Koetan asentaa Libre Officea. Käytössä Windows 11. Pitäisi muuttaa sovellussuositusten asetuksia, koska ohjelma ei ole storesta. Homma tyssää siihen, että pääsen kohtaan "sovellusten lisäasetukset (valitse sovellusten hankkimispaikka) . Mutta mitä sen jälkeen?
Libre Officen asennus
Anonyymi-ap
101042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä lienet sählännyt. Libreoffice asennetaan valmistajan sivulta löytyvällä/ladattavalla .exe tiedostolla. Se käynnistetään ja seurataan ohjetta.
Johtuu varmaan siitä, että minulla on Windows 11 s-tilassa enkä saa sitä pois
No lue tuolta:
https://support.microsoft.com/fi-fi/windows/windows-10-n-ja-windows-11-s-moden-usein-kysytyt-kysymykset-851057d6-1ee9-b9e5-c30b-93baebeebc85
Jos sinulla on Windowsissa s-mode (senile) käytössä niin älä koske siihen. Sen käyttöönotto on varmasti ollut perusteltua. Kysy omaishoitajalta asiasta.
En vaan pysty annettujen ohjeiden mukaan poistamaan s-tilaa. Minulla ei vaan tule näkyviin " Siirry pois s-modesta - sivua"
Kysy apua joltain osaavalta?
Mene nyt ensin ainakin sinne Microsoft Storeen ja poista se tila sieltä. Ilmoituksen "Olet S-tilassa" pitäisi näkyä heti Storen yläosassa. Siellä pitäisi olla myös painike tästä tilasta poistumiseen.
Kun ei näy mitään em. Mikähän hitsi tässä nyt mättää?
Siis ei näy mitään "olet s-tilassa" kohtaa....
Tarkista että onko se s-mode päällä vai ei:
"To check if your PC is using S-Mode go to Settings > System > About. On the About page, scroll down to the “Windows Specifications” section. If you see the words “in S mode” to the right of the Edition entry, you’re using an S Mode PC. If you don’t, you’re not using S Mode."