Matkustelen melko usein Turusta Tukholmaan Vikingin laivoilla, edullisuutensa vuoksi. Täytyy sanoa että uudempien laivojen myötä matkustusviihtyisyys on nolla.
Kun vielä Amorella ja Gabriella oli ruodussa, laivat oli selkeitä kulkea, oli viihtyisiä, niin ravintolat sekä kahvilat. Oli selkeät päivämatkustajien lepohuoneet, oli mukava henkilökunta. Allas saunaosastot oikein hyviä.
Sitten tuli Gracy. Kammottava tuulipurjelaiva, melkoista labyrinttia. Ei löydä hyttiin ei hytistä pois, ei löydä mistä pääsee sivukannelle, ravintola ei viihtyisä, paljon turhaa kävelyä.
Mutta sitten tuli Glory, ja Amorella lähti. Tuli itku.
Glory on järkyttävä laiva. Kaikki on ahdasta ja epämukavaa. Kahden vuoteen perushytti on pieni kuin koirankoppi. Kun matkakaukun laittaa lattialle niin pitää kävellä yli, kiertämään ei mahdu. Vessa/suihku todella pieni myös.
Laivan käytävillä on tuskaa löytää vessoja. Niitä on tosi vähän ja ne on piilossa, vaikea havaita, ja nekin ovat tosi pieniä.
Laivan kahvila ravintola on täysi floppi. Kassa/palvelutiski on siellä keskellä, pitää puikkelehtiä ahdasta kujaa päästäkseen sinne. kun on pöytiä molemmin puolin matkalla.
Palvelu/kassa olematon kombinaatio
On vain kaksi kassaa, ja kun ihmiset jonottaa hidasta palvelua, heidän ohitseen ei pääse kävelemään, ja laivan ihfo on saman käytävän varrella mutta vasta kassan jälkeen.
Tyhmä toimimaton ratkaisu. Infolle menevät joutuu pysähtymään kahvion kassan kohdalla kun ei mahdu kävelemään ohi.
Kavilaravintolan kassaneidit ovat siellä heitä ympäröivien lasivitriinien keskellä, missä ovat voileivät ja muut purtavat. Niitä ei voi ottaa itse kun vitriinit on suljettu asiakkaan puolelta.
Homma menee siis näin.
Jonotat kassalle, palvelu hidasta, sanot haluavasi voileivän, mutta et voi sanoa minkä niistä kun niitä ei ole numeroitu. Sitten lähdet näyttämään, kierrät jonon takaa toiselle puolen vitriiniä, osoitat haluamasi leivän, ja kierrät takaisin maksamaan. Tässä menee aikaa, jonossa hermoillaan.
Miksei ole kassahenkilöitä, miksi tämä on hölmöläisen hommaa, vähän kuin Speden vanha rautakauppasketsi.
Uusi laiva ja täysin toimimaton. En koskaan enää matkusta Gloryllä, pettymys oli niin suuri.
No ei ole Gracykään miellyttävä vaihtoehto, mutta jollain on mentävä.
Pakko sanoa kassaneitien puolesta ettei se heidän vikansa ole.
Hekin olivat sen näköisiä että vittu mä lopetan nää hommat just tähän.
Mikä idea oli tilata tällainen kelvoton romuläjä Kiinasta asti, kun Suomessa valmistetaan hyviä laivoja ammattitaidolla.
Siinä meni kymmeniätuhansia miestyötunteja maksettavaksi vieraalle valtiolle, kun samaan aikaan kotimaan laivanrakennus seisoo.
Hyvä hallitus kiitos järkevistä päätöksistä.
Menisin Tallink siljalla, mutta en selviytynyt niitten nettisivuista. En voinut ostaa lippua kun sivut jumitti. Päivämäärää ei voinut asettaa.
Hinta tuplat Vikingiin verrattuna.
Viking Line Turku-Tukholma
3
1031
Vastaukset
- Anonyymi
Viking Line on siis sika siistiä olen käynyt muun muassa Viking Gracellla Viking Glorylla ja Amorellalla tosin Isabellalla en koskaan käynyt kun se on Tallinkin omistuksessa nykyään ja olen käynyt Isabellalla Riika-Tukholma välillä kun sen nimi on ollut M/S Isabelle. Itseasiassa Isabella oli myyty jo Viking Lineltä ennen syntymääni eli vuosi ennen syntymääni
- Anonyymi
Mihinkäs ikäisesi lapsi noilla laivoilla kiinnittää huomiota ja mitä arvostaa/arvostelee?
- Anonyymi00004
Grace ei remonttihuoltonsa jälkeen ole hyttien osalta parempi. Sängyt (patja) ja tyynyt aivan kamalia. Ja ravintoloista pitää oikein etsiä että löytyy jotain normaalia ruokaa. 😭
#eienääikinä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057