antakaa aiheen olla...menee ne muitten soskun rahoilla elävien joukossa, sillä niitähän pakolaiset on ja valkolaisetkin, jotka elää kaikenlaisten avustuksien varassa
Sinulla on ainoat järkevät ja perustellut vastaukset. Esität hyviä kysymyksiä, joihin toiset eivät osaa edes vastata. Tiedät asioista enemmän kuin muut. En usko kuitenkaan että saat mitään asenteita muuttumaan tämän palstan kautta. Jätetään suosiolla nämä Kajaanin juntit elämään omaa "sivistynyttä" elämäänsä.
Tapsa2, mutta olen osallistunut tähän keskusteluun ja olen Tapsan ja sinun kanssasi Keiju aivan samaa mieltä. Päätämme tämän keskustelun voittajina. Eiväthän nämä vastaväittäjät osaa muuta kuin hermostua ja uhkailla. Jos heille esittää asiallisen kysymyksen, he vain vastaavat, että "rahhoo männöö". Hyvää kesää sinulle ja muillekkin, jotka osallistuivat keskusteluun.
Ihan mielenkiinnon vuoksi halusin kuulla hyviä perusteluja ihmisiltä, jotka jostain syystä vihaavat pakolaisia, tosin järkevät ja perustellut vastukset olivat harvassa. Pakolaisia vihataan, muttei tiedetä miksi. Tästähän voi päätellä jotain.
Jokainen voi muuttaa maailmankuvaansa, jos ei ole niin ahdasmielinen räyhääjä, kuin eräät kirjoittajat.
Ei muuta kun hyvää kevään jatkoa sinulle keiju ja muillekkin erimielisyyksistä huolimatta.
Vai vielä voittajina, hah hah.
Kyllähän se on taas näiltä yltiömyönteisesti pakolaisiin suhtautuvilta jälleen kerran lapsellista puhetta.
Jos joku vähänkin kyseenalaistaa näitä asioita, niin heille heti napsahtaa rasistin leima otsaan tai muuten mollataan epäsivistyneeksi.
Säästöjä etsitään ja asioita kyseenalaistetaan monilla yhteiskunnan sektorilla, mutta miksei tätä asiaa kukaan kyseenalaista.
Samat tahot ovat kyllä mankumassa rahaa joka asiaan kunhan se vaan on yhteiskunnan rahaa.
Tehkääpä kerrankin jotakin humaania omilla rahoillanne ja lahjoittakaapa vai alkuun puolet omaisuudestanne näiden pakolaisten hyväksi.
Onnistuuko ?
Jälleen soopaa. Tuskimpa kovinkaan moni pakolaisia vihaa vaan kyseenalaistaa muuten asioita !!
Tässä Suomi-nimisessä maassa on hölmöjä höpläytetty niin monet kerrat, että kannattaisi miettiä kaksi kertaa ja kyseenalaistaa myös näissä pakolaisasioissa käytäntöjä.
Lapsellista toimintaa muutenkin koko tämä keskustelu eli muka pyydetään mielipiteitä asiasta ja kun niissä vähänkin tulee kyseenalaistamista näille avaajille, niin kirjoittajat ovatkin jo sitten rasisteja ja kainuulaisia juntteja.
Eli menkääpä vähän itseenne ja miettikääpä oletteko todella tässä asiassa jotakin kaiken tietäviä ja suurta sivistystä osoittavia tahoja !!
Vaikuttaa teidän toimintanne kyllä joltakin muulta. Joten lopettakaa masinointinne !!
Osa Suomen kansalaisista tekee työtä pakolaisten eteen joten kukapa sitä työpaikkaansa haukkuu, ja jos viellä maksajana on suomen kansa niin työtähän riittää pitempään mitä kauemmin asiaa puidaan.Eikö pohjoismaat ole turvallisia maita,kun lähtöpassin saanut otetaan Suomeen ja tutkitaan asia uudelleen.Syy edellä mainittu työpaikka.
Kokoomus on aivan oikealla linjalla siinä, että
pakolaispolitiikkaa pitää myös Suomessa tiukentaa.
kun tässä viikonlopun yli on lukenut keskustelua, että tuolla tapsalla on jossain vaiheessa elämää noussut hieman kusi päähän. Tapsa näkee kaikki suomalaiset vähänkin huono-osaiset myös huonompina, sivistymättöminä ihmisinä. Melko ahdasmielisen oloinen asenne myös hänellä. "Rasismi" - ja "Rasisti" -nimityksiä hän osaa käyttää, ei mitään muuta. Jospa hän osaisi edes perustella mitä hyötyjä sitten näistä maahanmuuttajista on meille?
Eipä näköjään osannut kommentoida siihenkään kun kerroin pakolaisten muualle (esim. etelä-suomeen) tuomista ongelmista , ei kannata huolehtia, ei kukaan muukaan pakolaisten suuri ystävä osaa siihen vastata kuin että suomalaiset ovat ihan samanlaisia jne...
Sille nimimerkittömälle, joka luuli minun tekevän kaikki johtopäätökset tämän palstan perusteella voin kertoa ettei asia näin ole. Mitä tästä maahanmuuttoasiasta olen keskustellut ihan konkreettisesti tuntemieni hyvinkin eri-ikäisten ja erilaisissa asemissa olevien ihmisten kanssa olen huomannut että maahanmuuttajien "ystäviä" on hyvin vähän.
Erikoista muuten on myös se, että näitä sotaa paossa olevia näkyy olevan hyvin suuri osa "sotimisiässä" olevia nuoria miehiä.
Eikös muuten ole aika kummaa, että tästä maahanmuuttoasiasta ei saa suoraa puolesta/vastaan - kyselyä järjestää palstalla kun se heti poistetaan?
Palaan asiaan kun jälleen yhteyden ääreen pääsen, jopa kirjoittamaan.
terveisin "ahdasmielinen" ja "rasistinen" sekä "ennakkoluuloinen" sivistymätön jallu-setä.
Tämä keskusteluhan on osoittautunut erittäin kiinnostavaksi viestien lukumäärästä ja lukukerroista päätellen. Johtuneekohan siitä että tänne on eksynyt kirjoittamaan muutkin kuin pakolaisvastaiset ihmiset? Eihän siitä keskustelua saa aikaiseksi, jos kaikki ovat samaa mieltä
ei nyt itse ymmärrä, ei kaikki ole ollut läheskään samaa mieltä, sinä puhut RASISMISTA, jotkut kirjoittaa totuudenmukaisesti, niillä on suuri ero, RASISMI on ihan jotain muuta, mitä sinä ymmärrät.
Luuletko että en erota asiallisia kommentteja ja rasistisävytteisiä katkeria kirjoituksia?
Rasismi on minulle tarpeeksi tuttu käsite, joten tutkaile tarkalleen mitä rasismi tarkoittaa, sinä tässä et näy ymmärtävän sanan merkistystä
Valitkaa tämä Tapsa2 koko maailman kuninkaaksi.
Hän tietää kaiken ja vielä enemmän.
Saa nähdä pysyykö tämmöiset kaiken tietävät koko ikänsä näin tietävinä vai josko ikä tuo mukanaan ymmärtämystä siitä, että kaikki ei ole aina sitä mitä sen luulee olevan.
tapsa kenties entinen taistolainen? Eihän aikanaan heidänkään aatettaan ja ihanteitaan saanut arvostella?
olen seuraillut tätä viestiketjua ja myönnän olevani rasisti, mutta vain niitä kohtaan jotka ovat tulleet tänne ns. helpon rahan takia.
Toiseksi en asu Kajaanissa, vaan pääkaupunkiseudulla.
Ainoat pakolaiset joille nostan hattua ja kunnioitan ovat ne ns. "venepakolaiset".
He opiskelivat kielemme ja menivät töihin tai perustivat oman yrityksen.
Muistaakseni sitää tehtiin tutkimus siitä, kuinka hyvin he olivat sopeutuneet/työllistyneet ja taisipa työllisyysprosentti olla heidän joukossa ~80%.
Tuo on siis vain muistini mukainen luku -parempimuistiset voisivat korjata jos on väärä tieto.
Ei minunkaan pussista se raha suoranaisesti pois ole, mutta onhan se selvä asia, että pakolaisvirta Suomeen on tullut veronmaksajille ylimääräisenä kuluna.
Jostakin se raha on pois, jotta pystytään elättämään nämä pakolaiset.
Joku kirjoitti työlupien puutteesta somaleilla joten herää kysymys -miten venepakolaiset saivat aloittaa työntekemisen??
Tänäpäivänä monissa kunnissa ja kaupungeissa on talous huonossa jamassa, joten ihmettelen miten valmiita ne ovat ottamaan lisää menoja pakolaisista.
Valtio ei maksa kuitenkaan kaikkia heistä aiheutuvia kuluja.
Voitte vapaasti haukkua rasistiksi minua, mutta mielestäni tärkeysjärjestys pitäisi olla tässäkin asiassa -eli Suomen asiat kuntoon (Vanhukset, Sotaveteraanit, työttömyys, koulutus ja terveydenhuolto) ja sitten vasta pakolaisille apu joka suunnataan sinne mistä ovat tulleet.
Heille suunnattava apu sisältäisi myös rauhanturvajoukot.
Vastuun kantamisella tarkoitan että on annettava ihmisille turvapaikka, jos he tarvitsevat sitä.
Terveydenhuolto suomessa pelaa, sotaveteraaneista huolehditaan kohtuuhyvin, vanhuksista myös. Kaikilla on katto päänsä päällä, joten mitä puuttuu vielä?
Jos lähdettäisi siitä että sen maan talous tulee olla priimakunnossa joka ottaa pakolaisia vastaan niin ei sellaista maata löydy. Työluvat ovat pakolaisille ja ulkomaalaisille kiven alla eikä niitä kovin helpolla myönnetä, joten onko se näiden hädänalaisten pakolaisten syy jos suomen valtio pihtaa työlupia?????
Kyllä Kajaaninkin on samalla tavalla kannettava vastuu antamalla paikan näille pakolaisille, kuin monet muutkin suomen kaupungit ja monet muut maat.
Joten lopetetaan tämä turhanpäiväinen oman napaan tuijottaminen ja katsotaan asioita laajemmin!!!
Mihin unohtui mainitsemani koulutus/työttömyys?
Oletkos joutunut koskaan odottamaan esim. lääkärille pääsyä jopa kuusi tuntia -tämä siksi, kun kaupungilla ei ole varaa palkata lisää lääkäreitä -minä olen.
Teveydenhuolto voi teoriassa toimia, mutta käytännössä ei.
Eduskunnan tekemät lait esim. hammashoidosta ovat yhtätyhjän kanssa, kun ei rahat riitä niitä toteuttamaan.
Kouluja lopetetaan ja luokkakokoja suurennetaan, kun kaupungilla EI ole rahaa -tästä tulee varmasti olemaan ongelmia niin oppilaille kuin opettajille.
Moni varmaan miettii omaa luokkakokoa -"olihan meilläkin isot luokat".
Itse kävin kansakoulussa kolme vuotta siten, että siinä oli kaksi eriluokkaa samassa tilassa, mutta tänä päivänä opetuksen laatu/sisältö on erilaista ja vaativampaa.
Ikävä kyllä kaikilla ei ole vieläkään omaa/vuokrattua kotiansa, vaan joutuvat asumaan vanhempiensa/tuttaviensa kotona -löydät varmaan netistä tarkempia tietoja vapaista asunnoista/asunnon tarvitsijoista.
Puhutaan siis koko maasta ei pelkästään Kajaanista tässä asunto-asiassa.
Tuo mainintasi "onko se näiden hädänalaisten pakolaisten syy" -kysynpä näin, että millä rahalla he tänne tulivat?
Laajemmin asiaa katsottuna olen edelleen samaa mieltä, kuin ekassa kirjoituksessani -eli apu sinne mistä ovat tulleetkin.
Suomesta voi sanoa sen, että kaikkilla suomalaislla ei todellakaan kaikki pelaa niin hyvin kuin mitä luullaan.
Miten muuten selitettävissä on nämä leipäjonot ?
Entä asunnottomat ? Mikä katto on heidän päänsä päällä ?
Terveydenhoitokaan ei pelaa niin hyvin kuin yleisesti kuvitellaan.
jne.
Eli ensin suomalaisten asiat kuntoon ja sitten vasta pakolaisten rahoitukseen. Tämä olkoon prioriteetti tässä asiassa.
Mitä tulee vastuunkantamiseen Kajaanissa tai Suomessa, niin se ei ole kuin poliittinen päätös astetta jämäkämmästä pakolaispolitiikasta ja vastuunkantoa ei ole niin paljon.
Joten lopeta itse turhanpäiväinen omaan napaan tuijottaminen ja katso asioita laajemmin!!!
Ihmettelen vähän yksinapaista ajatteluasi tässä asiassa. Taidat hankkia toimeentulosi jonakin ohjaajana pakolaiskeskuksessa ja näin sinun oma toimeentulosi onkin kiinni tästä pakolaisten tulosta. Jos ei olisi pakolaisia, niin silloin sinä taitaisit itse joutua työttömäksi.
http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:2:0:0,4:2:1:1:2005-05-29,4:305548,1:0:0:0:0:
vastaavan tyyppisiä uutisia sieltä etelästä saa lukea lehdistä viikoittain. Entäs Malmö Ruotsissa?
Hyvä T2! Olen ollut mukana tässä viestiketjussa sen alusta saakka. Sinulle vielä kerran muutama kommentti.
Kuten itse kirjoitit; ota nyt kahvikuppi käteen ja lue asiat uudelleen. Sinä jauhat samaa asiaa! Olet pyytänyt minulta vastauksia kysymyksiisi, ja minä olen vastannut niihin. Sinä et ole kommentoinut vastauksiani, miksi? Jos kysyt mitä vastauksia, lue viestiketjun alusta esim. vastaus kirjoitukseeni.
Näin kirjoitit:
"Uskonto on tietysti eri kuin meillä, mutta mitä siitä? Tuo vääräuskoisten vihaaminen taitaa olla täysin tuulesta temmattu."
Näin sinulle vastattiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000227&posting=22000000008664687
En varmaan ollut ainoa, joka odotti Sinulta T2 kommenttia vastaukseeni, mutta sitä ei ole vieläkään tullut! Siis heitä kommenttisi vaikka nyt.
Vielä muutama kysymys Sinulle T2.
Mitä tarkoitat, kun kirjoitat: "sotaveteraaneista huolehditaan kohtuuhyvin, vanhuksista myös." Eli Sinäkin T2 tiedät, että tässä asiassa on parantamisen varaa.
Mikä ihmeen hinku Sinulla T2 on huudella nyt maahanmuuttajien työlupien perään? Vastaa nyt edes tähän! Täällä kainuussa on alkuperäisasukkaita, jotka ovat ottaneet opintolainat ja opiskelleet ammattiin, mutta ei heille ole työpaikkoja, vaikka työlupa olisi! Älä ainakaan rupea selvittämään, ettei suomalaisille työt kelpaa! Kuten itsekin tiedät, (vai tiedätkö?) ei maahanmuuttaja tarvitse lupaa opiskeluun! Miksi heille on tappista jopa suomenkielen opiskelu?
Viimeisessä kappaleessa kirjoitit:
"Kyllä Kajaaninkin on samalla tavalla kannettava vastuu antamalla paikan näille pakolaisille, kuin monet muutkin suomen kaupungit ja monet muut maat.
Joten lopetetaan tämä turhanpäiväinen oman napaan tuijottaminen ja katsotaan asioita laajemmin!!!"
Minullapa on Sinulle T2 parit kysymykset, vastaatko myös näihin? Tiedätkös , paljonko maahanmuuttajia on esimerkiksi Suomen rikkaimmassa kunnassa Kauniaisissa? Kun olet perillä niin hyvin tästä mamu-asiasta, kertoisitko myös syyn Kauniaisten tilanteeseen! Pitäisikkö meidän ottaa oppia sieltä?
Myös muitten maiden pakolaispolitiikasta sen verran, että se on kiristynyt. Nyt Suomeen tulee maahanmuuttajia jopa viiden eri maan kautta. Niissä maissa heille ei ole annettu turvapaikkaa, koska heillä ei ole siihen mitään syytä. Nykyään Suomi on ainoa maa joka ottaa heidät tänne. Syy siihen on Suomen sekainen poliittinen tilanne.
Sinulla T2 on se "oma lehmä ojassa", etkä näköjään näe muiden mielipiteitä.
tuijottamisesta sanoisin T2:sen harjoittavan sitä eniten, koska häneltä on jäänyt moneen asiapitoiseen vastaukseen antamatta se lopullinen kommenttinsa.
Pitäisi asioita katsella todellakin tarkemmin ja nähdä se, että tämän kertaiset pakolaiset tulevat tänne vain ja ainoastaan helpon rahan ja elämän takia.
Koskaan ei Suomalainen tule saamaan samoja etuja sossusta/kunnalta tai valtiolta -eli ilmainen asunto, rahaa vaatteisiin/ruokaan, ilmaisia matkoja ja kaikki tämä tekemättä mitään, jos ei oteta työnteosta sossussa käyntiä.
Maahanmuuttajat palstalta voi itsekukin käydä lukemassa erilaisia mielipiteitä asiasta.
T2:nen sinunkin pussista on pois tämä elintasopakolaisten hyysääminen esim. korkeampi verotus (ei välttämättä ansiotuloista).
"apu sinne, mistä ovat tulleetkin" Jokuhan totesi, että omalla rahalla ovat tulleet, tai ainakin ajatus oli tämä. Päättelen, ettei heillä ole rahasta pula omassa maassaan. Joten apu sinne?? Sotilaallista apua?
Minä muuten kävin kansakoulua siten, että samassa luokassa oli luokat 4 - 7.
Lähinnä rauhanturvajoukkoja, jos niitä nyt edes tarvitaan.
Onhan siellä kuitenkin niitä köyhiä oltava, kun eivät kaikki ole tänne tulleet -joten nehän sitä apua siellä tarvitsevat.
Ei kuitenkaan rahallista, vaan lähinnä annettaisiin lääke- ja elintarvikkeita.
Taisi koulunkäyntisi olla aikamoista sirkusta oppitunnin aikana tai sitten pienet oppilasmäärät/luokka.
Meitä oli yhdistetyllä luokalla muistaakseni ~40 oppilasta.
Tämä Tapsa2 taitaa saada palkkansa näiden pakolaisten avulla ja siksi niitä niin kiihkeästi puolustaa. Lienee joku pakolaisohjaaja.
Vaan hän lienee tehnyt enemmän hallaa kuin hyötyä tälle olkaa suvaitsevia pakolaisille ajatelulle kommenteillaan, joissa vähänkin erilailla pakolaisista ajattelevat on leimattu hänen taholtaan rasisteiksi ja junteiksi.
Tiedoksi että tapsa2 ei saa näiden pakolaisten avulla minkäänlaista elantoa. Se on täysin minun asiani millä tavalla leimaan ja ketä, ei ole sinun asiasi sanoa mitä teen ja mitä ajattelen! Huolehdi vaan omista kullanarvoisistasi aatteistasi, niin takuuvarmasti pysyt loppuelämäsi junttina
Kylläpä Tapsa2 haukkuu toisia helposti.Olit olevanasi sivistynyt.Jos sivistyneet toimii noin,niin minäkin olen mieluimin JUNTTI.
juntteja me ollaan, ehkä se on vaan hyvä niin! Onhan se hienoa että on noita sivistyneitä ja huippuälykkäitä koko maailman pelastajia!
Siinä osoitus Tapsa2:n sivistyksestä.
Kaikki jotka eivät ajattele kuten hän ovat juntteja !!! Näin hän tekee itsestään vielä junttejakin typerämmän olion eli moukan !!
Ei voi kun sääliä tätä Tapsa2 ja hänen pääkoppansa pienuutta. Hänellä lienee ollut ankea lapsuus ja hiekkalaatikonkin vanhemmat olivat epähuomiossa täyttäneet soralla.
Käydä maaseudulla koulua 1950 -luvulla. Silloin oli hyvät tavat kunniassa, eikä "sirkusta" päässyt tulemaan. Lahjakas oppilas pystyi hyödyntämään ylempien luokkien opetusta.
Tuleppas vilkaisemaan tänne kuurnan puoliskolle.Täällä meidän ihanat pakolaisemme osaavat jopa viedä roskat oikeaan roskalaatikkoon, viedään pussillinen otetaan kaksi tilalle.Pienet lapsukaiset laitetaan viemään roskia, mutta kuinkas ollakkaan roskalaatikot ovatkin isompia kuin he ja mitäs sitten tehdään?No nakataan pussit tietysti laatikoiden viereen, jotta toiset pienokaiset saisivat levitellä niitä tekemisen puutteessa tai ehkäpä niistä vielä löytyy jotakin käyttökelpoisatkin.Ja kuinkas kajaanin pietari siihen reakoi?No nostaa vuokrien hintaa!No isommat lapset kuikkivat toisten ikkunoista sisälle ja heille siitä mainittaessa näyttävät keskisormea..