Globetelli

Anonyymi-ap

Voisiko joku suomentaa minulle tuon Globetelin hinnaston. Veikkaan että nuo lasketaan yhteen eli tekee 12.80e/kk

https://ibb.co/xg8zV6s

6

1290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä suomentamisessa siinä on? Selvästihän nuo on kerrottu mitä myyvät. Rajoittamaton on rajoittamaton ja käytön perusteella laskutettavat sitten yksikkötaksalla.

      Kallishan tuo näköjään on ja tarjoaa vain hitaita yhteyksiä.

      • Anonyymi

        Ois ihan kohtuullinen tuo 100M jos hinta olisi pienempi tai datamäärä isompi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ois ihan kohtuullinen tuo 100M jos hinta olisi pienempi tai datamäärä isompi?

        Nyt on tossa 60 Gt 100 M:n siirtoa muistaakseni 16,90€/kk:ssa.? Mielellään pitäisi olla vähintään 100 Gt tai mielellään ylikin. Saa helposti menemään:) Mieluummin lisää siirtoa kuin halvempi perusmaksu? En kuitenkaan siirry Globeteliin koska juuriinsa nosti hintoja. Ei enää kovin kilpailukykyiset hinnat verrattuna perusoperaattorsihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on tossa 60 Gt 100 M:n siirtoa muistaakseni 16,90€/kk:ssa.? Mielellään pitäisi olla vähintään 100 Gt tai mielellään ylikin. Saa helposti menemään:) Mieluummin lisää siirtoa kuin halvempi perusmaksu? En kuitenkaan siirry Globeteliin koska juuriinsa nosti hintoja. Ei enää kovin kilpailukykyiset hinnat verrattuna perusoperaattorsihin.

        Katotaan jos joskus vielä tulee 5G?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katotaan jos joskus vielä tulee 5G?

        Olettaisin, että Globetelille tulee 5G sitten, kun isot operaattorit julkistavat ensimmäiset 6G -liittymät.

        Tästä on kuitenkin aivan turha syyttää Globetelia.

        Syyllinen on tämä kolmikko: dna, Elisa, Telia = 3 isoa operaattoria.

        Nuo 3 isoa ylläpitävät sellaista politiikkaa, että siihen kaikista uusimpaan verkkoon ei näitä verkkoa vuokraavia pikkuoperaattoreita päästetä kohtuuhinnalla lainkaan. Eli: JOS Globetel päättäisi nyt tuoda myyntiin 5G -verkkoon pääsevät liittymät, niin valitettavasti siinä tapauksessa Globetelille tulisi huomattavia hinnankorotuksia.

        Samaan 3 ison pitämään hintapolitiikkaan kuuluu myös se, että yksikään noista 3 isosta operaattorista ei myy kohtuuhintaista 5G -liittymää.

        Samoin: on noiden 3 ison päätös, että yleensäkään on edes olemassa sellaista termiä kuin "5G -liittymä".

        Mikään ei estäisi (verkon omistavaa) operaattoria lopettamasta tuota 2G/(3G)/4G/5G -jakoa, ja myydä sellaisia liittymiä, jotka pääsevät kaikkiin verkkoihin.
        Operaattori voisi edelleen harrastaa hintadifferointia sillä, että halvemmissa liittymissä olisi hitaat datanopeudet ja kalliissa liittymissä nopeat datanopeudet, mutta halvalla voisi saada esim. 0,1 Mbit/s -liittymän, joka kuitenkin toimii vaikkapa 5G -verkossa, jos päätelaite tukee 5G -verkon käyttöä.

        Isot operaattorit eivät halua noin toimia!

        Valtiovallan olisi pitänyt vaatia 3G -verkon lopettamissuunnitelmista päätettäessä, että kukin operaattori voi valita jomman kumman seuraavista vaihtoehdoista:

        1) 3G -verkkoa ei lopeteta eikä sen tukiasemamäärää tai tukiasemien sijaintia huononneta.

        TAI

        2) 3G -verkko lopetetaan, mutta samalla operaattori sitoutuu siihen, että kaikilla liittymillä pääsee kaikkiin verkkoihin (mutta nopeuserot eri hintaisten liittymien välillä ovat edelleen sallittuja), jollei asiakas toisin päätä. Se, että "asiakas päättää toisin" ei saa vaikuttaa liittymästä perittäviin maksuihin. Eli asiakas voisi halutessaan laittaa vaikkapa 5G -eston, jos uskoo netissä kiertäviin huhuihin siitä, että 5G -koodauksessa olisi jotain terveyshaittoja, mutta liittymän hintaan tällainen 5G -esto ei saa vaikuttaa.

        Koska valtiovalta ei pidä kuluttajien puolta, tämä saattaa asiakkaan huonoon tilanteeseen:

        Asiakkaalla on 3G -verkkojen lopettamisen jälkeen vain 2 huonoa vaihtoehtoa:

        1) Maksaa 5G -liittymästä sekä 5G -kelpoisesta päätelaitteesta

        tai

        2) Tyytyä 4G -liittymään, mutta 3G -verkon lopettamisen jälkeen tässä on asiakkaalle vakava haittapuoli: JOS operaattorin 4G -verkkoon tulee jokin häiriö- tai vikatilanne, niin kun 5G -verkkoon on operaattori estänyt pääsyn ja 3G -verkko on lopetettu, niin tuossa tilanteessa puhelin putoaa 2G -verkkoon!

        Juuri tuon takia valtiovallan olisi pitänyt kertoa operaattoreille, että 3G -verkon saa lakkauttaa vain sillä ehdolla, että kaikilla liittymillä on pääsy kaikkiin verkkoihin.

        Eli 3 isoa tekevät sitä, että se uusin verkko on operaattorien mielestä erityisen arvokas, ja siksi siihen pääsystä vaaditaan lisähintaa - sekä asiakkailta että verkkoa vuokraavilta muilta operaattoreilta (jollainen Globetel on - sehän toimii Telian verkkoa vuokraamalla).

        Toki uuden verkon rakentaminen maksaa operaattorille jotakin, ja tästä näkökulmasta voisi perustella sitä, että saadakseen käyttöön 5G -nopeudet pitää maksaa enemmän.
        Mutta voisi myydä liittymää, jossa on 4G -verkon maksiminopeuden tasolle rajoitettu nopeus (tai jopa tätä pienempi nopeus) mutta joka silti toimii myös 5G -verkossa.
        Ongelma on siinä, ettei isot operaattorit näin halua tehdä.


    • Anonyymi

      Globeettel

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      271
      17593
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12491
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5158
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe