Kaupunki alkaa olla konkurssikypsä kun ei ole varaa enää katuvaloihin.
Valojen sammutus on alkanut
Anonyymi-ap
34556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kaikki vero raha tarvitaan hyvin vointi himmelin palkkoihin ja muihin meno eriin ja tämän #Hämtonin suurimman ja kauneimman toimialan vaatimaan miljardi luokan ja kaupungin historian suurimman puhalluksen palatsiin, eli ASS:iin.
Hauskana humoristisena yksityiskohtana tässä kaupungin historia suurimassa vero vedätyksessä, voidaan mainita että ASS:in persusta on jo alettu tervaamaan tervahenkisillä puisilla ajoratakaiteilla. Ja hymyssä suin veronmaksaja maksaa terveytensä temppeliä seuraavat sata vuotta.
Sitä ei olla taas ihan kartalla meillä on Euroopassa isompi sotatila mikä vaikuttaa meillä hintoihin ja myös sähköön joten sitä säästetään ja pidetään katkoja sen takia että Ukrainassa soditaan. Ilmeisesti tämäkin on uusi asia joillekin että venäjän raja on nyt kiinni ja ilmatila suljettu eikä yksikään Valko-Venäjän kone saa laskeutua mihinkään.Meillä on pakolaisia ruokittavana ja ukrainalaisia majoitettuna. Kiitos kun olette tyhmiä ilkeitä inhottavia ette auta yhtään suomea ihmisiä ette edes kuulu tänne varmaan.
Totta. Ransu on huudellu että käyvät ulkomailla tutustumis reissuilla. Ihan lentokoneella.
Koronarahat jaettiin ylimäärräisinä vapaina. No kohta kunta-alaa odottaa jättipalkankorotusten takia lomautukset. Mutta näin ne politiikot hoitaa taloutta. Päin perZZettä.
Zzz voi muuttaa zzz maahan
ZZ top on kova !
Hämeenlinnassa on turhan paljon lamppuja. Vähemmälläkin selviää, kun autossakin on valot. Tuolla ruotsissa kierrellessäki huomasin, ettei niitä lamppuja ihan jokaiselle syrjäpolulle laiteta. Miksi esimerkiksi rantareitillä on valot. Kävelin sen kerran keskiyöllä läpi, eikä ketään tullut vastaan. Aika tuhlausta polttaa valoja tyhjälle.
Tapahtumapuistossakin oli valot yölläkin kun aukesi. Näkyy avaruuteen patemmin. Sittemmin kun tapahtumat on vähentyneet on kyllä ihan fiksusti vähennelty muutama valonheitin.
Tarkoitat että kävely teiden valoissa olisi liiketunnistin joka sytyttäisi lampun kun liikettä on lähellä.
Autoissa olevat valot ei auta pyöräilijöitä kävelijöitä koirien ulkoiluttajia vanhuksia koululaisia mitenkään.
Uudet Led-valot juuri mitään sähköä kuluta.
Ei ole rahaakaan juurikaan mitään.
Pakolaisiin on rahaa
Ja sinun elättämiseen.
Mustien lamppuharjojen valkoise hampaat ja silmämunat leijuvat hämtownin sakeassa yössä !
Roadmanit kiittää.
Vanhuksen eläkkeet suistavat maan konkurssiin. Leikattava puolet heti.
Todella hieno asia, nyt on kohdillaan, suur kiitokset säätäjälle, veronmaksajat kiittää, lisäksi ympäristökuntien hiljaisten tieosuuksilta on valojen käyttöä harkittu lopetettavaksi.
30 v Taksia pyritelty lähes yötä päivää, ihmetys on ollut suuri, metsätaipaleilla valot loistaa harakoille, tosin eivät nekään lennä yö, aikaan, joten valot voi pitää sammuksissa.
Aurinko laskee tammikuussa klo 15, ei ole ihan yö silloin. Tämä johtaa muutenkin hiljaisen maaseutumiljöön lopulliseen hiljentymiseen. Jo nyt kantakaupungissa on ns. sininen hetki, 30 minuuttia auringonlaskun jälkeen, kun kevyenliikenteenväylillä kulkua joudutaan välttämään., kun katuvalot syttyvät 40 - 45 minuuttia auringon laskusta. Tämä tietenkin rajoittaa elämää myös kantakaupungissa. Kyllä taajamassa lakisääteiseen tienhoitoon kuuluu kevyenliikenteenväylien tarvittava valaistus. Nyt tämä LAKISÄÄTEINEN VELVOITE ei toteudu. No, lainvalvontaahan #Hämtonissa ei ole muka-poliisin seurauksena.
Hv-kerhon pikkupoliitikkojen suhmurointien seurauksena - surullisen kuuluisa Hämeen sähkön koplaus keinottelijoille ja rahan kiskureille - kansa kulkee nyt pimeässä ja elämä supistuu.
Tarkennuksena, yleisen tarkoituksenmukaisuuden ja sen mukaisen oletettavuuden näkökohdasta poiketen, laki ei - ainakaan yksi yhteen logiikalla - velvoita katuvalojen päällä pitämiseen.
Näissä ei ole säädöstä katuvaloista
Laki kadun ja eräiden yleisten alueiden kunnossa- ja puhtaanapidosta https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780669#L2
Maankäyttö- ja rakennuslaki https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990132#L12
Maankäyttö- ja rakennusasetus https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990895#L9
vaikka katulaki toteaakin, "Kadun kunnossapito käsittää ne toimenpiteet, joiden tarkoituksena on pitää katu liikenteen tarpeiden edellyttämässä tyydyttävässä kunnossa. ja "kunnossapidon tason määräytymisessä otetaan huomioon liikenneturvallisuus", josta voi johtaa säännön että taajamassa sijaitsevat kulkemisen kannalta merkitykselliset ja tarpeelliset kevyenliikenteenväylät on pidettävä pimeän aikaan valaistuina liikenneturvallisuuden tähden.
Vaikka laki ei täten yksi yhteen määrääkkään kevyenliikenteen katuvaloja pidettäväksi pimeän aikaan, löytyy edellä kuvatun mukaisesti määräys "absraktimmalta" tasolta, jonka abstraktin tason alakäsite yksi yhteen logiikkakin on.
Väistämättä tästä syntyy käsitys, että katuvalojen kanssa pelaamisella "kokeillaan kepillä jäätä" syntyykö pimeistä kevyenliikenteenkin teistä haloota, ja kuinka paljon tästäkin voidaan säästää ja siirtää säästyneet verovarat esimerkiksi kaupungin johtajan ja muiden merkkihenkilöiden palkkoihin ja palkkioihin.
Ja eihän siitä mitään kalabaliikkia synnykkään, kevytliikenne kun koostuu lähinnä yhteiskunnalliseen keskusteluun osallistumattomista ja äänestysikää saavuttamattomista, sekä köyhien vähemmistöstä, kun valtaväestö kulkee pimeänkin aikaan autolla, joiden ajovalot eivät myöskään pimeässä kulkevaa auta vaan aiheuttavat häikäisyä ja vieläkin heikomman tien näkyvyyden pimeässä.
POLIISI VALVOO ENSI VIIKOLLA TEHOSTETUSTI PUHELINTEN JA TURVALAITETIDEN KÄYTTÖÄ AJON AIKANA.
Siinähän se valvonta jo oli, pelote kerran vuodessa valvonnasta.
Konsultilta voisi tilata tutkimuksen valoista? Aina siihen löytyy satatonnia. Eli tarvitsemme tietoa valojen sammutuksesta mitä siitä seuraa. Tuleeko pimeää?
Paikalliset pimentäjät uhkaavat myös aurinkopaneeleita ja akkuja.
Sähköverkon kaksoislaskutuksesta toinen lasku menee "ilmasiirron" ylläpitämiseen, jolla rosvotaan akuista ja aurinkopaneeleista virrat (hakutermi on wireless energy transfer). Elenia on todellisuudessa puolueiden luottamustoimissa toimineiden taustalle jättäytyneiden poliitikoiden harrastus, joka onkin niin mieluisa ettei ole toista.
He on katsoneet kuka on tehnyt suurimmat sijoitukset aurinkopaneeleihin ja yrittävät tehdä niistä niin pienet kuin mahdollista tällä "ilmasiirrolla". Myös sähköautojen akut kiehtovat sitä porukkaa.
Sähköautoilla ja aurinkopaneeleilla ei täällä kuulemma sovi pärjätä.
Kiinnostaako "elenian" eli ex-kv-puh-joht. porukoiden puuhat?
Tässä on ote Italiasta vuodelta 2004: "an electrical wire lying on the floor that was not plugged in to the mains inexplicably caught fire". When he reported the incident to his superiors in Milan he was told to sober up.
Ja vielä: "the regional civil defence chief, said the fires and blasts seemed to derive "from a dispersion of electrical energy, but the origin of the presumed dispersion has yet to be determined"."
https://tinyurl.com/4abzc7pv
Heillä on siellä ollut sikäläinen elenia ja samalla tavalla paljon entisiä kv-puh-joht porukoita. Muuta ei tarvita tuollaiseen.
Hämeenlinnassa on ollut ainakin vuodesta 2018 lähtien tuo tilanne mutta siihen päälle vielä luvattomasti kohdistetut ultra-pulinat, sekä öiset "luonnolliset pakkoliikkeet". On myös kolmella sylinterillä käyvät neli- ja kuusisylinteriset bensiinimoottorit. Niistä ei ole mitään hyötyä kenellekään. Täällä vallitsee kehityskelvoton terrorimonopoli.
Elenia on ex-poliitikoiden ja heidän vähemmän tunnettujen taustavaikuttajien "alter-ekojen" yhdistelmä. Vähemmän tunnetut piinaavat taustaistujat haluaisivat "tehdä ulosmarssin" ja ovat hieman kateellisia porukan tunnetuille tahoille. Taustaistujat haluaisivat olla starboja vaihteeksi.
Nyt he ovat omasta mielestään epäilyttäviä outoja tyyppejä ja hahmoja hämärän rajoilla. Vaikka niin ei pitänyt olla.
Hämeenlinnassa on kaikesta muusta pulaa kuin lampuista. Kadut rapistuvat puhki ja koulut on ongelmissa. Silti Hämeenlinnassa valaistaan mm. Täysin tyhjää rantareittiä. Samoin on tuolla syjäkylillä. Ei siellä ketään keskiyöllä kulje. Kotonaki pitää sammutta valot huoneista joissa ei ketään ole. Sama koskee kaupunkia.
> Kotonaki pitää sammutta valot huoneista joissa ei ketään ole.
Noin 0,25 neliömetriä aurinkopaneelia saattaa riittää valaisemaan yhden huoneen.
No ei sitten tarvi sammuttaa valoja. Miten tuo tieto muuten liittyy ketjun aiheeseen?
Ja aurinkopaneelit katu lampuissa tekee niistä nollaenergiavalaisimia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nollaenergiatalo
Nollaenergiakatulamppu on katulamppu joka tuottaa energiaa yhtä paljon kuin kuluttaa. Kokonaiskulutuksen summa vuositasolla on nolla.
Nollaenergia sulla on housuissas.
Ni mihin ne rahat on kadonnut? Verot on korkeella? Poliisit on saanu. Missä rahat on rimpsa ja rautio???
Kova RR RI SENTÄÄN DDR
Kävelin pimeässä kooiran *askaan ja törmäsin sillan kaiteenseen, putosin *askajorpakkoon, mutta kengä putsaintui. En voi siis hakea korvausta kaupungilta pimeässä sotkeentuneesta kengästä, mutta entä vikaantuneesta puh elimestä?
Tervetuloa #Hämptoniin. Iltapierun sivuilla mainoiksilla parfymoituun *askakasaan.
Sama koskee Vuoresta jossa on silta missä ledvaloilla tehty taideteos on ollut pimeänä jo 2 vuotta osittain säästösyistä. Paljonko mahtaa säästöä kertyä... Samalla häiriöt ja ilkivalta kohdistuu asuntoihin, pyöriin...Jouduttu ilmoittamaan varkaudesta viranomaisille. Eikö vain huoltoyhtiön tyypit laulaneet sen ympäri kylää ja heidän mukulat ...
> Nollaenergia sulla on housuissas.
Elenian paholais- ja pääkallokuvioitu maanalaisporukka näyttää painostavan länsimaalaisia bensiinimoottoreita mutta sitten voikin paljastua, että myös sähköautojen akut sippaavat https://tinyurl.com/34sem2xk
Mikkelin akkutehtaan tuotteetkaan ei auta kun ei ne vaan toimi. Akku ei voi pelkästään näyttää akulta.