Silja Linen satama Tukholmassa

Mamma

Olen lähdössä nelihenkisen perheeni kanssa ruotsinristeilylle kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna Silja Linen laivalla.
Emme ole aikaisemmin matkustaneet Silja Linella, ainoastaan Vikingillä ja Tallinkilla, joten tuo Siljan Tukholman terminaali on ihan vieras paikka.
Ajattelinkin kysellä, että millaiset yhteydet Siljan terminaalista (Tukholmassa) esim. Gamla Staniin ja keskustaan? Lähteekö läheltä terminaalia lauttoja Djur Gårdeniin?

Kiitos tiedoista!

11

12808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopa kävellä

      En nyt muista kummallako puolella "jokea" Siljan terminaali olikaan, mutta joka tapauksessa Vikingin ja Siljan terminaaleilta on mielestäni ihan sopiva kävelymatka keskustaan ja vanhaan kaupunkiin. Takseilla on satamassa kiinteät ja mielestäni matkaan nähden kohtuuttomat hinnat. Toki maanalaista voi käyttää myös, katsoo netistä vaikka asemat etukäteen.

    • Alma

      Värtanin satamasta kannattaa ottaa Siljan bussi keskustaan, cityterminaleniin. Maksaa 25 SEK/suunta (olisko 3€) ja takaisinpäinkin pääsee. Laivan infosta saa aikatauluja. Mielestäni kätevä yhteys satamasta keskustaan ja takaisin!

      • terminaali

        Niin, siljan terminaali on ihan eri suunnassa kuin viikkarin, ja kävelymatka on melkoinen, olisko 5-10 km tai jotain. Bussi tosiaan hyvä vaihtoehto, kysy vaikka laivan infosta lisää, sieltä saa myös lippuja.


      • Ciampino
        terminaali kirjoitti:

        Niin, siljan terminaali on ihan eri suunnassa kuin viikkarin, ja kävelymatka on melkoinen, olisko 5-10 km tai jotain. Bussi tosiaan hyvä vaihtoehto, kysy vaikka laivan infosta lisää, sieltä saa myös lippuja.

        Siljan terminaalista kävelee parissa kymmenessä minuutissa Skanssenille (Junibacken yms.), Viikkarilta kestää kolme varttia. Molemmista satamista on puolen tunnin kävely keskustaan (T-centralen).


      • reissaaja
        Ciampino kirjoitti:

        Siljan terminaalista kävelee parissa kymmenessä minuutissa Skanssenille (Junibacken yms.), Viikkarilta kestää kolme varttia. Molemmista satamista on puolen tunnin kävely keskustaan (T-centralen).

        Skanssenelille 20 minuutissa, lähes 10 km ? huh taidat harrastaa kävelyä, minulla menee pöyrälläkin kauemmin.


      • treelta
        Ciampino kirjoitti:

        Siljan terminaalista kävelee parissa kymmenessä minuutissa Skanssenille (Junibacken yms.), Viikkarilta kestää kolme varttia. Molemmista satamista on puolen tunnin kävely keskustaan (T-centralen).

        Me kävelimme vanhasta kaupungista helteellä (todella hitaasti:)) Värtanin satamaan, vei vajaan tunnin. Eli matkaa on vain 3,5km, ei paha rasti.


    • myyrä

      Metrolla pääsee hyvin keskustaan ja vaikka Gamla Staniin. Slussenin lähistöltä,tai Skeppsbrolta(muistaakseni) pääsee lautalla Djurgårdeniin. Laivan infossa varmaan tiedetään.

      Metroasema löytyy muutaman sadan metrin päästä terminaalista.
      Terminaalissa on viitoitus metroon. Kävellään ylikulkusiltaa terminaalista, pienen puistikon läpi ja kadun yli. Lähdetään katua oikealle ja (muistaakseni) seuraavasta kadunkulmasta vasemmalle ylämäkeen. Metroasema on alle sadan metrin päässä em. kadunkulmasta kadun oikealla puolella.
      "Kaikki" muutkin menevät sinne, perässä vain.
      Tukholmassa metrolippu ostetaan lipunmyyntikojusta ja samalla kerrotaan asema mihin ollaan menossa.

    • teemu

      Metroa olen melkein aina käyttänyt.

      Keskusta ja vielä tuo Siljan terminaalia lähinnä oleva Gärdetin asema on samaa matkavyöhykettä. En tiedä lasten hinnoittelusta, mutta aikuinen maksaa yhden vyöhykkeen sisällä liikkumisesta 2 leimaa, joten keskustaan menemisen hinnaksi tulee yksittäisillä lipuilla 2*15 SEK = 30 SEK.

      Jos on useampi matkustaja (tai on menossa kauemmaksi), kannattaa ostaa etukäteen useamman leiman lippu. Helpoiten ostat lipun Siljan laivan infosta (hintakin on sama kuin maissa): 10 leiman lippu maksaa 80 SEK ja 20 leiman lippu 145 SEK.

      Hintaesimerkki
      Jos kaksi aikuista menee satamasta keskustaan ja tulee illalla takaisin:
      - Yksittäisillä lipuilla hinnaksi tulee 8*15 SEK = 120 SEK.
      - 10 leiman lipulla hinnaksi tulee vain 80 SEK ja lippuun jää vielä kaksi leiman paikkaa jemmaan.

      Vielä sellainen asia, että kukin leima on voimassa tunnin leimauksesta, joten tuon ajat voit ajella matkavyöhykkeen sisällä vaikka huvikseen, ristiin rastiin, jos siltä tuntuu. Jos tuon tunnin voimassaoloaikana päätät vaihtaakin linja-autoon, niin silloin kai veloitetaan yhden leiman verran lisää (en ole tästä asiasta varma).

      Siellä Siljan laivan infossa osaavat varmaan kertoa teille edullisimman tavan matkustaa.

      • pappa9854

        teemu voisitko selittää tarkempi siitä lipun ostosta


    • Kirta

      Tukholman keskusasemalta metroon, pois pysäkillä nimeltä Gärdet. Sieltä on sitten opasteet Silja Linen terminaaliin.

      • Kirta

        Jos olette menossa terminaalista kaupunkiin päin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2967
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2879
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2333
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1833
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1689
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1619
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1235
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1060
    Aihe