Kirjoja nuorille ja nuorille aikuisille lentämisestä.

Anonyymi-ap

Olen lukenut kaksi kirjaa, joista molemmat käsittelee lentämistä.
Kerron kirjasta, jonka nimi on Sokkolento (Flying Blind), 2003. Kirjan on kirjoittanut Frank Peretti. Kirja on osa seikkailusarjaa ja se on tarkoitettu nuorille, mutta juoni kelpaa kaikille. Kirja on ytimekäs ja kiinnostava. Sivuja on vain 136, joten kirjan pystyy lukemaan nopeasti.

Kirja lennättää suoraan yläilmoihin, jossa 14-vuotias Jay lähtee lentämään setänsä kaksipaikkaisella pienkoneella, kunnes äkkiä he joutuvat samalle reitille matkustajakoneen kanssa ja törmäävät turbulenssiin, joka vie lentäjältä tajun ja sokeuttaa Jayn. Lentäjiä ei ole muita kuin tajuton setä, joka on lentäjä ja sokeutunut Jay, joka on kokematon lentämään ja eikä pysty ohjaamaan konetta kuin sokkona. Kirja hiljentää kuuntelemaan ohjaamon ääntä ja myös Jayn ja lennonjohdon välistä keskustelua, kun tilanne tiivistyy ja koneen polttoaine on loppumassa. Jayn konetta ohjataan merelle päin, koska uskotaan, ettei poika pysty sokeana laskeutumaan lentokentälle.

Toisessa kirjassa on aitoa iloa lentämisestä, sillä sen on kirjoittanut lentäjä, joka osasi kirjoittaa tarinan, joka on aito ja mahtava tarina kaikenikäisille.

Lokki Joonatan. (Jonathan Livingston Seagull), 1970. Uusintapainos, 2009. Kertoo Lokista, joka on löytänyt elämän tarkoituksen lentämisestä. Tuohon lentämiseen liittyy, jotain paljon tärkeämpää. Siihen liittyy uusi alku ja elämää suuremmat kysymykset. Lokki Joonatan häipyy kaukaiselle rannalle kirjan lopussa ja jättää oppilaansa pohtimaan elämän suurinta olemusta. Korkeimman Lokin Kuvaa. Loppujen lopuksi Lokki Joonatan ei ollutkaan mikään tavallinen Lokki vaan Korkeimman Lokin Poika. Ehkäpä Lokki Joonatan ei ollut lokki lainkaan. Kiinnostavaa on kirjailija Richard Bachin vertauskuvallisuus Jumalan Sanaan, joka ilmeni Jeesuksessa. Kirja on faabeli. Klassikko, joka säilyy sukupolvesta toiseen. Kirjan voi ostaa kirjakaupoista, netistä tai lainata julkisesta kirjastosta. Suosittelen lämpimästi kyseistä kirjaa kaikenikäisille. Kirja on helmi kirjojen joukossa.

4

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lokki Joonatan on uusi alku sille, joka on sen lukenut.

    • Anonyymi

      Aina yhtä ajankohtainen.

    • Anonyymi

      Siri Kolu: Kesän jälkeen kaikki on toisin. Sukupuoli-identiteettinsä kanssa kipuileva teini harrastaa purjelentoa yhdessä isäsä kanssa.

      Heikki Mansikka: Hornet-lentäjä. Kertoo siitä, millaista hävittäjälentäjän koulutus ja arki ovat todellisuudessa. Ja vähän muustakin. Kirjan luettuasi tiedät paljon (hävittäjällä) lentämisestä.

    • Teini-iässä luin Leif Hamren kirjoja: ”Lentokone kadoksissa”, ”Hyppää, Petter” ja oli kai niitä muitakin. Hamre oli norjalainen hävittäjälentäjä ja tiesi mistä kirjoitti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4949
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1519
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1411
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1153
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      967
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      151
      824
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe