Globetelli

Anonyymi-ap

Voisiko joku suomentaa minulle tuon Globetelin hinnaston. Veikkaan että nuo lasketaan yhteen eli tekee 12.80e/kk

https://ibb.co/xg8zV6s

6

1252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä suomentamisessa siinä on? Selvästihän nuo on kerrottu mitä myyvät. Rajoittamaton on rajoittamaton ja käytön perusteella laskutettavat sitten yksikkötaksalla.

      Kallishan tuo näköjään on ja tarjoaa vain hitaita yhteyksiä.

      • Anonyymi

        Ois ihan kohtuullinen tuo 100M jos hinta olisi pienempi tai datamäärä isompi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ois ihan kohtuullinen tuo 100M jos hinta olisi pienempi tai datamäärä isompi?

        Nyt on tossa 60 Gt 100 M:n siirtoa muistaakseni 16,90€/kk:ssa.? Mielellään pitäisi olla vähintään 100 Gt tai mielellään ylikin. Saa helposti menemään:) Mieluummin lisää siirtoa kuin halvempi perusmaksu? En kuitenkaan siirry Globeteliin koska juuriinsa nosti hintoja. Ei enää kovin kilpailukykyiset hinnat verrattuna perusoperaattorsihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on tossa 60 Gt 100 M:n siirtoa muistaakseni 16,90€/kk:ssa.? Mielellään pitäisi olla vähintään 100 Gt tai mielellään ylikin. Saa helposti menemään:) Mieluummin lisää siirtoa kuin halvempi perusmaksu? En kuitenkaan siirry Globeteliin koska juuriinsa nosti hintoja. Ei enää kovin kilpailukykyiset hinnat verrattuna perusoperaattorsihin.

        Katotaan jos joskus vielä tulee 5G?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katotaan jos joskus vielä tulee 5G?

        Olettaisin, että Globetelille tulee 5G sitten, kun isot operaattorit julkistavat ensimmäiset 6G -liittymät.

        Tästä on kuitenkin aivan turha syyttää Globetelia.

        Syyllinen on tämä kolmikko: dna, Elisa, Telia = 3 isoa operaattoria.

        Nuo 3 isoa ylläpitävät sellaista politiikkaa, että siihen kaikista uusimpaan verkkoon ei näitä verkkoa vuokraavia pikkuoperaattoreita päästetä kohtuuhinnalla lainkaan. Eli: JOS Globetel päättäisi nyt tuoda myyntiin 5G -verkkoon pääsevät liittymät, niin valitettavasti siinä tapauksessa Globetelille tulisi huomattavia hinnankorotuksia.

        Samaan 3 ison pitämään hintapolitiikkaan kuuluu myös se, että yksikään noista 3 isosta operaattorista ei myy kohtuuhintaista 5G -liittymää.

        Samoin: on noiden 3 ison päätös, että yleensäkään on edes olemassa sellaista termiä kuin "5G -liittymä".

        Mikään ei estäisi (verkon omistavaa) operaattoria lopettamasta tuota 2G/(3G)/4G/5G -jakoa, ja myydä sellaisia liittymiä, jotka pääsevät kaikkiin verkkoihin.
        Operaattori voisi edelleen harrastaa hintadifferointia sillä, että halvemmissa liittymissä olisi hitaat datanopeudet ja kalliissa liittymissä nopeat datanopeudet, mutta halvalla voisi saada esim. 0,1 Mbit/s -liittymän, joka kuitenkin toimii vaikkapa 5G -verkossa, jos päätelaite tukee 5G -verkon käyttöä.

        Isot operaattorit eivät halua noin toimia!

        Valtiovallan olisi pitänyt vaatia 3G -verkon lopettamissuunnitelmista päätettäessä, että kukin operaattori voi valita jomman kumman seuraavista vaihtoehdoista:

        1) 3G -verkkoa ei lopeteta eikä sen tukiasemamäärää tai tukiasemien sijaintia huononneta.

        TAI

        2) 3G -verkko lopetetaan, mutta samalla operaattori sitoutuu siihen, että kaikilla liittymillä pääsee kaikkiin verkkoihin (mutta nopeuserot eri hintaisten liittymien välillä ovat edelleen sallittuja), jollei asiakas toisin päätä. Se, että "asiakas päättää toisin" ei saa vaikuttaa liittymästä perittäviin maksuihin. Eli asiakas voisi halutessaan laittaa vaikkapa 5G -eston, jos uskoo netissä kiertäviin huhuihin siitä, että 5G -koodauksessa olisi jotain terveyshaittoja, mutta liittymän hintaan tällainen 5G -esto ei saa vaikuttaa.

        Koska valtiovalta ei pidä kuluttajien puolta, tämä saattaa asiakkaan huonoon tilanteeseen:

        Asiakkaalla on 3G -verkkojen lopettamisen jälkeen vain 2 huonoa vaihtoehtoa:

        1) Maksaa 5G -liittymästä sekä 5G -kelpoisesta päätelaitteesta

        tai

        2) Tyytyä 4G -liittymään, mutta 3G -verkon lopettamisen jälkeen tässä on asiakkaalle vakava haittapuoli: JOS operaattorin 4G -verkkoon tulee jokin häiriö- tai vikatilanne, niin kun 5G -verkkoon on operaattori estänyt pääsyn ja 3G -verkko on lopetettu, niin tuossa tilanteessa puhelin putoaa 2G -verkkoon!

        Juuri tuon takia valtiovallan olisi pitänyt kertoa operaattoreille, että 3G -verkon saa lakkauttaa vain sillä ehdolla, että kaikilla liittymillä on pääsy kaikkiin verkkoihin.

        Eli 3 isoa tekevät sitä, että se uusin verkko on operaattorien mielestä erityisen arvokas, ja siksi siihen pääsystä vaaditaan lisähintaa - sekä asiakkailta että verkkoa vuokraavilta muilta operaattoreilta (jollainen Globetel on - sehän toimii Telian verkkoa vuokraamalla).

        Toki uuden verkon rakentaminen maksaa operaattorille jotakin, ja tästä näkökulmasta voisi perustella sitä, että saadakseen käyttöön 5G -nopeudet pitää maksaa enemmän.
        Mutta voisi myydä liittymää, jossa on 4G -verkon maksiminopeuden tasolle rajoitettu nopeus (tai jopa tätä pienempi nopeus) mutta joka silti toimii myös 5G -verkossa.
        Ongelma on siinä, ettei isot operaattorit näin halua tehdä.


    • Anonyymi

      Globeettel

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      363
      8113
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2452
    3. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      843
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      71
      836
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      806
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      793
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      792
    8. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      756
    9. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      11
      746
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      683
    Aihe