Tekoäly käyttöjärjestelmässä

Anonyymi-ap

Veikkaan, että Linuxeen tulee ensimmäisenä tekoälyohjelma, ja siitä kehittyy myös turvallisin.

6

346

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niitähän on jo! mm ISS asemalla ollut Ubuntu apuri!

    • Anonyymi

      Nyt ei voida oikein tekoälystä vielä puhua jos prosessointikykyä on vähemmän kuin Cray-2:ssa.. tai no - saahan sen vastauksen laskettua sitten varmaan jo kuukaudessa kotikoneella..

    • Anonyymi

      Operassa ollut jo pitkään ARIA.

      • Anonyymi

        Korealaisen autonvalmistaja KIAn uusi EV9-sähkömaasturi pitää sisällään erittäin modernia pohjoismaista tekniikkaan. Alps Alpinen kehittämässä kojelaudassa käytetään norjalaisen TouchNetixin kosketuspiirejä. Ne perustuvat avoimeen RISC-V-arkkitehtuuriin.

        Kyse on yrityksen AX54A-sirusta. Sen mahdollistaa rivin pintakosketuspainikkeita. Tämä ominaisuus on piilotettu ja taustavalaistu älykäs pinta kojelaudassa, joka aktivoituu koskettamalla. Patentoitu TouchNetix-voimantunnistustekniikka tarjoaa lisätason toiminnallista turvallisuutta käyttäjän vuorovaikutuksen aikana. Nämä painikkeet tarjoavat käyttäjille kotitoiminnon sekä audio-videonavigoinnin (AVN) infotainment-järjestelmää varten.

        AXiomin yksisiruteknologian ansiosta kosketus, voimantunnistus ja haptinen laukaisu ovat myös käytössä, jolloin KIA ja Alps Alpine voivat integroida kaikki nämä toiminnot yhdellä piirillä.


    • Anonyymi

      Tekoäly on älyä joka pystyy tekemään mitä tahansa - prosessointirajoitteinen tekoäly on usein suunnattua tekoälyä, jolla on rajalliset kyvyt esim. puhe-tekstiksi konversio. Varsinaisesti se ei ole vielä älykkäällä tasolla ymmärtämässä sanottua, mutta pystyy syöttämään em. perusteella tietokantahakuja - monista tämä voi näyttää siltä, kuin tietokone osaisi ajatella vaikka siitä ei ole kysymys.
      Nykyisillä koneilla lähes kaikki tekoäly-toiminnot perustuu vastaavanlaiseen huijaukseen eli kone voi hakea nopeasti isosta massasta tapahtumia vastaavuuksia ja reagoida sen mukaan mikä malli sopii parhaiten tilanteeseen. Sanoisin, että kyse on usein ennemminkin älykkäästi käytetyistä antureista: Esim. auton saa ajamaan melko helposti kaistaa pitkin seuraamalla kameralla tietä. Nopeusrajoitukset on kuva-tekstiksi konversio ja sitten muutaman viitteen tarkistus missä ympäristössä teksti löytyi - paljon hankalampi on havaita hirvi joka ei näy kamerassa - parempi siis laittaa mukaan lämpökamera ja katsella sillä, koska nyt näkymä on selkeä.

    • Anonyymi

      Johan linuxille on tekoälyä tarjolla. Varsinkin githubissa. Minulla jo nokian äplärisä (linux-laite) on tekoälyn ohjaama kamera, tjs.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe