WC-pönttö ulisee

Anonyymi-ap

WC-pönttö on alkanut pitämään ulisevaa ääntä kun se ottaa uuden huuhteluveden.
Mistä ihmeestä on kyse, onko kukaan kuullut moisesta ilmiöstä???
Ääni on vieläpä hyvin voimakaskin.

10

1122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskenmeno

    • Anonyymi

      Vedenpaine vaihtelee useasti, minkälainen asumus no kyseeshä...

      • Anonyymi

        Normaali kunnan vesi. Vanhahko Arabian pönttö. Vesivettiili siellä kai värähtelee.


    • Anonyymi

      Venttiilin kalvo ja neula kaipaavat uusimista. Tai jos koko venttiilin uusiminen tuntuu helpommalta , niin sitten se.
      Malli tuosta ei selvinnyt, mutta jos oletus on se, että pytty on yksitoimisella huuhtelulla 80-luvulta tai uudempi, niin venttiilin huoltosarja on tämä:
      https://www.k-rauta.fi/tuote/wc-varaosa-ido-trevi-baniara-z6402100001-kalvo-ja-neula/6416129363966 tai halpiksena tämä: https://www.k-rauta.fi/tuote/wc-varaosa-prof-64021-kalvo-ja-neula/6438056205720
      ja koko venttiili tämä:
      https://www.k-rauta.fi/tuote/wc-varaosa-ido-trevi-baniara-z6409000001-uimuriventtiili/6416129363225

      • Anonyymi

        Okei.
        Kerrostalo on 1990 rakennettu ja pytty alkuperäinen, taloyhtiön murheita tämä viimekädessä on.
        Ensiapuna kuristin sulkuventtiilillä virtausta että pahimmat ulinat ja resonanssit vaimeni.


    • Anonyymi

      Avasin säiliön kannen ja tutustuin siihen täyttöventtiiliin. Testaillessani huomasin ettei täyttö enää ulisekaan, liekö ollut vain ilmaa vesijohdoissa.
      Sen panin merkille että täyttyessä venttiilin kannelle vuotaa neulan juuresta vähän vettä, mutta kun venttiili menee kiinni niin vuotaminen lakkaa. Eihän tuo mitään haita kun vain täyttyessä vuotaa.
      Miten tuo oikein toimii kun uimuri varsi nostaa neulan ylös kun säiliö on täynnä. Mikä silloin sulkee vedentulon painetta vastaan?

      • Anonyymi

        Se neula+kalvo yhdistelmä alkaa ääntämään taipaleensa loppupuolella kun osiin tulee väljää ja toisaalta myös kalkkia. Ei se ääntäminen ole ilmasta johtuvaa vaan kulumasta. Vaiva uusii vanhassa pytyssä tihenevällä tahdilla kunnes osat uusii. Toinen oire tietty on myös se että veden tihkuminen väärää tai oikeaakin reittiä pitkin pahenee hiljalleen ja pytty alkaa vuotaa vettä ylivuodon kautta, niin että hetken päästä sen näkee jo vesimittaristakin.


      • Anonyymi

        Tuon venttiilin toimintaperiaatetta on turha kysyä edes putkimieheltä, vastaus on aina, "en tiiä".


    • Anonyymi

      Tein ohjeen osien vaihdosta pari vuotta sitten, tammikuussa. Nimmarini oli Osa-aikaeläkeläinen. Voi olla että on pidempikin aika. Helppo homma se on, ja osasarja maksaa kympin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      196
      6313
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      242
      4243
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3535
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3357
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      85
      3301
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      74
      2412
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2367
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2326
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1917
    Aihe