Onko joku huomannut että, kylä on täynnä tyhjiä liike-tiloja? Ja koko ajan tulee niitä lisää.
Lorun loppu?
16
1252
Vastaukset
- Anonyymi
Siellä oikein nero.!Taitaa olla muuallakin sama ongelma.Verkkokaupat..muuttotappiot..
- Anonyymi
Onhan Sysmässä näitä vahvuuksia , niinkuin Pinxsinmäki ja Marina ja lisää tulee kun kunta ostaa viellä Talasniemen . Niin alkaa rahaa tulemaan oikein suokuokalla !
- Anonyymi
Nyt tulee silta Ohrasaareen.Vois melkein lyödä vetoa et ei mee putkeen.Onkohan yhtä korkea kuin vanha.Vai kierrettävä Kirkkolahden kautta?
- Anonyymi
Likipitäen 17 vuotta olen tällä kylällä asustellut ja tänä aikana on tänne rakennettu uusi 2000m2 Tokmannin myymälärakennus ja n. 2400m2 S-marketin liikekiinteistö. Rantaterassi rakennettiin sen pienen hirsimökin tilalle. Liikehuoneistoja on suurin piirtein saman verran tyhjillään ollut kaikki nämä vuodet. Muuttoliikettä on yrittäjillä ollut paikasta toiseen ja ainoa poistunut liikekiinteistö taitaa olla Napostella.
- Anonyymi
Mutta , kenen kannattaa tyhjiä liiketiloja ylläpitää jos niistä on vaan peklkkiä kuluja ? Kirpputoreja ei kannata tänne enempää perustaa , niitä on nyt jo liikaa !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta , kenen kannattaa tyhjiä liiketiloja ylläpitää jos niistä on vaan peklkkiä kuluja ? Kirpputoreja ei kannata tänne enempää perustaa , niitä on nyt jo liikaa !
Kirpputoreja on tietääkseni 2, olisi hyvä olla lisäksi sellainen mistä voisi vuokrata myyntipöydän, ei oikein kiinnosta olemassa olevat, on vain halppis tavaraa. Missä niitä tyhjiä liiketiloja nyt on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirpputoreja on tietääkseni 2, olisi hyvä olla lisäksi sellainen mistä voisi vuokrata myyntipöydän, ei oikein kiinnosta olemassa olevat, on vain halppis tavaraa. Missä niitä tyhjiä liiketiloja nyt on?
Pitäisi ensin löytyä alvin maksaja myyntipöydälle.
- Anonyymi
Vanhan purkaminen maksaa maltaita, helpompaa jättää rapistumaan. Olen onneksi nähnyt sen kulta-ajan, jolloin oli sitä oikeaa elämää. Huoltosuhde taitaa olla aika korkea yhtä työssäkäyvää kohtaan. Siinä syy, miksi hiljenee niin palvelut kuin investoinnit. Erittäin surullista.
- Anonyymi
Joo jättää oman onnensa nojaan , niinkuin tohtorilakin kyllä nuoriso vandalisoi ja hajottaa !
- Anonyymi
Takatukan ja mummon aikakausi taitaa onneksi olla finaalissa. Onneksi toiselle maistuu halpa makkara. Nauttikaa!
- Anonyymi
Ei tosiaan,edessä päin.
- Anonyymi
Itseasiassa sulla taitaa olla b luokkaa kakkosessa.
- Anonyymi
Muilutus pitäs palauttaa lailla takasin.
- Anonyymi
Näin on, on hiukksen autio olo kun käyn Sysmän keskustassa, mutta muutoin paikkakunta ja kirkonkylä ovat idyllisiä ,aitoa itä-hämäläistä ilmapiiriä. Palveluita keskustassa tarvitaan että elinvoima säilyy, ja yrittäjyyttä. Pitää suosia aina sitä omaa siinä lähellä tarjolla. Mutta nuo nuoret jotka pörrää äänekkäillä mopoillaan yötä myöden on pantava kuriin , ja oikein kovalla määräyksellä. Ehkä heillä pitäis olla rata jolla ajaa iltaisin tiettyyn kellonaikaan asti ja sitten hiljaisuus.
- Anonyymi
Se on sitä rokotevastaisten touhua.
- Anonyymi
Olenko rokotevastainen jos olen ottanut kaikki tärkeät rokotteet mutta jättänyt turhat eli influenssa a ja b sekä covidi rokotteen ottamatta?Voitko kertoa oi suuri älykkäin oraakkeli?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst305650- 2154378
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1473847Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1433319PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija253052Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58361938Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191708Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.581682Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251425Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271368